SEVGİNİZ YOKSA, İMANINIZ’DA YOKTUR

SEVGİNİZ YOKSA, İMANINIZ’DA YOKTUR

“Müslümanlar birbirini sevmelidir, birbirini sevmeyen Müslümanlar iman etmiş olmazlar. İmanı olmayanlar da cennete giremezler.” Giresun Müftüsü Muhittin Oral Cuma hutbesi Seyyid Vakkas cami.
07.12.2018 Cuma hutbesini dinlerken yaklaşan 31 Mart yerel seçimler, parti tartışmaları, adayların, taraftarlarının şimdi den söylemleri aklımdan geçiverdi. Biz hizmet bekleyenler; aday olanlar da bize hizmet etmek isteyenler. Ceketi çıkarıyoruz, abdest alacağız, ibriği, leğeni alıp bize abdest vermek hizmet etmek için sıraya girmiş hizmetkarlar. O halde bize hizmete talip olanların hepsi hizmet alacak olanlar dan üstün insanlar. Bu insanlara iftira atmak, kötülemek, yalan beyanda bulunmak nankörlüktür.
Elbet içlerinden birini hizmetkarlığa seçeceğiz, bu diyetlerinin kötü olduğu anlamına gelmez. Sadece tercih olarak bu seferlik hizmet etme hakkını onlara verdiğimizi gösterir. Tercih edilmeyenlerde hizmet alacak bizler den üstün insanlardır. Kötü değil sıra bu sefer onlara verilmemiştir. Ancak sevip, saygı göstermemiz gereken değerli insanlardır. Bu seçimde seçilen sevinmemeli, seçilemeyen tüm adaylarda üzülmemelidir. Aday adayı olanların hepsi başımızın tacı’dır.
Bu nedenle seçmenler, partililer, adaylar, birbirini kırıcı incitici ithamlar dan uzak durmalı aksine birbirini sevmelidir. Ortamı gerip sevgiyi ortadan kaldırıp seçmeni kutuplaştırıp bizi İmanımızdan etme yoluna gitmemeli seçmenlerde taraf olup aradaki sevgi saygıyı ortadan kaldırıp fitne ateşini körükleyerek bizleri küfre sürüklememelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?