SANATÇILAR VE HİSARCIKLIOĞLU ERKEN HASATA KARŞI

SANATÇILAR VE HİSARCIKLIOĞLU ERKEN HASATA KARŞI

2022 ürünü fındıkta olgunlaşma dönemi son günlerini yaşarken, üreticilerin bir kısmına erken hasada karşı uyarılar yapıldı.

Trabzon Ticaret Borsası’nın fındıkta kalite ve kazanç için erken hasada karşı başlattığı kampanyaya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) M.Rifat Hisarcıklıoğlu, ses sanatçısı Ekin Uzunlar ile oyuncu Seymen Aydın’da destek verdiler.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun “Fındık bahçesine girme, zarar etme” sloganı ile yaptığı çağrıya ses sanatçısı Ekin Uzunlar; “Sevgili dostlar. Fındık bizler ve sizler için çok önemli bir nimet. Fındık bahçesine erken girme, zarar etme” diyerek katkı verdi.

Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Seymen Aydın’da kampanyaya şu sözlerle destek oldu:

“Yarın girecesın fındıklığa hemi! Yarın başlaysın. Olur mi? Açıklama yaptiler da. Hasan emice, Emine abla, Yusuf dayı! La oğlum Ahmet, fındıklığa erken girma. Zarar edersın. Erken hasat zarar getırır. Cebini düşün. Erken girma fındıklığa!”

TOBB Başkanı ve sanatçıların video çağrısı sosyal medyada da büyük ilgi görürken, komisyonun aldığı karar gereği Trabzon’da sahil kesiminde 13 Ağustos’ta başlaması gereken hasat işlemlerinden evvel bahçelere girilmemesine de katkı sağlaması hedefleniyor.

TTB’nin kampanyası için Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, erken toplamanın üründe kalite kaybına, dolayısı ile 2-3 randıman düşüklüğüne neden olduğunu belirterek, bir ton fındıkta bunun karşılığının yaklaşık 2-3 bin lira zarar olduğunu açıklamıştı.

Trabzon Ticaret Borsası önceki yıllarda “Fındığı Daldan Değil, Yerden Toplayın” sloganı ile erken hasada karşı kampanya yürütmüştü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Mobil Sürüme Geç