SP: ‘En büyük sıkıntı kamplaşmaktır’

SP: ‘En büyük sıkıntı kamplaşmaktır’

Saadet Partisi İl Başkanlığı Aylık İl Divan Toplantısı Pazar Günü yapıldı. Toplantıya GİK üyesi ve İl Sorumlusu Bekir DEMİRKAYA, İl Müfettişi Davut TEPEYURT, İl Başkanı Ömer ÖZTÜRK, İl Yönetimi, İlçe Başkanları, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve partililer katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Ömer ÖZTÜRK, ‘dost acı söyler’ diyerek insanların mevcut iktidardan rahatsız olduğunu ancak bu rahatsızlığı dile getiremediklerini söyledi. Öztürk, toplumda farklı düşünenlerin elbette olacağını da söyleyerek, “Bir ülkenin içinde en büyük sıkıntı kamplaşmaktır. Gruplara ayırmak, birbirini hasım ve düşmanca görmektir. İnananlar eğer bunu bir kamplaşma haline getirirlerse ülkeye zarar verirler. Teröristler işte bunu fırsat bilerek en uç noktaya götürenlerdir. Kamplaşmanın en uç noktasıdır terör. Terör ile mücadele ederken onların oyununa gelir, insanları kavganın içine çekerseniz onlardan pek farkınız kalmaz” diye uyardı.

İl Müfettişi Davut TEPEYURT ise “Başkanlık sitemini tercih ediyoruz ama itirazımız var” diyerek, layüsel bir başkanlık istemediklerini söyledi. TEPEYURT, “Bunu niye söylüyoruz. Bir referanduma gidiyoruz. Bir sistem değişikliği düşünülüyor. Başkanlık gelsin, yürütmede icrada istikrar sağlasın deniyor. Biz de aynı kanaatteyiz, ancak bizim bir itirazımız var. Biz diyoruz ki, doğru başkanlık sistemini biz tercih ederiz ama layüsel kendisini her şeyin üstünde gören, bütün yetkileri tek elde toplayan bir başkanlık sistemine de evet demeyiz, HAYIR deriz. Bizim başkanlık sistemi ile ilgili söylediğimiz bu” diye konuştu.

Teklif getirenlere dahi düşman muamelesi yapıldığını söyleyen GİK üyesi Bekir Demirkaya, söz konusu metne itirazları olduğunu ancak sandığa gittiklerinde ise iki seçenek ile karşılaşacaklarını burada evet demeyi istediklerini ancak bu haliyle metne HAYIR diyeceklerini de kaydederek, “Sandığa gidince bir şey demek zorundasınız. Bizim de itirazlarımız olduğu için desteklemiyoruz dedik. Bu teklife getirenlere karşı husumet beslemiyoruz. Bu teklifi getirirken, oy verenler vatansever, vermeyenler de vatana ihanet edenler diye bir tarif yapmaya kalkarsanız, bunun karşısında dururuz. Bu kamplaşmaktır, biz kucaklaşalım diyoruz, siz sadece ‘evet’ ve ‘Hayır’dan dolayı insanları gruplara ayırıyorsunuz. Ne değişecek bu referandumdan sonra hiçbir şey değişmeyecek. 2019 yılına kadar bu hükümet olacak, cumhurbaşkanı da olacak. Sadece cumhurbaşkanı partili olacak. Bu iktidarın esas sıkıntısı nedir biliyor musunuz, istişare ortamını kaldırmaktır. Ben ne dersem doğrudur, söylediklerimin aleyhinde bize gelmeyin diyorlar. Teklif olarak bir şey götürülünce bu onları kötülemek için değildir ki” ifadelerini kullandı.

HAYIR diyenlerin terör ile aynı safta gösterilmesine ise çok sert tepki gösteren Demirkaya, “CHP, kökten bu başkanlığa karşı. Biz ise değiştirin bu metni getirin evet diyelim diyoruz. Kandil ile hayır diyenleri aynı safa koyuyorlar. Kandilin karşısında duracak tek güç Milli Görüştür. Herkes iyi bilsin ki, bizden başka bu işi çözecek kimse yok. Ekonomi’ de de, dış politikada da iddialıyız. Onlar kendi saflarına baksınlar, İsrail ile yaptıklarına baksınlar. Safları belirlemeye kalkarsak, biz Kıbrıs’ı vermek isteyenlerle aynı safta olamayız. Biz Avrupa ile aynı safta olamayız. İnsanlar bazı ifadeleri kullanırken, mutlaka düşünerek kullanmalı. Hakaret etmeyiz, bunu benimsemeyiz. Söylemediğimiz sözü, takınmadığımız tavrı bize yakıştırarak, milletten destek almaya kalkarlarsa, İndallah’ta hakkımızı helal etmeyiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?