SOĞAN- PATATES

SOĞAN- PATATES

Giresun’da en son 25 Haziran günü bulundum. Giresun’dan ayrılırken O günlerin gözdesi, 24 Haziran Genel Seçimlerinde yapılan siyasi parti mitinglerinin gündemi, sosyal medyanın fenomeni olan taze kuru soğanın kilosu 6 Lira, taze patatesin kilosu ise 5 lira idi. Bu artış Ramazan ayı boyunca gazetelerin, sosyal medyanın alay meselesi olmuştu.

Hâlbuki o günlerde soğan ve patates karaborsaya düşmedi. Tezgah altından değil bilakis tezgah üstünden satışa sunuldu. Sebzeci ve marketlerin önleri ve depolarında çuval çuval soğan patates stokları vardı.

Bugün 18 Temmuz. 24 Haziran seçimlerinden bu yana tam 24 gün geçti.

Giresun piyasasında satışa sunulan patatesin ve soğanın kilosu 2 liraya düşmüş. Halbuki Eynesil Çorapçılar Köyü’nde bulunan yazlık evime giderken; Giresun’dan kilosu 6 liraya 5 kilo soğan, kilosu 5 liradan 5 kilo patates almıştım. Bana göre bu fiyattan soğan ve patates almak biraz pahalıya mal oldu. Ücretleri yüzünden kullanırken ölçülü kullandım. Örneğin salatalara kuru soğan koymadım. Yemeklere üç soğan yerine bir soğan doğradım. Çürümesini önlemek için ev içine sokmadım. Açık havada muhafaza ettim.

Sabahları patates kızartması ile çay yudumlamayı severim. Ama erken tükenmesin diye 24 gün boyunca bir defa olsun patates kızartması yemedim. Hem soğanı, hem patatesi poşetleyip Sis Dağı’na çıkardım. Onları temiz yayla havası, rutubetsiz ortamla tanıştırdım. Her birine gözüm gibi baktım. Her iki sebzeden en fazla ikişer adet soyup yedim. Bu paralarda, bu değerde kalmalarını istedim. Değerinin düşmesine, birilerinin midesinde yok olmalarına gönlüm razı olmadı.

Niyetim fiziksel özelliklerini bozmadan; eğer sayın müze müdürümüz isterse; antika niyetine Giresun Müzesine bağışlamaktı.

Ne yazık ki, seçimler süresince fiyatı 5 liradan bir kuruş aşağı inmeyen bu nadide nimetler, şu an piyasalarda ikişer liraya düşmüşler. İnanamadım.

Şu an satılmakta olan bu soğan ve patates benim aldıklarımla aynı familyadan mıdır diye uzun uzun inceledim. 24 gün önce aldığım soğan ve patateslerin tıpkısının aynı olduklarını gördüm. Yani 24 gün önce kilosu 6 lira olan soğanla, bugün piyasada kilosu 2 liraya düşen soğan arasında bir fark görünmüyordu. İkisi de aynı bahçede, aynı toprakta yetişmiş gibiydi.

Seçim arifesi ve Ramazan ayı boyunca Türk halkına 5 ve 6 liradan soğan ve patates yediren kişilerin hayatları soğan gibi tatlı, ömürleri patates gibi uzun olsun diyelim.

Bir aydır itina ile sakladığım soğan ve patateslerin bu saatten sonra hiç bir kıymeti harbiyesi kalmadı. Artık onlar tüketime ve yemeklerde kullanılmaya müstahak oldu. Fiyatları ile hikayesi de tarih oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?