SEÇİMLERE DAİR ve SONUÇ TAHMİNİ

SEÇİMLERE DAİR ve SONUÇ TAHMİNİ

Hayatınız boyunca bir kurban olmak zorunda değilsiniz. Tam şu anda ne olduğunuz,geçmişte ki seçimlerinizin bir sonucudur. Ne olacağınız ise bundan sonra yapacağınız seçimlere bağlıdır.”

(Ivan Burnell)

Malum bir seçim arefesindeyiz ve ben de seçime dair hem endişelerimi, hem gözlemlerimi  hem de tahminlerimi yazmak istedim.

GİDİŞAT İYİ DEĞİL

2015 yılının Haziran ve Kasım aylarında yapılan Genel Seçimler  ve ardından  16 Nisan 2017 tarihinde  yapılan  referandum oylaması ve şimdi 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekili Seçimlerinde ki gözlemlerim beni DEHŞET’e düşürdü ve düşürmeye devam ediyor dersem kimse alınıp, gücenmesin!..

Malum  Avrupa’ya göçün üzerinden tam 57 yıl geçti. Artık buralı olduğumuz tescillendi. Zira işimiz, gücümüz burada gayrimenkul yatırımlarımız burada. Madem ki  tüm geleceğimizi buraya göre şekillendiriyoruz,  o zaman SİYASİ konuda ki tercihimiz ve yapmamız gereken SİYASET’te yaşadığımız Avrupa ülkelerinin siyaseti olmalı.

Ancak yukarıda zikrettiğim seçim süreçlerinde görüldü ki AVRUPALI TÜRKLER’in siyasi tercihi TÜRKİYE SİYASETİ…

İşte bu da bana göre tamamen yanlış!.. Madem burada yaşamaya devam ediyoruz ve görünen o ki edeceğiz. O zaman bizim yapmamız gereken  veya ilgi duymamız  gereken siyaset TÜRKİYE değil  AVRUPA siyaseti olmalıdır!..

Elbette TÜRKİYE siyasetine ilgi duymamızın SEBEPLERİ var!..  Hiç mi Avrupalıların hataları, günahları yok?!.. Hep mi biz suçluyuz ya da hata yapıyoruz?!.. İşte bunları da ileride kısmet olursa yazacağım.

Peki neden, niçin, nasıl? Türkiye siyaseti bizi CEZBEDİYOR?!..

Asimilasyon  endişesi, dışlanmışlık, yabancı düşmanlığı, eşitsizlik Vs Vs..  Bu konuya’da EKSTRA değineceğim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saraybosna mitinginde ne dedi? “Bulunduğunuz ülkelerin vatandaşlığına geçin” Eğer 57 yıldır burada ikamet ediyorsak,  yaşadığımız ülkelerin vatandaşlığına geçip, hala Türkiye siyasetiyle ilgileniyorsak ya da Türkiye siyaseti için koşa koşa  oy kullanmaya gidiyorsak burada bir YANLIŞLIK var!.. Bizleri hem bulunduğumuz ülkelerin vatandaşlığına geçmeye davet eden hem de Türkiye siyaseti için oy kullanmaya teşvik edenler de HATALI. Onlar da söylemlerine dikkat etmelidirler. Zira fikirleriyle zikirleri tamamen çelişkili.

İleriye dönük olarak  bizi bilhassa da GENÇ NESİLLERİ  çoookk  zor bir süreç bekliyor!.. Artık eminim ve şöyle düşünüyorum;  “AVRUPA’daki OY SANDIKLARI  bizim buraya uyumumuzu engelliyor!..”

Bana göre bu SEÇİM SANDIKLARI , Avrupalı Türklerin hem  uyumunu engelleyecek hem de baltalayacak!.. İşte bu yüzden Avrupa’daki OY HAKKI’na karşıyım!..

