SAYIN ARINÇ’IN İTİRAZI?

SAYIN ARINÇ’IN İTİRAZI?

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent ARINÇ itiraz etti KHK ( Kanun hükmünde kararname ) mağdurlarıyla ilgili açıklamalarında, “Damadının suçlanma nedeninden bahsetmediğin müddetçe ne dese bu Millet onu dinlemez. ARINC’IN FETÖ mağdurlarıyla ilgili açıklamaları AKP. ve kamuoyunda gündemi salladı, çevresinde birçok KHK mağdurunun olduğunu söyleyen ARINÇ, “onları gördükçe yerin dibine geçiyorum” dedi. FETÖ den beraat eden suçsuz olan damadını hangi tavassutlar neticesinde olduğunu açıklamıyor. ARINÇ’IN ne dediğini hatırlamakta yarar var, “KHK bir faciadır çevremde o kadar çok bu felaketi yaşayan insan var ki, ben onlara acıyorum, merhamet ediyorum. Aslında onlardan da özür diliyorum, evime temizlik yapmaya gelen daire başkanlığından ihraç edilmiş kadını gördükçe, eşi polis ihraç edilmiş başka bir polisi gördükçe ben yerin dibine geçiyorum. Ben onlara birkaç kuruş fazla vereyim de bir katkım olsun diyorum, bir benzinliğe gittiğim zaman, bir Danıştay üyesinin pompa tuttuğunu gördüğüm zaman acı duyuyorum. Bir restoranda bulaşıkçı olarak çalışan genel müdür gördüğümde felaket oluyorum. Bütün bunları yaşıyor Türkiye de kimse savunamaz bunu” diyor Sayın ARINÇ…
Türkiye 15 Temmuz 2016’da tam 36 yıl sonra Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki FETÖ Terör Örgütü mensubu bazı generallerin ve askeri personelin içinde olduğu darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. İhanet girişimi halkın sokağa çıkması ve TSK içindeki çoğunluğun destek vermemesi üzerine akamete uğradı. Bu cunta girişiminin bilançosu ise çok ağır oldu. Türkiye’nin hainlere karşı verdiği 15 Temmuz mücadelesinde 251 kişi şehit oldu, 2196 vatandaş ise yaralandı. Türkiye, darbe girişimi karşısındaki kararlı direnişiyle dış aktörlerin oyununu bozarken İslam dünyası için de bir umut ışığı olduğunu gösterdi. ARINÇ’IN Yankı uyandıran açıklamaları bu Ülkede 251 şehit veren Milletin vicdanını yaraladı. FETÖ ile iltisaklı olduğunu söylediği damadı Ekrem YETERİ, hatırlatarak şu ifadelere yer verdi: “Üstelik FETÖ ye bayağı yakın olan damadım FETÖ işinden kılçıksız sıyrıldı” cümlesini de konuşmanın sonuna ekleyeceksin neden nasıl aklandı? Benzinlikte pompa tutan Danıştay üyesini görünce perişan oluyorum. Başkasının çocuğu şehit olunca… Kahroluyorum, perişan oluyorum cümlesini de sonuna ekleyeceksin. Ancak bu eklemeleri yaparsan, hah şimdi oldu, deriz Bülent ARINÇ, Aksi halde kurtarmaz. Bu konuda ya ARINÇ haklı veya Devlet idaresi buna okuyucularım karar versin.
Partisinin grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu Üyesi Bülent ARINÇ tartışma yaratan, “KHK uygulamaları bir faciadır” sözüne yanıt verdi. “Esefle karşıladım” diyen Erdoğan, “Bugün zaten bir toplantımız var, bunu da kendi aramızda değerlendireceğiz” diye konuştu. Gazeteci Kemal ÖZTÜRK ün sorularını cevaplayan ARINÇ, “KHK bir faciadır. Katıldığım televizyon programlarında KHK’ya dikkat çekmek için Yüksek İstişare Kurulu (YİK) maaşımın yarısını öğrencilere burs olarak, yarısını da KHK mağdurlarına vereceğimi söylemiştim. Çok eleştirildim fakat ben sadece KHK faciasına dikkat çekmek istedim” demişti. Bülent Arınç KHK ile ilgili söylediği her yöne çekilebilecek ucu açık sözlerini tartışıyoruz. Sayın Cumhur Başkanı istişare kurul toplantısından sonra bu konunun görüşüldüğünü ve Bülent beyin sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi ve sözlerine düzeltme getirdiğini açıkladı. Kurulda ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili FETÖ ye karşı yürütülen kararlı mücadeleden asla taviz verilmeyeceğinin üzerinde hassasiyetle durulmuş, şehit ve gazilerimiz minnetle anılmış, bu alçak terör örgütüyle mücadeleyi zafiyete uğratma potansiyeli taşıyan tutum ve davranışlara asla izin verilmeyeceği güçlü bir biçimde vurgulanmıştır.”
Türkiye’nin en iyi konuşan iki üç hatibini sayın deseler, bunlardan biri Bülent Arınç olur. Lafını özenle, kelimelerini yerli yerince kullanan biridir. Yani öyle konuşup, “Ah ya ağzından kaçtı, gaf yaptı” diyebileceğimiz biri değildir. Onun için ben Bülent ARINÇ son söyleşisinde kullandığı cümleleri bilerek ve isteyerek kullandığını düşünüyorum. Sayın ARINÇ benzincideki pompacılara, evine gelen temizlikçilere üzülüyor. Millet ise darbe gecesi tankların altında lime lime edilen şehitlerine üzülüyor. ARINÇ ihraç edilen polislere acıyor, Millet ise bedenindeki uzuvları kaybetmiş gazileri için yanıp kavruluyor. Hassasiyetler çok farklı yani… Sayın ARINÇ konuşmasının bir yerinde OHAL İşlemleri Komisyonu’nun doğru işler yapmadığını ve suçlu ile mağduru ayıramadığını dile getiriyor. Ben ise tam tersini söylüyor, komisyonun adaletli ve hakkaniyetli bir sonuca varmak için kılı kırk yardığını iddia ediyorum damadı haricinde. Eğer Sayın ARINÇ komisyonun haksızlık yaptığında ısrarlı ise kendisine şuradan bir çağrıda bulunuyorum. Bahsini ettiği pompacının, temizlikçinin ve ihraç edilen polisin neden ve hangi sağlam gerekçelerle ihraç edildiğini beraber öğrenelim diyorum. Nasıl mı? Bizzat Komisyona giderek, dosyalardaki tüm teknik detayları tek tek incelesin. Hatta bir çağrım daha var Sayın ARINÇ komisyon tarafından haksız yere ihraç edildiğini iddia ettiği herhangi bir dosyayı rastgele seçsin ve bir hukukçu olarak kendisi incelesin. Haksızlık yok ise ARINÇ milletin önüne çıkıp özür dilesin. Hatta Sayın ARINÇ siyaseti bırakma konusunda karar açıklasın böylece FETÖ ye can suyu niteliği taşıyan bu ahmakça tartışmalar son bulsun!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?