Siyaset Misyonun Ağabeyi Devlet Adamı

Siyaset Misyonun Ağabeyi Devlet Adamı

Eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Sayın Sezgin 1955 yılında, merhum Başbakan Adnan Menderes’in memleketi Aydın’ın belediye başkanı seçildiğinde, henüz 27 yaşındaydı. Türkiye’nin en genç belediye başkanlarından biri olarak ismini Türkiye siyasi tarihine yazdıran Sayın Sezgin, zaman içinde yalnızca mensubu olduğu Demokrat Parti, Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi geleneğinin değil, siyasi karşıtlarının da ‘İsmet Ağabeyi’ oldu.

Nice hizmetlere ve eserlere katkısı olmuş

Nice darbeler, muhtıralar, kıskançlıklar, gözaltılar, vefasızlıklara tanık olmuş. 88 yıllık ömründe ve 60 yıllık siyasi yaşamında herkese kucak açmış herkesin, Siyasetin Misyonun ağabeyi olmuş önemli bir Devlet adamı idi.

Dün vefat eden Türk Siyasetinin önemli ismi Aydının Efesi İsmet Sezgin

Merhum MENDERESİN Belediye Başkanı Demirel’in hükümetlerinde bakan gerçek Devlet adamı

DYP Gençlik Kolları Başkanlığı yaptığım dönemde kendisini yakından tanıma fırsatım oldu.

Mütevazı, o kadar alçak gönüllü, gerçek hizmet ehliydi.

Devlet idaresine sadık, seçkin, bilge fazilet sahibi mahir, hasis yumuşak alçak gönüllü, himmet ve hayâ sahibiydi.

Bir kişinin büyüklüğü, önemi, ulaştığı siyasi mevkii aşmıyorsa, o mevkii elden gidince hemencecik balon gibi sönüveriyor. O mevkilerin tamamını aşmış bir şahsiyet kin gütmeyen, varlığının fâni olduğunu unutmayan

Devlet adamlığının bir sanat, hem de bir meslek… Siyasette Mahir olmayan

Aydınlının ve Türk siyasetinin İsmet Abisi bilge! insandı.

Aydın için Adnan Menderes’ten sonra Siyasi Büyüklükte en büyük isim İsmet Sezgin’dir.

Efeler diyarı Aydın’dan Merhum Başvekil Adnan MENDERES, Cengiz ALTINKAYA, Nahit MENTEŞE, Ali Rıza GÖNÜL, Atilla KOÇ gibi Aydınlı Siyasetçiler çıkmıştır.

Bu isimler siyaset Aydın ve Ülkemiz için bir marka olmuştur.

Aydın Belediye Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı, TBMM Başkanlığı yapmış bir Aydınlının ismi Aydında daha çok anılmalıydı..

Demokrat Parti, Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi geleneğinin değil, siyasi karşıtlarının da ‘İsmet Ağabeyi’ ‘si olan Sayın İsmet Sezgin’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Cumhuriyete bağlılığı, demokrasiye olan inancı ile Demokrat Parti il yöneticiliğinden TBMM Başkanlığı’na uzanan siyasi yaşamında bakan, milletvekili ve parti genel başkanı olarak ülkesine hizmet eden Sayın İsmet Sezgin’e Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Allah Rahmet Eylesin..

Mekanı Cennet Olsun..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?