ŞARJI BİTEN ÇOCUKLAR

ŞARJI BİTEN ÇOCUKLAR

Bugün hepimiz çocuk bulunan bir ortama girdiğimizde çocukların ellerinde oynaması gereken oyuncaklar yerine tablet, telefon gibi cihazlar görüyoruz. Ne yazık ki aileler bunu normal görüyor ve daha bir yaşındaki çocuğu eline tablet aldığında çocuğuyla övünüyor. Çocuğunu üstün yetenekli görüp ‘’ daha bu yaşta benden iyi tablet, telefon kullanıyor’’ gibi cümleleri sıkça kullanıyorlar. Bu çağın çocuklarının oyuncaklarının tabletler olarak görünmesi ne yazık ki çok doğal algılanıyor. Hemen her çocuğun kendine ait tableti olması sizce de fazla ilginç değil mi? Belki de çoğu insanın buna cevabı ‘’hayır’’ olacak. Bunun nedeni artık bunun herkes tarafından kabullenilmiş doğru bir düşünce olarak görülmesidir. Tahta atlar, arabalar, bebekler, misketler gitti yerine dokunmatik ekranlı cihazlar geldi. Tableti eline verdiğiniz çocuklar dışarı çıkmayı unuttu. Dışarı çıksa bile insanlarla sosyalleşmeleri çok zor bir hal aldı. Enerjilerini yeterince atamayan çocuklar hiçbir şeyden memnun olmayan, her istedikleri yapıldığı halde yine de yeterince tatmin olmayan bireyler olmaya başladılar.

Çocuğunu Susturma!

Çocuğu susturmak için artık çocukların ellerine tabletler verilir oldu. Çocukla ilgilenmek, onunla zaman geçirmek yerine ellerine tabletleri tutuşturup başından savmak ne yazık ki günümüzde hemen herkesin doğal karşıladığı bir durum haline geldi. Teknoloji çağında olmamız henüz gelişmekte olan bir çocuğu teknolojik aletler kullandırarak büyütmemiz anlamına gelmez. Çocuğunuz bu şekilde çağa ayak uydurmaz aksine sadece tablet ve telefonlara bağlı olduğu için asosyal, içine kapanık, kendini ifade edemeyen bir insan olmaya doğru ilerler. Çocuğunuzla geçireceğiniz bir saatlik zaman bile çocuğunuza daha yararlı olacak ve çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunacaktır.

Asıl Suçlu Kim?

Unutmayın ki çocuklar söylenenleri değil gördüklerini uygularlar. Çocuklarınızdan görmek istediğiniz davranışları öncelikle siz yapmalısınız. Eğer bir aile çocuğunun bir şeyi yapmamasını istiyorsa, önce kendi bu durum karşısında ne yapıyor bunu düşünmelidir. Eğer çocuğunuzun teknolojik cihazlarla fazla zaman harcamamasını istiyorsanız önce kendiniz bunu başarmalı ve çocuğunuza örnek olmalısınız. Çocukların model alarak öğrendiklerini unutmayın. İyi bir model olan aile bunun sonucunu olumlu bir şekilde alacaktır. Teknoloji doğru kullanıldığında yararlıdır. Yararlı işler için kullanılmayan teknoloji sonucunda çocuklarınız bir robot haline dönüşecektir. Her ne kadar masum görünse de çocuklar için yanlış kullanılması sonucu tehlike oluşturabilecek bu duruma hepimiz dikkat etmeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?