REKTÖR COŞKUN VE SİRKECİ’DEN DÜNYADA BİR İLK

REKTÖR COŞKUN VE SİRKECİ’DEN DÜNYADA BİR İLK

Giresun Üniversitesi ile Malta arasında yürütülen ortak proje ile dünyada ilk defa sokak satıcıları hakkında bir konferans yapıldı. Giresun Üniversitesi öğretim Görevlisi Osman Sirkeci tarafından geliştirilen proje, iki ülke arasında kültürel bir köprü oluşmasına neden olurken, Rektör Cevdet Coşkun’un bu projeye sahip çıkması, bilimsel bir çalışmanın da fitilinin ateşlenmesine neden oldu. Bu kapsamda önceki ay yapılan konferansa, Malta’da büyük ilgi vardı.
Bu çalışmanın sonuçlarının kısa süre içinde kamuoyuna duyurulacağı ifade ediliyor
NASIL BAŞLADI?
Giresun Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Malta Devlet Bakanlığı ve Malta Üniversitesi Ekonomi Fakültesi Dekanlığı işbirliği ile küresel Sokak ekonomisi konulu 3.Demokrasi Konferansı Malta’da başarıyla gerçekleştirildi.
MİKRO GİRİŞİMCİLİK, MAKRO DEMOKRASİ
Etkinlik; Malta-Gozo Devlet Bakanı Dr. Justyne Caruana’nın destekleri ve ev sahipliğinde Malta Üniversitesi Valletta kampüsünde gerçekleştirildi.
Konferans sağlık sorunları nedeniyle katılamayan Giresun Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Betül KARAGÖZ YERDELEN adına Maliye Bölümü öğretim Üyesi ve Sempozyum Koordinatörü Dr. Osman Sirkeci’nin açılış konuşmasıyla başladı.
Malta Üniversitesi Ekonomi, Yönetim ve Muhasebe Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Frank Bezzina ve Giresun üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Cevdet Coşkun adına KARASAM direktörü Doktor öğretim üyesi Abbas Karaağaçlı’nın konuşmalarının ardından, bir buçuk milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan ve Sokak ekonomisi denince akla ilk gelen Hindistan’ın bin sendika ve derneğini bir buçuk milyon üyesiyle Sokak Satısını ve Sokak Ekonomisini temsil eden Hindistan Ulusal Sokak Satıcıları Birliği (NASVI)Ulusal koordinatörü dünyaca ünlü sosyal girişimci Arbin Singh’in çarpıcı konuşmalarıyla devam etti.
MALTA BAKANI DR. J. CARUANA; EŞSİZ BİR ULUSLARARASİ İŞBİRLİĞİ
Konferansın 1. bölümü Malta-Gozo Devlet Bakanı Dr. Justyne Caruana’nın konuşmaları ile sona erdi.
Açılışın 1. gününde sempozyum devlet Bakımlarını, dekanları, akademisyenleri, sahada çalışanları, medyayı ve Sokak ekonomisinde yetişen başarılı girişimcileri bir araya getirmiş oldu.
Konferans 2. bölümünde ise Türkiye’nin önde gelen geri dönüşüm yatırımcılarından ÇEVDOSAN yönetim kurulu başkanı Adnan Akbaş’ın çok önemli açıklamaları içeren sokağın acı gerçeğini anlatan, hem de sokaklarda yeni iş olanakları ve fırsatlarını dile getiren konuşması izleyicilerin ilgi odağı oldu.
SOKAKLAR GİRİŞİMCİLER İÇİN FİDANLIKTIR
Konferansın aynı zamanda davetli konuşmacılarından olan Nepal Sokak Satıcıları Sendikası başkanı telekonferans ile konferansa katılım sağlayarak zenginleştirilmiş oldu.
Konferansın lokal ve global konusu başta ev sahibi Malta-Gozo Devlet Bakanı Dr. Justyne Caruana’nın ilgisini çektiği gibi birçok akademisyenin, araştırmacının ve aynı zamanda medyanın da ilgi odağı oldu.
Tüm konuşmacıların ortak bir dille ifade ettikleri gibi yıllardır göz önünde bulunmasına rağmen kayıt dışı ekonomi olarak adlandırılan, ötelenen Kent Yaşamının ayrılmaz bir parçası olan, hayatı kolaylaştıran Sokak ekonomisinin Nicel ve Nitel boyutlarıyla kavranmasının ilk adımı olarak bu konferans Giresun Üniversitesi Rektörlüğü, başta İİBF ve KARASAM olmak üzere diğer fakültelerimizden ve birimlerimizden akademisyenlerimizin aktif katılımları ve destekleriyle dünya bilim ve akademik girişimcilik tarihinde başarıyla ve büyük bir onurla yerini almış oldu.
GLOBAL SOKAK ÇALIŞANLARI BİRLİĞİ-GLOBAL STREET WORKERSUNİON
Konferans sonunda Küresel Sokak Ekonomisi Bildirgesi Hintçeye de çevrilerek yayınlanmak üzere İngilizce ve Türkçe olarak onaylanarak yayınlandı.
Aynı zamanda sürdürülebilirliğin güzel bir örneği olarak, NASVİ Koor-dinatörü Arbind Singh’in öneresiyle “Global Street WorkersUnion” kuruluşu çalışmaları başlatıldı.
2019’DA KARADENİZ VE AKDENİZ SOKAK EKONOMİSİ KONFERANSLARI
ÇEVDOSAN ve Mersin Üniversitelerinin ve Belediyesinin ev sahipliğinde Malta-Gozo Devlet Bakanı Dr. Justyne Caruana’nın onurlandıracağı “Akdeniz Sokak Ekonomisi Konferansı” 2019 yılında Mersin’de ve 2. Sokak Ekonomisi olarak Karadeniz Sokak Ekonomisi Konferansının 2019 Ekim’inde Giresun’da düzenlenmesi kararlarıyla ve başarıyla sokak ekonomisi çalışmalarının uluslararası birinci bölümü sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?