Rektör Şahin, Gururlandırdı

Rektör Şahin, Gururlandırdı

Kısa bir süre önce Yıldız Teknik Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Tirebolulu hemşerimiz Bahri Şahin, Giresun’un gururu oldu.

Tirebolulu hemşerimiz Prof. Dr. Bahri Şahin,Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Bahri Şahin 267 oy alarak üniversite rektör adaylığı seçimlerinde birinci olmuştu. YÖK  tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilen listede bulunan Prof. Dr. Bahri Şahin Erdoğan tarafından Yoldoz Teknik Üniversitesi Rektörü olarak atandı.

Prof. Dr. Bahri Şahin’in akademik kariyeri?

 

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Yeni Rektörü Şahin, Lisans eğitimini 1977 yılında Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde, Yüksek Lisans eğitimini 1979 yılında Tübitak bursiyeri olarak Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Enerji Programında, Doktora eğitimini ise 1985 yılında Tübitak Şeref bursiyeri olarak İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Nükleer Enerji Enstitüsü Nükleer Teknoloji Programında tamamlamıştır. YTÜ Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Anabilim Dalında 1979-1983 yılları arasında Araştırma Görevlisi, 1983-1986 yılları arasında Öğretim Görevlisi olarak görev yapan Prof.Dr. Bahri Şahin, 1986-1989 yılları arasında YTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doçent, 1989-1995 yılları arasında Doçent olarak görev yapmış ve 1995 yılından beri Profesör olarak görevini sürdürmektedir.

Termodinamik, Enerji Üretim Sistemleri, Enerji Teknolojileri, Termal Sistemlerin Dizaynı ve Optimizasyonu ve Enerji Ekonomisi alanlarında çok sayıda uluslararası çalışmaları bulunan Prof.Dr. Bahri Şahin, TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun 06.10.2012 tarih ve 212 sayılı toplantısında alınan karar ile Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) asli üyeliğine seçilmiştir.

Prof.Dr. Bahri Şahin, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 1988-1999 yılları arasında Bölüm Başkan Yardımcılığı, 1992-2007 yılları arasında Anabilim Dalı Başkanlığı, 1999-2009 yılları arasında Bölüm Başkanlığı ve 2009 yılından itibaren YTÜ Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Kurucu Dekanlığı görevini üstlenmiştir. Ayrıca 2010 yılında Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO), Uluslararası Hidrojen Teknolojileri Merkezi (ICHET) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilerek bu görevi 2013 yılına kadar sürdürmüştür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?