Sevilen idareci olur mu?.. 

Sevilen idareci olur mu?.. 

“Bir kişiyi lâyığından fazla övmek riyâdır, dalkavukluktur; lâyığından az övmekse ya dilsizlikten ileri gelir, ya hasetten.” (Hz. Ali)

Ya da söyle soralım: İdarecinin sevileni olur mu?
Tabii ki olur…

Lakin günümüzde genelde personel tarafından sevilen idareci, işçi tarafından sevilen işveren (patron) bulmak pek mümkün değildir. Veya çok enderdir de denilebilir.

***
Bizde idareci denilince bugüne kadar ilk akla gelen; emir yağdıran, kapısında ceket düğmesi iliklenen, ayakta beklenilen, otur demeden oturulmayan, idareci altındaki personelin sevgiyle değil de sanki baskıyla saygı duyduğu müdür, başkan veya amirdir.

Bir personel belki de daha önce böyle (müdür/başkan/amir) idarecilerle çalıştığından olsa gerek, onlardan gördüklerini kendileri de idareci olduklarında personeline uygularlar.

Hani kaynanasından zılgıt yiyen gelinin kaynana olduğunda gelinine zılgıt atmayı marifet sanması gibi!.. Ya da talebeyken öğretmeninden dayak yiyen talebenin öğretmen olduğunda talebelerine dayak atarak kendini kabul ettireceğini sanması gibi!

***
Giresun Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi İdari ve Mali İşler Müdürü Mehmet Yıldız; sevilen, kendini personele sevdiren ender idarecilerden biri…

Kendisini bir iki ay önce diş tedavisi için hastaneye gittiğimde tanıma imkânım oldu.
O ne güzel bir idareci-personel münasebeti ki, doktor olsun sair idari personel olsun, sevginin saygıya dönüştüğü müstesna bir kaynaşma örneğine şahit oluyoruz.

Başarının sırrı sevgidedir… Disiplinin sırrı saygıdadır.
Severseniz sevilirsiniz… Sevgi ve saygının olduğu yerde hem disiplin ve hem de başarı vardır.

***
Bu örnek sevgi ve saygı ortamını tesis eden Sayın Mehmet Yıldız müdüre tebrikler… 

Bu örnek sevgi ve saygı ortamına katkı sağlayan Ağız ve Diş Sağlığı Saygı değer doktor ve idari personeline tebrikler…

Hakikaten hem bina olarak hem de son teknoloji cihazlarıyla Diş Sağlığı Merkezini hizmete açan siyasetçi ve bürokratlarımızı teşekkürler ve tebrikler…

***

“Bir kimsenin beni yüzüme karşı medhetmeye hakkı olursa, yüzüme karşı beni tenkid etmeye de hakkı olması lazım.” (Bismark)

Vesselam…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?