ŞENLİKOĞLU,ÖNAL VE DALSIZ; ” SİYANÜRLE ARAMA İDDİALARINA NELER” DİYOR?

ŞENLİKOĞLU,ÖNAL VE DALSIZ; ” SİYANÜRLE ARAMA İDDİALARINA NELER” DİYOR?

KONUKLU’DA ALTIN ÇIKTI MI, ÇIKMADI MI? 

Haber: Zeki AL 

Son günlerde Giresun’da gündem Dereli Konuklu’da ki Koza Şirketi’nin Altın arama çalışmalarına çevrildi.. Çevre konu ile ilgili bilgiye sahip değil..

Giresun’da ise çeşitli kesimlerden tepki gelmeye başladı..

Gözler 11 Şubat  Perşembe günü Konuklu’da yapılacak “halkı bilgilendirme toplantısına” çevrildi..

İşin işin içinde Siyanür olunca, en mağdur olacakların başındaki ilçe, belde belediye başkanları ile köy muhtarlarının görüşünü aldık..

KONUYU BİLMİYORUM

Dereli Belediye Başkanı Zeki ŞENLİKOĞLU, konuyu bilmediğini belirterek; “Henüz bilmediğimiz konu..Bizler de sanal basından okuyoruz..Siyanüre halkın tepkisi normal..Ben eczacıyım..Siyanürün ne olduğunu iyi bilenlerdenim..En önce ben karşı çıkarım..Bize gelen bir konu yok..Ortada şov yapanlar var.Durumu öğrenince, gerekli açıklamaları yapacağız…Vatandaşı, Sağlık Bakanlığı, Çevre Bakanlığı korur…Bu memleketin her karış toprağı, her insanı bizim için çok önemli..İşin sonucu önemli.Son karar önemli…Konuklu’da toplantıda, bizlerinde çevremizde neler olup-bittiğini öğrenmiş olacağız..İlimizin Valisi, Yurdumuzun Bakanlıkları her zaman vatandaşın yanında..İnsanlara zarar verileceğini düşünmüyorum” dedi..

HENÜZ ORTADA BİR ŞEY YOK

Gazetemize yaptığı açıklamada, henüz ortada bir şey olmadığını belirten Yavuzkemal Belediye Başkanı Abdullan ÖNAL;  “Çevremizde altın arama ile ilgili çalışmalar, önceki yıllarda da yapıldı. Henüz ortada bir şey yok..İşletme ilgili ruhsat yok..Sadece arama ruhsatı var..Firmanın ne yapmak istediğini, yaptığı çalışmalarda hangi madenlere ulaştığını henüz öğrenemedik..Altın arandığı söyleniyor..Siyanür olursa, karşı çıkarız..Siyanür sorun..Aşağıda bizler varız..11 Şubat Perşembe günü, Konuklu’da geniş katılımlı bir toplantı olacak..Uzmanları dinlemek zorundayız..Çevremizde ne olup bittiğini o gün anlayacağız..”dedi..

ÖNCE KONUKLARIMIZI  DİNLEYECEĞİZ 

Köylerinde yapılacak toplantı gününü merakla beklediklerini belirten Konuklu Köyü Muhtarı Mehmet DALSIZ;  “ Şu karşı olduğumuz bir durum yok..Köyümüzde daha öncede bu aramalar yapıldı..Geçen sene sondaj vuruldu..Ön bir çalışma yapıldı..Vatandaş siyanüre karşı..Bizlerde karşıyız..Ama şu an öyle bir çalışma yok.. Dereyi görmeden, paçayı sıvazlamayız..

Önce konuklarımızı dinleyeceğiz.. Enine boyuna durumu öğreneceğiz..Ondan sonra tavır alırız..Şu an köyümüzde maden arama yapılamasına karşı değiliz…Vatandaşımıza zarar verecek her çalışmaya da karşıyız..”dedi…

 

 

Önal Abdullah-2 (1)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?