RENKLİ GÖRÜNTÜLER YAŞANDI

RENKLİ GÖRÜNTÜLER YAŞANDI

Azime Anne Fındık Değirmeni Fındık Mamulleri  İşleme Tesisi görkemli bir törenle açıldı

Haber:Namık Baltaoğlu…

Merkez Kemaliye Köyü Muhtarı ve Merkez Muhtarlar Derneği Başkanı Tülin Şenel tarafından kurulan Azime Anne Fındık Değirmeni Fındık Mamulleri İşleme Tesisi düzenlenen törenle açıldı.Törene İYİ Parti İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mehmet Başer, CHP Merkez İlçe Başkanı Murat Bektaş, İYİ Parti İl Başkan yardımcıları Harun Cici, Levent Tosun, İYİ Parti Kadın Kolları Başkanı Gönül Sarı, İl Genel Meclisi üyeleri Fuat Yurt, Mustafa Yıldız, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 21.Dönem Giresun  Milletvekili Hasan Akgün, Ziraat Odası Meclis Başkanı Eyüp Çiftçi, Merkez Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Akif Yiğitbaş,Terziler Odası Başkanı Mustafa Kaplan,  Bayazıt Köyü Muhtarı Ertuğrul Oksal, Alınca Köyü Muhtarı Hüseyin Bayraktar, Aydınlar Mahallesi Muhtarı Sultan İbiç, Evren Köyü Muhtarı Halil İbrahim Duran, Hisargeriş Muhtarı Yusuf Bekdemir, Yazlık Köyü Muhtarı Hasan Kılıç, Gürköy Köyü Muhtarı Hadi Karabulut, Çiçekli Köyü Muhtarı Abdullah Soytürk, Barça Köyü Muhtarı Bülent Uslu,Yukarıalınlı Köyü Muhtarı Bülent Uzun, Orhaniye Köyü Muhtarı Aşkı Konal, Sıvacı Köyü Muhtarı Emrah Koç, Seldeğirmeni Mahallesi Muhtarı Yavuz Genç, bazı kurum- kuruluş temsilcileri, iş insanları, esnaflar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan tesisin kurucusu  Muhtar Tülin Şenel, katılımcılara teşekkür ederek, KOSBEB destekli  işletmeyi kasım ayında kurduğunu ve tesise adını verdiği Azime (Ana) Dizdar ile birlikte yürüttüklerini belirterek şunları söyledi:

” İlk etapta fındık kavurma ve fındık ezmesi üretimi ile işe başladık.İlerleyen süreçte ürettiğimiz fındık mamullerimizi çok çeşitli hale getirmeyi  hedefliyoruz. Ayrıca kabuklu fındık getiren üreticilerimizin   fındıklarını  makinalarımızda kırıp işleyerek  kavrulmuş olarak veya çiğ iç fındık olarak teslim ediyoruz. Günlük ortalama 250-300 kilogram dolayında fındık işleyebiliyoruz.Bu rakam şimdilik ayda yaklaşık 6 ton fındık işlemeye tekabül ediyor.Mamullerimizi pazarlamak için  Trendyol’a üye olduk.Azimeanne findik.com internet adresimizden de Giresun’ a ve tüm Türkiye’ ye ürün  pazarlaması  yapıyoruz. İşletmemizi köyümüze kurmaktaki   amacımız üreticilerimizin kendi köylerine  fındık işleme tesisleri kurmaları anlamında örnek oluşturmak içindir.Böylece  çok sayıda insanımıza iş kapısı açılır. Fındığımızı toplayıp, kabuklu olarak değerinin altında satma  sarmalından kurtarmamız gerekiyor. Böylece ilimizden bir nebze de olsa göçün önlenebileceğini  düşünüyoruz. Fındığı nasıl biz  üretiyorsak mamule  çevirmesini de, tüketmesini de, pazarlamasını da, kendimiz yapmayı öğreneceğiz.”

GZO BAŞKANI KARAN NE DEDİ?

Açılışta kısa bir konuşma yapan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan,

” Azime Anneyi ve muhtarlarımızı böylesine güzel bir tesis kurdukları için kutluyorum. Köylerimizde okulların ve sağlık ocaklarının kapatılmasından  sonra göçün arttığını biliyoruz.Bu tür tesislerin çoğalmasının   köylerimize  önemli ölçüde hareketlilik getireceğine ve insanlarımıza iş  kapısı açılacağına inanıyoruz.Böylece göç azalır ve geriye dönüşler başlar diye ümit ediyoruz.Açılışını yaptığımız bu modern tesis Kemaliye Köyümüze ve ilimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Tören, tesisin gezilmesi ve fotoğraf çekimleri ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?