Sonbahar enfeksiyonlarına dikkat!

Sonbahar enfeksiyonlarına dikkat!

Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Hastalıkları Uzmanı Ahmet Ali Gökal, sonbaharda görülen gribal enfeksiyonlara karşı alınabilecek önlemleri açıkladı:“ Sonbaharda düzenli egzersiz, vitamin takviyesi , doğru beslenme, kapalı ve havasız ortamlarda kalmamak, hava şartlarına uygun giyinmek  gerekir aksi halde  gribal enfeksiyonlar zatürreye kadar götürebilir”

Sağlık uzmanları tarafından bugünlerin havaların bir ısınıp bir soğumasıyla, gribal başta olmak üzere birçok enfeksiyonun sık görüldüğü ve alerjik rahatsızlıkların nüks ettiği aylar olması nedeniyle

bazı önlemlerin alınması gerektiği ifade edildi.

Sonbahar mevsiminde, insan metabolizmasında bazı olumsuz değişimler  oluşabileceğine dikkat çeken Giresun Özel Ada Hastanesi Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji Hastalıkları Uzmanı Ahmet Ali Gökal bunu yenebilmek için düzenli beslenip, vitamin takviyesi alıp, egzersiz yapmanın en iyi çözüm olacağını söyledi.

“Altın kural doğru beslenmek”

Sonbaharda beslenmeyle ilgili bilgi veren Uzman Dr. Ahmet Ali Gökal; “Sonbahar ve kış aylarında vücut, depoladığı birçok vitamin ve direnç arttırıcı maddeyi tükettiğinden, bol taze meyve ve sebze yenilmesi gerekmektedir. Bu mevsim dönümünde insanlarda bir takım hormonal değişiklikler de gözlenir. Bazı hormonların düzeyindeki değişiklikler nedeniyle hastaların bağışıklık sistemlerinde bir zayıflama gözlenir. Buna ek olarak sürekli ısınıp, soğuyan hava, nedeniyle insanlar giyinmelerinde de problem yaşar, bu da vücut direncini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunlara ek olarak alerjik rahatsızlıklar da özellikle ısı değişimi ve enfeksiyonların tetiklemesiyle belirgin bir artış gösterir. Evlerde ve işyerlerinde artan rutubet ve havadaki nem nedeniyle küf mantarları ve bunlara bağlı reaksiyonlarda da artış gözlenir.”

“Kapalı ve havasız ortamlara dikkat!”

Sonbahar döneminde kapalı ortamlarda kalınmaması gerektiğini de kaydeden Uzman Dr. Gökal; “Mevsim dönümlerinde bağışıklık sisteminin ve enfeksiyonlara karşı savunmanın zayıflaması, özellikle, yaşlı, çocuk, gebe ve kronik hastalığı olan grup için önemlidir. Okulların açılması ve insanların kapalı ortamlarda toplu halde bulunmaya başlamaları ile birlikte hastalıkların taşınması ve bulaşması da artış gösterir, toplu yaşam alanları, işyerlerinde salgınlar dahi görülebilir. Kalabalık kapalı ortamlarda mümkün olduğunca kalınmamalı ya da sık sık açık havaya çıkmak gerekir.”

“Giysiler hava ile uyumlu olmalı”

Sonbahar hava şartları nedeniyle nasıl giyinilmesi gerektiğini de anlatan Giresun Özel Ada Hastanesi Uzman Doktoru Gökal;  “Başta solunum yolunu ilgilendiren hastalıklar ile çocukluk hastalıkları, hem vücut direncindeki düşmesine hem de bulaşma ortamının oluşması nedeniyle daha sık görülmeye başlar, sonbahar aylarında karşı karşıya olduğumuz bu tehlikeleri bilip buna karşı önlem almamız başlıca amacımız olmalıdır. Bu aylara uygun giysilerle dışarı çıkmak gerekiyor. Pamuklu ve vücudu sıcak tutacak giysiler giyilmelidir.”

“Gribal enfeksiyonlar zatürreye kadar götürebilir”

Gribal enfeksiyonların dikkat edilmemesi halinde zatürreye kadar götürebileceğini de ifade eden Uzman Dr. Gökal; “ Yetişkinlerde gribal enfeksiyonlar da sonbahar ayları ile birlikte gittikçe artan sıklıkta görülmeye başlar. Hayat kalitesinde önemli düşüş yapan bu hastalık bir takım virüslerin solunum sistemi yoluyla alınması ile oluşur. Ateş, halsizlik, eklem ağrıları, iştahsızlık, baş ağrısı ile hastalık kendini belli eder.  Özel bir tedavisi olmamakla birlikte hastalara kesin yatak istirahati, vitamin takviyesi ve klinik bulgulara göre ilaç tedavisi verilmelidir. Ggribal enfeksiyonun nezle ve basit üst solunum yolu enfeksiyonundan ayırıcı tanısının dikkatle yapılması gerekmektedir. Gribal enfeksiyon sonrası zatürre gibi ağır enfeksiyonlar gelişebilir. Sonbahar mevsiminde vücut direncinin düşük olabileceğini bilip önlem alarak hastalığın bulaşmasını ve yerleşmesini önlemek en iyi yöntemdir.  Bunda mevsiminde grip aşısı gibi viral enfeksiyonların aşılarını da eksiksiz olmak önemlidir.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?