SAHURA DAİR

SAHURA DAİR

Ramazan ayı geldi.

Üçte birini arkada bıraktık. Ancak tanıdıklardan aldığım telefonlardan, sorulan sorulardan anlaşılacağı üzere bu Ramazan’da da sahurun bitiş vakti hala muallâkta kalmış.

Kuranı Kerimde bu vaktin,”siyah iplikle beyaz ipliğin sizce birbirinden ayrıldığı zamana kadar yiyin için” denilmektedir.

Bu cümlenin Türkçedir. Manasını Türk olan ve Türkçe bilen her kulun bilmesi için; ilk, orta, lise ve yüksek tahsil yapmalarına gerek yoktur. Mealen açık bir emirdir. Neyini anlamadılar da; halen “saat kaça kadar yiyip içeceğiz “diye soruyorlar anlamadım.

Ramazandan evvel arife günü bir tutam beyaz, bir tutam siyah iplik alacaksınız. Sahura kalktığınız gecelerde sabaha yakın pencere kenarına geçip lambalarınızı kapatacaksınız. Elinizdeki ipliklerin renklerini ayırt edinceye kadar yiyip içeceksin. Bu kadar kolay.

“Ama televizyondaki hocalarla, camilerdeki imamlar böyle demiyorlar” diyebilirsin. Onların kimi devletten maaş alıyor, maaşlarına karşın Diyanetin kılıcını sallıyor. Kimi de program başına binlikleri götürüyor. Hepsi kesesi dolduğu müddetçe, menfaatleri kesilmediği sürece doğruları söyleyemezler.

Orucun vakitleri; tıpkı namazın vakitlerinde olduğu gibi güneşin yörüngesinde çizdiği hareketlere bağlıdır. Bir gün için orucun başlama vakti gün doğumu, yani fecrin atmasıdır. Bozumu ise güneşin battığı andır. Bu Allah’ın bizzat Kuranı Kerim’de bildirdiği vakitlerdir. Kısaca gece ile gündüzün birbirinden ayrıştığı vakitler; yeme içme ihtiyacının ayrıştığı anlardır.

Günümüzde başta Diyanet olmak üzere devleti yönetenler kafalarına uygun bir süre belirlediler. Bunu neden yaptılar, neden ısrara ediyorlar, halen bir açıklama yapmadılar. Üstelik bizlerinde bu sürelere riayet etmemizi istiyorlar.

Ben Eynesil’de gecenin saat 3.45 ine kadar yemeye,içmeye devam ediyorum.Karşımda bulunan ev ve ağaçların siluetleri netleşinceye kadar sofradan kalkmıyorum.. Başlangıçta siyah ve beyaz iki ayrı renklerde iplik bulamadığımdan, şimdilik ev ve ağaç görüntüleri ile idare ediyorum.3.45 vakti Diyanet ve hocaların emrettikleri vakitlerden tam bir saat daha fazla bir zaman. Anlayacağınız sizlerden bir saat daha az oruç tutmaktayım. Gene anlayacağınız Allah ne demişse onun emirlerine uymaya çalışıyorum. Kulların sonradan uydurma emirlerine uymuyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?