Şehit Yakınlarının İstihdamına Engel Kalktı

Şehit Yakınlarının İstihdamına Engel Kalktı

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu imzalı önergeyle şehit ailelerine memur ve işçi olma kolaylığı…

2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı’nda yapılan değişiklikle şehit yakınlarının kamuda memur kadrolarına yapılacak atamaları, bütçe ile getirilen sınırlamalara tabi olmayacak.

BEKTAŞOĞLU İMZALI ÖNERGE NE GETİRDİ?

Genel Kurul’da 2016 yılı Merkezi Bütçe Kanun Tasarısı’nın maddeleri üzerinde görüşmeler devam ediyor. Genel Kurul’da Tasarı’nın 4. Maddesi’nin görüşmeleri sırasında AKP, CHP ve MHP’nin verdiği ortak önerge ile şehit yakınlarının kamuda memur kadrolarına atamalarıyla ilgili düzenleme yapıldı. Önerge’de, CHP TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel’le birlikte Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun da imzası var.

Kabul edilen Önerge’yle birlikte Tasarı’nın Kamu Görevlilerine İlişkin Toplam Atama Sayısı Sınırları başlıklı bu bölümün sonuna:

“3712 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun ek 1. Maddesi uyarınca memur kadrolarına yapılacak atamalar, bu atama sınırlamalarına tabi değildir ve bu kapsamda atananların mali ve sosyal haklarına ilişkin her türlü giderleri Personel Giderlerini Karşılama Ödeneği’nden karşılanır” cümlesi eklendi.

Buna göre şehit yakınları kamuya memur olarak atanma durumunda veya İş-Kur üzerinden işe girmek için başvurduklarında, bütçede yer alan atamalara ilişkin kotaya tabi olmayacak. 2016 yılı içinde şehit yakınları kontenjanından kamuya ilk defa açıktan atanacaklar, bütçeyle getirilen atama sayısındaki sınıra tabi olmaksızın kurumların özel olarak bir kontenjanları olmasa dahi atanabilecek.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu; “Kabul edilen bu düzenleme olmasaydı, belli kotalar olduğu için şehit ailelerinin ve yakınlarının istihdamları zorlaşacaktı. Bu ortadan kalktı. Vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canlarını ortaya koyan şehitlerimize ve onların bizlere emanetleri yakınlarına ne yapsak azdır. Böyle bir önergede imzamın olması benim için gurur kaynağıdır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?