Son Başvuru: 30 Haziran

Son Başvuru: 30 Haziran

Başkan Karan, dönüm başı ödemelerinin Haziran ayı içinde ödeneceğini açıkladı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2015 yılı alan bazlı gelir desteği primlerinin Haziran ayının ilk haftası ödeneceğini belirtirken, 2016 yılı alan bazlı gelir desteği başvuru süresinin ise 30 Haziran 2016 tarihinde sona ereceğini ,üreticilerin bu tarihe kakar ÇKS işlemlerini yaptırmalarını istedi.

Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta alan bazlı gelir desteği 2016 yılı başvuru süresinin 30 Haziran 2016 tarihinde sona ereceği bildirdi.

Üreticilerin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) işlemlerini son güne bırakmadan yaptırmalarını isteyen Karan ÇKS Yönetmeliği çerçevesinde çiftçilerin her yıl üretim dönemine ilişkin Ziraat Odalarından aldıkları “Çiftçi belgesi” ve istenen diğer bilgi ve belgelerle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurduğunu ve bakanlıkça verilen fındık destekleme ödemelerinden faydalandığını belirtti.

ÇKS işlemini yaptırmayan üreticilerin desteklemeden yararlanamayacağını hatırlatan Karan şunları kaydetti;

“ÇKS yönetmeliğinde 2016 yılı başvuruları için son başvuru tarihi 30 Haziran 2016 olarak belirlenmiştir. Üreticilerimizin olası sıkışıklıkları düşünerek son günü beklenmeden, Ziraat Odalarımızdan alacakları çiftçi belgesi ve diğer belgeler ile tarım il ve ilçe müdürlüklerine bir an önce başvurmaları kendi yararlarınadır.”

FINDIK ÜRETİCİSİ DESTEK ÖDEMESİ İÇİN GÜN SAYIYOR

Karan, 2015 yılı alan bazlı gelir desteği ödemelerinin, daha önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in açıkladığı gibi Haziran ayının ilk haftası ödenmeye başlanılacağını belirterek, fındık fiyatında sorunların yaşandığı bir dönemde destek ödemesini ilaç gibi geleceğini ifade etti. Fındık üreticisine dekar başına 170 TL destek primi ödeneceğini aktaran Karan, “yeni hasat öncesi fındık üreticisi kimseye muhtaç kalmadan hazırlıklarını yapacaktır” dedi.

FINDIK KOZALAK AKARI VE KURDUNA DİKKAT!

Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, kaliteli ve verimli bir ürün için bahçelerdeki periyodik bakım ve ilaçlamaların ihmal edilmesini de istedi. Fındıkta kozalak akarı ve fındık kurdu zararlısıyla mücadelenin başladığını, üreticilerin gerekli ilaçlamaları zamanda yapmaları gerektiğini belirtti. Karan, fındık kozalak akarı ve fındık kurdunun verim ve kalite kaybına yol açtığını vurgulayarak, bu iki zararlıyla mücadelede, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından tavsiye ilaçların kullanılması gerektiğine işaret etti.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?