Rektör Coşkun’dan, Tarihi Hamle

Rektör Coşkun’dan, Tarihi Hamle

Giresun Üniversitesi uluslararası nükleer işbirliği anlaşmasına imza atarak ilk adımı attı. Anlaşma gereği Giresun’a üst düzey araştırma merkezlerinin kurulup kurulmayacağını zaman gösterecek.

 

Giresun Üniversitesi, 25 Temmuz 2016 tarihinde, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN ile Gelecek Dairesel Çarpıştırıcı (FCC) Kollaborasyonu kapsamında Mutabakat Zaptı imzalayarak Uluslararası bilimsel işbirliğine katıldı.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN ile Giresun Üniversitesinden Bilimsel İşbirliği Anlaşması

Cenevre şehri yakınında,  Fransa ve İsviçre sınırında kurulu dünyanın  en   büyük parçacık hızlandırıcısına ev sahipliği yapan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN, “Barış için Bilim” sloganıyla çıktığı yolda 62 yıl boyunca, bilimsel alanda elektronik dünyası, tıp dünyası, bilişim dünyası, eğitim dünyası çerçevesinde dokunmatik ekranlar, kanser tedavileri, tıbbi görüntüleme cihazları, vb. internetin kullanılmasına kadar hayatımızın birçok noktasında çığır açan buluşlar yaptı. Son olarak ise 2012 yılında Higgs parçacığının Büyük Hadron Çarpıştırıcısında (LHC) keşfi ile Higgs’in Nobel Ödülünü almasına sebep oldu.

GRÜ, “Gelecek Dairesel Çarpıştırıcı (FCC) işbirliğinde fizik ve tasarım” çalışmalarına katılacak.

Giresun Ünivesitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve FCC Çalışma Grubu Başkanı Micheal Benedikt tarafından imzalanan Mutabakat Zaptı ile Giresun Üniversitesi Gelecek Dairesel Çarpıştırıcı (FCC) kolaborasyonu kapsamında Uluslararası bilimsel işbirliğine katılmıştır. Giresun Üniversitesi önemli bilimsel bir başarıya imza atarak, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC)’nin ötesinde yeni bir çarpıştırıcı önerisi olarak sunulan “Gelecek Dairesel Çarpıştırıcı (FCC) işbirliğinde fizik ve tasarım” çalışmalarına katkı sağlamak üzere kollaborasyonda yer alacak.

Fizik Hocası GRÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet COŞKUN; “Enerji Sistemlerinde Biz de Varız” dedi.

Aynı zamanda fizik profesörü olan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet COŞKUN konuyla ilgili; “Mühendislik Fakültesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğretim elemanımız Doç. Dr. İlkay TÜRK ÇAKIR önderliğinde, Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Ali YILMAZ, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Hande KARADENİZ ve öğrenciler tarafından yürütülecek olan çalışmalarla, mevcut CERN FCC çalışma gruplarında yer alınarak Higgs parçacığının diğer temel parçacıklarla etkileşmesinin daha hassas belirlenmesine, maddenin en temel yapısının araştırılmasına, karanlık madde hakkında bilgi sağlanmasına ve FCC fizik ve tasarım çalışmalarına katkı sağlanacaktır. Ayrıca FCC içerik tasarım raporuna katkıda bulunulacaktır.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?