RİZENİN TORUNU

RİZENİN TORUNU

 

Geçen gün NTV de Rize çay bahçelerinde çay toplayan üreticilerle söyleşi yapılmış.

Üretici:Bu sene yeteri kadar yaş çay olmadığını,bu sebepten gerek Çaykur ve gerekse özel sektör fabrikalarına yeteri kadar ürün gelmediğini;onun için Rize genelinde bulunan özel çay fabrikalarının kilosu 2.10-2.20 liradan peşin ödeyerek yaş çay aldığını söylüyor.

Mayıs ayı yaş çay Çaykur’a da az gelmiş olmalı ki; onlar da ikinci sürgün çayda alım politikalarını değiştirdiler.Daha evvel dönüm başına 350 kilo yaş çay alırken, bu sene ikinci çayda bu alımı dönüm başına 500 kiloya çıkardılar.

Çaykur ve bazı özel fabrikaların ve gıda işiyle uğraşanların meşrubat olarak soğuk çay üretiyor olması kuru çaya rağbeti artırdı.Çay kahvehane ve çay ocaklarında aranan sıcak içeceklerin yanında dolap ve buzluklarda serinletici ve ferahlatıcı mamul ürün olarak satılır oldu.Hatta yazın tüketimde soğuk çay,sıcak çayı geride bıraktı.

Çaykur’un üreticiye verdiği 2017 ürün bedeli olan kilo başına 1.960 lira bu sene için iyi bir fiyattır.Bundan üretici memnundur.

Haberler Rizelilerin topladığı yaş çayları fabrikaların 2.20 den peşin olarak topladığını söylüyor.Pekala şu bizim Eynesil çayına ne oluyor.

Eynesil’de bulunan ve faal olan 4 adet özel çay fabrikası üreticiden aldığı yaş çay bedeli olarak üreticilere peşin 1.525 lira ödeme yapıyor.Konuşuluyor.Bazıları çay bahçesine girmeden önce fabrika sahiplerinden pazarlık usulü kilo başına 1.600 lira istemiş.Bu isteği ret edilmiş.

Görünüyor ki o zaman Eynesil çayı Türkiye’de üretilen çayların en adisi ve beş para etmeyeni oluyor.İç ve dış piyasada tek başına satılamıyor.Kalite ve randımanı düşük olduğundan tüccar da gerekli parayı vermiyor.Bu fabrikaların birinin sahibi Rizelidir.Dedikoduya göre Rize’de yaş çayı peşin 2000 liranın üstünde satın alıyormuş.Ne yazık ki ;Eynesil’de o fabrika da yaş çayın kilosunu 1.500 den satın alınıyor.

Ayrıca Tirebolu Çaykur’un ürettiği 42 numaralı kaliteli çayın Eynesil’e mal edilmesi hayli zordur.

Zaten Eynesil toprağında çaya müsait değilmiş.Aksine ana ürün olan fındık toprağıymış

Veya Eynesil vaktinde çayın tohumunu Rize’den almıştı.Rize’nin çayı yanında Eynesil’in çayı torun torba oluyor.

Sözün özü Eynesil çay, Rize çayın torunudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?