ŞEBİNKARİHAR’DA STK’ LARDAN NÜFUS ARTIŞI KAMPANYASI

ŞEBİNKARİHAR’DA STK’ LARDAN NÜFUS ARTIŞI KAMPANYASI

Şebinkarahisar’ın ;İstanbul, Ankara,Kocaeli ,Bursa ve İzmir ‘de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, Şebinkarahisar merkez ilçe nüfusunun 10.000 ‘ in altına düşmesi için harekete geçiyor..

Nufüsün 10 binin altına düşmesi ile hem idari anlamda, hem de ekonomik anlamda kayıpları olduğunu ifade eden STK Temsilcileri soruna çözüm bulacaklarını açıkladılar.

Usta gazeteci Sadi Toygar konuya destek vererek”Şebinkarahisar nüfusunun bir çok nedenden dolayı azalması ile birlikte genel bütçeden Şebinkarahisar’a ayrılan kaynağın nüfusla doğrudan bağlantılı olduğunu görülmüş olup,zorlu bir coğrafyada hizmet veren genel ve yerel idareciler genel bütçeden nüfusa göre pay alıyor.

Nüfus sayımı aralık ayında yapıldığında şehrin genel nüfusu düşük çıkıyor. O zaman da hizmette aksamalar oluyor.

Bu durumun önüne geçmek için hemşerilerimizin nüfuslarını Şebinkarahisar’a aldırmalarında hukuken bir sıkıntı olmayacak ve bu durum günlük yaşantılarını etkilemeyecektir.”dedi.

STK’ lar daha evvel yapılan toplantılarda dile getirilen nüfus konusunda “Tüm hemşerilerimizin nüfus kayıtlarını memleketlerine aldırmaları konusunda desteklerini bekliyoruz. Bizler Şebinkarahisar için yetkililerden talepte bulunduğumuzda ilk önce dikkate aldıkları şey nüfus oluyor, bunun için şehrimize sahip çıkalım, dolayıyla bizler Sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşüyor, şehrimiz nüfus ile daha iyi hizmetler alır” şeklinde konuştular.

SEFERBERLİK

Temmuz ayı sonunda yapılması düşünülen Kültür sanat ve Ceviz Festivalinde Şebinkarahisar Yardımlaşma Derneği, İstanbul Şebinkarahisar Vakfı ,Şebinkarahisarlı Sanayici ve işadamları Derneği (SEBİN SİAD) , ŞEBDER, Kocaeli Şebinkarahisarlılar Derneği , Ankara Şebinkarahisar Vakfı, Bursa Şebinkarahisarlılar kültür ve dayanışma derneği ile İzmir Şebinkarahisar derneği ve Köy/mahalle Dernek Başkanları ile birlikte nüfus artışı ile ilgili çalışmaları başlatacakları söyleniyor

Şebinkarahisar merhum Belediye Başkanı Şahin Yılancı zamanında hedef 15.000 nüfus artışı sloganı ile STK’lar ile birlikte etkin bir yol izleyerek 14.000 nüfusa ulaşılmıştı.

STK’lar desteği ile bir ayda 2.000 kişi nüfusunu Şebinkarahisar’a aldırarak hem ekonomik hem de idari anlamda bir rahatlama gelmişti.

Haber: Mustafa Cici

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?