Yıldırım KİREZ
Yıldırım KİREZ
yildirim_kirez@giresungundem.com
SEÇİLMİŞ – ATANMIŞ – VATANDAŞ İŞBİRLİĞİ
  • 0
  • 188
  • 16 Aralık 2020 Çarşamba
  • +
  • -

Yaşadığımız vatan toprağında  insan ihtiyaçları  ,sorunlarına  dertlerine , çözüm bulma çareler üretmek için idari bölgeler birimler oluşturulmuş , İnsana hizmet adına çeşitli makam , hizmet birimleri  hizmetlerin görülmesi adına da idareci, görevli , atanmış, Seçilmiş , ayrıca ülke, il , içindeki meslek guruplarının oluşturulduğu kurumlar  teşkil edile gelmiştir.
Vatandaş , RESMİ MAKAMA GİRDİĞİNDE  bilmelidir’ki kendisi o makamın sahibidir.  Makam’da görevli olan misafiridir. misafirin alabileceği ev sahibinin imkanlarıyla sınırlı olmasıdır. Peki bu imkanları kim belirler ? O  makamın tefrişi , masası , sandalyesi ,koltuğu kullandığı alet edevatlar  kendi malı , oradaki idareci de onun malını kullanan makamı  o anlık işgal eden görevli misafire vatandaşın  ev sahibi olarak ikramıdır. Makamın konforu çalışma ortamının yüksekliği o ilin insanının aynasıdır. Makamın konforunu kıskanmak yerine kendi ikram-ı olduğunu idrak edip gurur duyması gereken bir durumdur.
Makamda O an için görevli olan   , Vali ,emniyet müdürü , alay komutanı , daire müdürleri , oda , borsa , belediye başkanları , atanmış , seçilmiş tüm görevliler ise karşılarındaki kişinin makamın gerçek sahibi olduğunu idrak edip bu çerçevede kendinin O makamı işgal etme sebebi olan insanın karşısında olduğunun bilincinde davranmalıdır. Güler yüz , tatlı dil , nezaket elden bırakılmadan  kanunların gerektirdiği , elverdiği ölçüde “zorlaştırmayın , kolaylaştırın “ İnancı çerçevesinde halka hizmeti ibadet bilip nafile ibadet ile meşgul olmak yerine farz olan halka hizmet , hakka hizmettir düsturu ile görev yapmalıdır.
Bu gün O makamda olanlar yarın görev süresi  bitiminde iyilikle yad edilmeleri, iyilikle anılmaları dünya sermayesinin en hayırlısıdır. Bir Allah razı olsun dedire-bilen .!  Yeter’ki Allah razı olsun . Daha ne , bu dünyaya gelme sebebimiz Allah rızasını kazanma , dünyası değil mi.?  Belki O Allah razı olsun duası kabul olan O duaa dır. Kim bilir.? Türk  milletinin misafirperverliği meşhur . Meşhur diye de sınanmamalıdır. Milletin bağrına bastığı misafir, makam , güç sahibi atanmış , seçilmiş , görevliler ,  misafire saygıyı aptallık idrak edip sınamaya  kalkmamalıdır. Kadim Türk milleti ev sahipliği yapmayı iyi bildiği gibi arsız ,  yüzsüz  misafire de haddini bildirmeyi tarihten bu güne dek bilmiş , ders vermeyi de ihmal etmemiştir.
“pir sultan abdalım can göye almaz
Haktan emir olmasa rahmet yağmaz.
Şu ellerin taşı bana hiç değmez
ille de dostun bir tek gülü yaralar beni”

Misafir de, ev sahibi de, vazifesini, hududunu  bilmeli , birbirini üzecek hal ve hareketlerden sakınmalıdır. Vatandaş makamdaki görevlinin kanunların vatandaşa  verdiği hakları yerine getirmekle görevli olduğunu unutmadan kanunlar çerçevesinde işlemlerinin yapıldığını bilmeli  kişisel algılayıp tavır almak yerine  kanun koyucu kendinin vekilinden yardım istemeyi bilmelidir.

TÜRK MİLLETİ  YÖNETİMİ, HER  ŞEYDEN  ÇOK  İNSANLARA DAYANIR.
İNSANLAR   LİDERLİK EDER ….! YA DA  ONLARA LİDERLİK  EDİLİR….!      YÖNETİLEMEZLER….;

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM