Seçimlerde; mühür ve parmak boyası niye kalktı?

Seçimlerde; mühür ve parmak boyası niye kalktı?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, mükkerrer oy kullanılmaması ve güvenli seçim için parmak boyası uygulamasının geri gelmesini istedi.     

 

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, seçim kanununda yapılan değişiklikle, sistemin eski haline döndüğünü ve bu şartlarda ‘güvenli seçim’ yapılamayacağını ifade ederek, 2019 seçimlerinde ‘parmak boyası’nın kullanılmasını istedi.

Bektaşoğlu, TBMM başkanlığına 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’da değişiklik yapılması için kanun teklifi verdi. Kanun teklifine göre oyunu kullanan seçmenin parmağına çıkmayan özel boya ile işaretlenmesi uygulaması yeniden getiriliyor.

“YSK SORUMLULUĞUNDAKİ SEÇİMLER ŞİMDİDEN TARTIŞMALI HALE GELDİ”

Teklifinde, oy kullanmanın demokrasinin en önemli haklarından olduğunu belirten CHP milletvekili Bektaşoğlu, YSK’ya eleştiriler yönelterek, “son seçimlerde ve sonrasında bu kurum, , yaptığı uygulamalarda,  aldığı kararlarda yetki ve sorumluluğunu iktidarın hak ve menfaatlerini korumak için kullanmış,  bağımsızlığını ve tarafsızlığını yitirmiştir. Dolayısıyla 2019 yılında YSK’nın sorumluluğunda yapılacak olan seçimler şimdiden tartışmalı hale gelmiştir. Özellikle yurttaşlarımızın özgür iradesiyle oylarını kullanacakları güvenli bir seçim ortamı sağlanamamıştır” dedi.

“MÜKERRER OY KULLANMAYA İMKAN SAĞLANDI. PARMAK BOYASI KULLANILSIN”

Bektaşoğlu kanunda yapılan değişiklikle 2019 seçimlerinin adil, şaibesiz, hiçbir kuşkuya yer vermeyecek şekilde kabul edilebilir sonuçlar ortaya çıkmasının  mümkün olmadığını iddia ederek, şu gerekçeleri sıraladı: “ Özellikle bu kanunla, TC kimlik numarası ve ikamet kayıtları ile oluşturulan ve daha önceki seçimlerde kullanılan Seçmen Bilgi Sistemi ortadan kaldırılmıştır. Aynı binada oturan seçmenler farklı sandıklara dağıtılmış, böylece ‘mükerrer’ oy kullanımına imkan sağlanmıştır. Bu durumda sistem değiştiğine ve yeni bir oy verme sistemi getirildiğine göre ‘çıkmayan özel boya ile parmak boyayarak oy kullanan seçmenin belirlenmesi’ uygulamasının gerekçeleri yeniden oluşmuştur. Toplumda bu yönde talepler dile getirilmektedir. 2019 yılında yapılması planlanan seçimlerden sağlıklı sonuç alınması, en azından mükerrer oy kullanılabileceği yolundaki şüphelerin giderilmesi için parmak boyama sistemine geri dönülmesi gerekmektedir”.

PARMAK BOYASINI SİLEREK MÜKERRER OY KULLANANA CEZA VERİLECEK

Bülent Bektaşoğlu’nun seçim kanununa ilave edilmesini istediği kanun teklifinde, “Düzenlemeyle, oy kullandıktan sonra parmağına sürülen işaret boyasını silerek, belirsiz hale getirerek ikinci defa oy kullanmak ya da kullanmaya teşebbüs etmek oy verme işlemi ve sonuçlarına müdahale anlamına gelen cezai müeyyide uygulanacak davranışlar ve müdahaleler arasına eklenmiştir” ifadesine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?