Zaten biz Avrupalı Türklerin seçilecekler arasında pekte bir TEMSİLCİSİ yok!.. Adam İstanbul Milletvekili seçiliyor ve geliyor burada AHKAM KESİYOR. Bu kişiler  benim hakkımı savunacak hemi!.. Hadi oradan!…

MUHARREM İNCE  MERAL AKŞENER’İ BİTİRDİ

Muharrem İnce   adeta EZBER bozdu ve bozmaya da devam ediyor.  Eğer CHP Muharrem İnce’yi değil de bir başka kişiyi aday gösterseydi şu andaki TABLO bambaşka olurdu.

Muharrem İnce aday gösterilmeden önce piyasada  CHP adına; Abdullah Gül, İlhan Kesici, Abdüllatif  Şener ve Yılmaz Büyükerşen  gibi isimler telaffuz edildi. Sonunda Muharrem İnce isminde birleşildi. Muharrem İnce meydanlara çıktıktan sonra görüldü ki TAM İSABET…

Şimdi diyorum ki; ilk turda kimse seçilemez ve  Recep Tayyip Erdoğan ile Muharrem İnce ikinci tura kalırlar.

MEDYA FAKTÖRÜ ÖNEMLİ

Katılırsınız veya katılmazsınız ama ben şöyle düşünüyorum. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan MEDYA FAKTÖRÜ’nü kullanarak  bile bile Meral Akşener’i bitirdi. Karşısına Muharrem İnce çıksın istiyor.

Eğer Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına ikinci tur da Muharrem İnce değil’de  Meral Akşener çıksaydı. Kesinlikle yeni Cumhurbaşkanı Meral Akşener olacaktı. Zira CHP’nin oyları tümüyle İYİ Partiye gidecekti. Bu tehlikeyi çok iyi gözlemleyen  Erdoğan, MEDYA’da Meral Akşener’e AMBARGO koydurdu. Sanki Meral Akşener gibi birisi Cumhurbaşkanı adayı değil gibi bir hava yarattı ve bunda da başarılı oldu.

Yani şöyle diyebiliriz; Erdoğan bile bile karşısına rakip olarak Muharrem İnce’yi çıkardı. Zira öyle olmasını istiyor. İşte bu yüzden de MEDYA’da Meral Akşener’e göre Muharrem İnce daha fazla yer aldı ve almaya da devam ediyor.

HESAP KİTAP İŞİ

İlk tur da kimse kesinlikle işi bitirecek çoğunluğu sağlayamayacak!.. Zira bu iş; HESAP-KİTAP İŞİ…

Eğer hesap kitap’a gelirsek. Onu da şöyle açıklayayım.  İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi adayları  ilk turda elenecekler.  Perinçek’i zaten saymıyorum!..  Ateş olsa cürmü kadar yer yakar!..

İkinci tura kalacak isimler;  Recep Tayyip Erdoğan ile Muharrem İnce’dir.  Vee ikinci turda oy akışı ise bana göre şöyle olacak diyorum.

HDP,  İYİ ve Saadet’ in oyları büyük ölçüde Recep Tayyip Erdoğan’a gidecek. Muharrem İnce’ye de elbette HDP ve  İYİ’den oy akışı olacak ama yüzde 25 ile 30 oranında olacak.  Asıl PASTA’yı  Erdoğan yiyecek.  Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan ikinci turda karşısına Muharrem İnce’yi aldıktan sonra  işi daha kolay. Zira; CHP diyecek, İnönü, yokluk-kıtlık  vs, vs diyecek,  CHP’yi iyice silkeleyecek ve  BAŞKAN olacak!..

Yukarıda da söylemiştim. Eğer ikinci tur da  karşısına Muharrem İnce değil de Meral Akşener çıksaydı tablo tamamen tersine dönecekti. Bu tehlikeyi gördüğü için MEDYA desteğini Muharrem İnce’ye bilerek verdi.

Ne dedik?!.. Bu iş hesap-kitap işidir. Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’da hesap-kitap adamı olduğu için hedefine ulaşacaktır!..

GELELİM SEÇİM TAHMİNİME

Sonucu yazdım ama ilk turdaki seçim TAHMİNİM ise şöyle olacak!..

AK Parti: %  40-42

CHP: %  30-33

İYİ:  % 17-20

MHP: % 8-12

Saadet: % 3-5

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Mobil Sürüme Geç