SAYIN VALİ BEYİN DİKKATİNE

SAYIN VALİ BEYİN DİKKATİNE

İlimiz coğrafi şartları nedeni ile ürün çeşidi sınırlıdır, ürettiği ürün ve hizmetlerin ilimiz ekonomisine katkısı var mı sorgulanmalıdır. İlimizde sanayi üretiminin katkısı nedir, tarım ürünlerinin katkısı nedir ve turizmin katkısı nedir. 1990 yılında ilimizde turizm müdürlüğünün kuruculuğunu yaptım.  Günümüze kadar salonlarda toplanılır konuşulur salonda karar alınır sonra unutulur. 06/ ekim 2017 tarihinde ilimizde böyle bir toplantı yapıldı. Bana göre diğer toplantılardan hiçbir farkı yoktu, benim bu toplantıyı önemsememin nedeni DOKA proje destekli kurum olması nedeni iledir. Toplantı öncesi araştırma yapmadan katılımcılara proje getirin bilgisi verilmeden, katılımcıların davet edilmesi ve onlardan proje beklenmesidir.

Giresun da DOKA koordinatörlüğünde turizm eylem planı adlı toplantı yapıldı. Toplantının konuşmacısı turizmin ilimizde gelişmesi için; 3 temel ayağı olduğunu belirtti, 1- yeterli alt yapı, 2- çevre ve mimari yapı, 3- beşeri sermaye ve farkındalık olarak söyledi. Bu ana başlıkların daha sonra detaylandırılıp somut eylemlere dönüşeceğini açıkladı. Bunun açılımı bence dersime çalışmadım sizde düşüncenizi söyleyin bu toplantıyı da diğerleri gibi burada bitirelim.

Toplantı gündeminin üç tane konusu var başlıklarını inceleyelim

1-   Yetersiz alt yapı

  • Şehir merkezimi?
  • İlimizde bulunan turizm merkezlerimi?

2- Belediyemiz çevreyi korumadı ve mimari özellik taşıyan yapı düşünülmedi, Giresun’da kültür değerlerine önem verilmeden bir kısmı yok edilmesine rağmen çevre düzenlemesi yapılmıştır. Belediyenin çarpık yapılaşması ve kat yüksekliğini merak edenler için; ÇAN AK ENGİN salonu örnek, bahse konu yapı koruma altında kültür varlığıdır.

3-    Beşeri sermaye ve farkındalık Kara denizde iki tane Ada bulunuyor canlı yaşamına uygun tek ada ilimizde bulunuyor. Giresun Adasında yapılan kazı nedeni ile yapılaşma yasak mümkün değil. Doğu kara denizde Doğa ve Kültür turizmine öncelik verilmesi nedeni ile ilimizde turizm merkezi ilan edilen 4 (dört) tane yaylamız mevcut. Ş. Kara hisar ilimizde Meryem Ana Manastırı, Taşanlar, Atatürk evi ve birçok tarihi Cami bulunmaktadır. ALUCRA ilçesinde höyükler, TEPESİ DELİK mağarası ve kaplıca gibi çeşitli kültür varlığı var. Sayın DOKA yöneticisi bu ve bunlar gibi cevaplar bulur ve çok daha aydınlatıcı bilgi verirdi. Beşeri sermayenin gelmesi için ilimiz ve kara deniz hazırdır, önemli olan ayrıntı, tanıtım, arz ve talebini karşılamaktır. Bu konuyu araştırıp İlimizde bulunan sivil toplum kuruluşları ve kültür turizm müdürlüğü ile birlikte yatırımcıları bilgilendire bilirdi.

Görüldüğü gibi toplantıyı düzenleyen kurumdan haber ses seda yoktur yaklaşık 4 aya yakın bir zaman geçti, DOKA da toplantı yaptı işleri halletti, bir başka bahara kaldı yapılması düşünülen farklı toplantılar vardır. Sayın Vali beyi temsilen vali yardımcısı Rasim bey toplantıya katıldı. Vali yardımcısı ve il müdürleri vali beyin il şube müdürleridir. Vali yardımcısı Vali beyi temsilen toplantılara iştirak eder, katıldığı toplantılara birinci derecede il müdürleri ve diğer temsilciler katılmak mecburiyetindedirler. Bu ve benzeri toplantılar proje üretmek içindir bu projeler de Sayın Vali beyin çalışmasına öncülük eder. Toplantıya ikinci ve üçüncü derecede personel iştirak etti, Sayın vali yardımcısının zamanı boşa gitti ve bir toplantı son buldu

Sayın vali yardımcısından başka toplantıda üst düzey katılım yoktu üzüldüm, il şube müdürleri Vali beyin temsilcileridir. Bu temsilciler toplantılara katılıp bilgi sahibi olmalı ve bulunduğu il için bir proje üretmeliler. İlimiz için ürettikleri projeyi Vali beye sunmalı Vali beyde projeyi Sayın Bakan beye taktim etmeli veya ilgili Bakanlık nezdinde girişimde bulunup yatırıp programına alınmasını sağlamalıdır. Şehrine yatırım yapılmasına katkı sağlayan bürokrat çalışkan ve başarılıdır. Sayın Vali bey projesi ile önderlik etmiş olur ve yapılan yatırımın ilimiz ekonomisine katkı sağlar. Beşeri sermaye deniliyor, siz proje üretemeyip katılımcılardan proje üretmesini ve toplantıya katılmalarını istemeliydiniz. Katılımcılar tarafından yapılan projelere devletin katkısını ne kadardır, yeterince açıklama yapamazsanız, katılımcılarda, ilgili yatırımcılara bilgi sunamaz, onun için; beşeri ve beşeri olmayan sermaye gelmez. Sayın Vali beyin ilde başarısı İl şube müdürlerinin çalışması ile başarıya ulaşır, Sayın Vali bey iyi çalışmalar dilerim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?