SABRİ ÖZTÜRK’TEN AHDE VEFA “KAHRAMAN HÜSEYİN AVNİ ALPARSLAN’A ŞEHİTLİK”

SABRİ ÖZTÜRK’TEN AHDE VEFA “KAHRAMAN HÜSEYİN AVNİ ALPARSLAN’A ŞEHİTLİK”

MİLLETVEKİLİ SABRİ ÖZTÜRK’TEN KAHRAMAN HÜSEYİN AVNİ ALPARASLAN’A BÜYÜK VEFA

 

 

 

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk’ün girişimleriyle, Millî Mücadele Kahramanlarımızdan 42.Giresun Gönüllü Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’ın, Ankara’nın Haymana ilçesinde yer alan mezarının çevresinin, şehitlik olarak düzenlenmesi kararı alındı.

Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ın mezarının bulunduğu Haymana Büyük Cami bahçesinin şehitlik olarak düzenlemesi amacıyla, Tarım ve Orman Bakanı ve Milli Parklar Genel Müdürü ile görüşen Milletvekili Sabri Öztürk, yapmış olduğu girişimler neticesinde, bu alana şehitlik yapılması ve Sakarya Meydan Muharebesinin 100. Yılı olan 2021 yılında tamamlanması kararı alındığını belirtti.

Millî Mücadelemizin önemli Kahramanlarından ve Giresun’umuzun gurur kaynağı olan Hüseyin Avni Alparslan’ın aziz hatırasının gelecek kuşaklara aktarılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Öztürk şunları kaydetti;

“Ülkemizin kurtuluşuna giden şanlı mücadelemizin en önemli savaşlarından birisi Sakarya Meydan Muharebesidir. Bu muharebenin gerçekleştiği ve Ankara’nın Polatlı ve Haymana ilçeleri sınırları içinde bulunan alan, 2015 yılında Milli Park ilan edilmişti.

Sakarya Meydan Muharebesinin en önemli kahramanlarından birisi de 42.Giresun Gönüllü Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’dır. Hüseyin Avni Bey, 1876 yılında Tirebolu ilçemizde doğmuştur. Askeri okullarda tahsilini tamamladıktan sonra birçok cephede savaşmış, 1920 yılında Giresun Askerlik Şubesi Başkanlığı ve Kaymakam vekilliği yapmıştır. Kurtuluş Savaşında Giresun işgal edilmemesine rağmen iki gönüllü alay kurarak, vatanın kurtuluşunda çok önemli bir görev yapmıştır. Bu iki gönüllü alaydan birinin komutanı Yarbay Osman Ağa diğeri de Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’dır. Hüseyin Avni Alparslan, 42. Gönüllü Alay Komutanı olarak, 22 Ağustos 1921’de Sakarya Meydan Muharebesine katılmış, 28 Ağustos’ta Mangal Dağı Gökgöz mevkiinde göğüs göğüse çarpışmalarda yaralanmış ve kaldırıldığı Haymana Hastanesinde 30 Ağustos 1921 günü şehit düşmüştür.

Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Alanı milli park ilan edilse de şehit komutanımız ve arkadaşlarının yattığı Haymana Büyük Camii arkasındaki şehitlik, milli park dışında kalmıştı. İlimiz Giresun ve ülkemiz için çok büyük kahramanlıklar gösteren Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan ve arkadaşlarının aziz hatırasını yaşatmak için; Tarım ve Orman Bakanımızla ve Milli Parklar Genel Müdürümüzle yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde, hamdolsun bu alanın şehitlik olarak düzenlenmesi ve Sakarya Meydan Muharebesi Milli Parkıyla bağının kurulması kararı alınmıştır. Böylelikle Giresunlu kahramanımızın ve silah arkadaşlarının aziz hatırasını şükranla yad edeceğimiz bir şehitliğe kavuşmuş olacağız.

Bu önemli projenin hayat bulmasında başta İstanbul’da bulunan TİRDEF olmak üzere, emeği geçen sivil toplum kuruluşlarımıza, Sayın Bakanımıza ve Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum. Bir kez daha Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’ı ve bu aziz vatanın bağrında yatan tüm şehitlerimizi, kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla yad ediyor, emanetlerine canımız pahasına sahip çıkacağımızı belirtmek istiyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?