ŞEHİR MEZARLIĞI SORUNU TARİH OLUYOR

ŞEHİR MEZARLIĞI SORUNU TARİH OLUYOR

Giresun’un şehir mezarlığı sorunu çözüme kavuşuyor. Önümüzdeki 20 yıllık ihtiyaca cevap verecek olan yeni şehir mezarlığının temelleri atılıyor.
Gedikkaya Mahallesi’nde bulunan şehir mezarlığının %90’lık bir bölümünün dolması ve geriye kalan %10’luk alanında önümüzdeki 1 yıldan daha az bir süre yeteceğinden dolayı yeni bir şehir mezarlığı ihtiyacı doğuyor. İhtiyacın giderilmesi için Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun talimatı ile yeni mezarlık yeri çalışmaları başlatıldı. Hazırlanan çalışmalar kapsamında belediye bünyesinde bulunan Samanlıkkıranı Mahallesi Kamberli Sokak mevkiindeki alanın mezarlık alanı olarak kullanılmasına karar verildi.
Belediye Başkanı Kerim Aksu, Mezarlıklar Müdürü Karabey Karaman ile beraber yeni mezarlık arazisinde incelemelerde bulundu.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başkan Aksu şunları söyledi; “1950’li yıllarda Gedikkaya Mahallemizde hizmet vermeye başlayan şehir mezarlığı günümüz itibarıyla kapasitesini doldurmak üzere. Tahmini olarak 1 yıldan daha az bir süre içinde boş olan alanlarda dolacak ve ortaya büyük sıkıntılar çıkabilecek. Bizde Giresun Belediyesi olarak meydana gelebilecek sorunların erkenden önlemini almak için yeni bir mezarlık alanı araştırması yaptık.
Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda ise Samanlıkkıranı Mahallemizde bulunan belediyemize ait arazinin mezarlık alanı yapılmasına karar verdik.”
Yeni mezarlık alanının yaklaşık 20 yıllık bir ihtiyaca cevap vereceğini belirten Başkan Aksu sözlerine şöyle devam etti; “Ölüsüne sahip çıkmayan, dirisine de sahip çıkmaz. Bizler bu bilinç ve anlayış içerisinde çalışıyor, şehrimize ve vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Belediyemiz Mezarlıklar Müdürlüğü bu bağlamda birçok yeni çalışmalara imza attı. Mezarlıklarda yapılan çalışmalar ile Giresun şehir mezarlığı Doğu Karadeniz’de örnek oldu. Yeni şehir mezarlığı alanında hızlı bir şekilde fizibilite çalışmalarına başlanacak. Ardından alt yapısı ve çevre düzenlemeleri yapılacak. Mevcut mezarlığımızın tamamının dolmasının ardından, Samanlıkkıranı Mahallesi’nde ki yeni şehir mezarlığı hizmete girecek. Şehrimize hayırlı olsun.”
Yeni mezarlık alanında incelemelerini tamamlayan Başkan Aksu ve Müdür Karaman, Cumhuriyet Mahallesi mezarlığına giderek burada yapılması planlanan istinat duvarı ve çevre düzenleme çalışmaları öncesi incelemelerde bulundular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?