SÖZ GÜMÜŞE, SUKUT ALTINDIR

SÖZ GÜMÜŞE, SUKUT ALTINDIR

Bazı çocuklar vardır, yanında yel esse ağlamaya başlar. Alnına değemezsin. Veryansın eder, avazı çıktığı kadar huy kurur.

Annesine,babasına duyurmaya çalışır. Zannedersiniz büyük bir dayak yedi. Bir tarafı koptu. Ağır ve derin yaralar aldı.
Bazı çocuklar vardır; kafası yarılsa ,üç dört kişiden dayak yese gıkı çıkmaz.O yardım gelsin diye gürültü patırtı yapıp büyüklerini heyecanlandırmaz . Eğer fırsatını bulursa,hasımlarını tek tek akerde etmenin çarelerini arar.
Geçen hafta Ankara’nın Çubuk İlcesindeki bir şehit cenazesinde,cenazeye katılan, CHP Genel Başkanı ve CHP heyetine karşı protesto ve fiili saldırı olayı yaşandı. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ‘na Osman Sarıgül adında bir adam; tokat atmaya çalıştı.Cenazeye katılan köylüler , gelenleri protesto etti. Kılıçdaroğlu ‘nun özel arabası taşlandı , camlarını kırdılar. Kılıçdaroğlu başta olmak üzere diğer
misafirler güvenlik içinde özel bir eve kapatıldı.
Bütün Türkiye bu menfur saldırıyı canlı izledi. Olayda silah kullanılmadı. Nihayetinde evlat ve yakın bir tanıdık açısı olan bir topluluğun, cenaze psikolojisini seçim ittifakları ile ilintileyerek, anlık ve fevri harekat olarak algıladı .
Sayın Kılıçdaroğlu ‘da saldırıda vurulan yumruğa bağlı bir yara veya kızarıklık görülmedi.Saldırı ve protesto,şükür ki fazla büyümeden önlendi.
Bir şehit cenazesinde,veya genel bir cenazede taziyeye katılanlara olsun,merasime gelenlere: “Niye geldin”denilmez. İstenmese bile makul karşılanır. Teşekkür edilir.Bu örf ve adetlerin gereğidir. Birde ölüye saygının ifadesidir.
Elde ve hesapta olmayan,veya tahmin edilemeyen bir protesto olmuş.
Osmanlı’dan sonra kurulan yeni devletimizde aynı saldırılar ;devletin kurucu lideri Atatürk’ e ,İnönü’ ye, Ecevit’e karşı da yapıldı.Hatta bir kısmına suikastlar da yapıldı.

Toplumu böyle saçma sapan saldırılarla germenin kimseye faydası yok. Zaten şu an sınırlarımız da fitnenin arkasındaki kışkırtıcı güruh top oynuyor. İçeride ekonomik sıkıntı hat safhaya tırmanıyor. Bir de başımıza, seçimlerin hemen ardından bunun gibi problemler açılmamalıydı.
Diyelim ki; önlenememiş, hesapta, kitapta olmayan bir hadise olmuş; ondan sonrasına ne demeli.Yani diyelim ki;testi kırılmış. CHP’nin tutumuna ne demeli.Yok efendim bu olay planlı bir saldırı imiş.Yok terörist bir kalkışma imiş. Veya iktidarın komplosu imiş.
Böyle bir protesto; hem AKP li bir bakan olan Taner Yıldız ‘a,hemde Meclis Başkanı Cemil Çiçek’ e karşı da yapılmıştı. Hatta bakan Taner Yıldızın burnu kırılmıştı.
Ne şehit yakınlarının , ne de devletin bu tarzda bir iddiası yok. Bunu nereden çıkarıyorsunuz .En yetkili ağızlardan defalarca kınamalar geldi.Aradan bir hafta geçti.CHP de susmak yerine, olayı kaşımak, büyütmek istediği gözleniyor.Yani susmuyor.Konuştukça daha fazla zarar gördüğümüzü idrak edemiyorlar. İlk ünlerdeki tepkileri haklı bulduk. Artık : “Söz gümüşse,sukut altındır “deme vaktidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?