SEKTÖR VE GÖRÜNÜMLER

SEKTÖR VE GÖRÜNÜMLER

Hizmet sanayi ve tarım ve de inşaat sektörü önemli ölçüde dağılım ve dış ticarette önem itibariyle ülke hasılasına gelir, yatırım işleviyle düzenlilik ve sürekli olabilen iktisadi refah görünümü oluşturabilir.

***

Güncel Görünüme İlişkin Sektörler*

Hizmet sektörü genel anlamda rekabetin sanayi sınai ve tarım(gıdasal) ürünlerinden daha geniş yer kaplamakla beraber ülke içine gelir olarak GSYİH (gayri safi yurt içi hasıla) olarak kişi başı gelir düzeyine etkisi önemli oluyor. Şöyle ki devlet(kamu) alımları ile çiftçi üretici veya bireysel girişimci bu yönde gelir elde etmekle beraber gelir refahına varabiliyor.  Hizmet sektörü gelişimsel olarak küresel yaygınlığı görünen ekonomi politika ve iktisadi üretim planlaması yönünde eğilime varıyor.

***

Bu kapsamda üretimin genel yapısı iktisadi işlevlerin ekonomik yanına varması ile gelişim yönüne varmaya çalışan ekonomi devlet yönü, iktisadi politika araçlarını küresel yönün ağırlık yönü ‘hizmet sektörü’ne bağlamakta olduğu görülüyor.

***

Sektörlerin Yapısı ve Gelişiminde Anlam/Kapsam*

i- ) Uluslararası reklam/ popülarite yön: Reklamsal olarak yaklaşılan ihtiyacı olmasa bile bireyde yaşamsal haline beklenti ağırlığına ilişkin önem çapında rol edinebilir.

ii- ) Refah gücün değişimi: Refah eksenli konu genel manada iktisadi kalite olarak belirlenmekte olup şöyle değerlendiriliyor. Refahın artık gelişen veya belli eksende sermaye devleti olmuş iktisadi uluslararası politikayı araçlarıyla ekonomik birleşme ile gruplaşmış uluslararası yapının gümrük gerekli yerde kota ile fiyat belirlenimi veya uluslararası denge dış ticaret yönlü faaliyeti görünüyor.

iii-)  Beklenti ve alışkanlık: Beklenti bireyin ihtiyacının toplumsal bazda değişim ile olmakla beraber yakın çevre veya ülke görünümünde ki tüketim yönü eğilimi gibi yönlere bağlı olarak önem kazanmakta oluyor. Alışkanlık yönü ise artık bireyin reklam faktörüne bağlı üretimde planlama yapan iş yerlerinin firmaların bu yönü ile olduğu görülüyor.

iv-)Teknoloji: Artık gelişen piyasanın ve Ar-Ge yönlü iktisadi güce dayalı faaliyet ve planlama olabilmesi teknoloji sonucunu oluşturuyor. Bunla birlikte teknoloji artık süregelen eskimeyen niteliğe görülmüş bulunmakta.

Ve bütün bunlarla iktisadi yaşam ilgi konumu değerlenmeye uğraşıldı… Selam ve sevgilerle…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?