REKTÖR SEÇMEK İÇİN YOLA ÇIKANLARIN TAHSİLİ NE?

REKTÖR SEÇMEK İÇİN YOLA ÇIKANLARIN TAHSİLİ NE?

Köşe yazarımız Tatar,dünyanın gelişmiş ülkelerinde Rektörlerin ,o üniversitedeki bilim adamlarınca seçildiğini,Giresun’da ise kulis bilgileriyle bu işin çözülmek istendiğini belirterek” Aksi takdirde bu üniversiteler, üniversite diploması dağıtan “yüksek lise” görünümü ötesine geçemezler.”dedi..

 

Rektörlük seçimleri için geriye sayım sürerken,Bakan Süleyman Soylu ile uzun süre siyaset yapan ,Köşe Yazarımız Hüseyin Tatar,mevcut Rektör Aygün Attar’a karşı başlatılan kampanyanın ,üniversiteyi bilimsellikten uzaklaştıracağını öne sürdü.

Çağdaş ülkelerde,Rektörlerin o üniversitenin bilim adamları tarafından seçildiğini ancak Giresun’da kulis bilgileri ile bilimsel seçim yapılmaya çalışıldığını anlatan Tatar”Giresun’un şu andaki gündemi rektörlük seçimlerine kilitlenmiş durumda mı?

Hangi aday iyidir, hangi aday kötüdür bunun kriteri nedir?.

Belirleyici olanlar Akademisyenler mi, olacak kulisler mi?

Rektörlük seçimlerinin Giresun’un gündemine bu kadar oturmasına, bu kadar dillendirilmesine, tarafların siyasi kulisler eşliğinde, o onun adamı, bu bunun adamı söylemleriyle birbirlerini saf dışı bırakma çabalarına bir anlam veremiyorum.

Seçecek olanlar Giresun Üniversitesi’nin öğretim üyeleri akademisyenleridir.

Kimi rektör olarak görmek istiyorlarsa ona oy verecekler, kim seçimden birinci çıkmış kim daha az oy almış bu da çok önemli değil. Sonuçta  en yüksek oy alan adayların isimleri, YÖK’e bildirilecek. YÖK

de 3’er ismi Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak, adaylardan birini rektör olarak atayacaktır.

Üniversiteler bir ülkenin bilim üretme merkezleri olmaları hasebiyle geleceğidir, yarınıdır..

Özellikle bizim gibi yeni kurulan üniversitelerin bu düşünceyle düzenlenmesi gerekir. Aksi takdirde bu üniversiteler, üniversite diploması dağıtan “yüksek lise” görünümü ötesine geçemezler.”dedi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?