SPOR MUHABİRLERİ DİKKAT!

SPOR MUHABİRLERİ DİKKAT!

Türkiye Spor Yazarları Derneği Giresun İl Temsilcisi H. Hakan Kabahasanoğlu, TSYD Yönetim Kurulu’nun önceki gün aldığı kararlar doğrultusunda TFF 1. Ligde oynanacak müsabakaları yayıncı kuruluşun haricinde 22 gazetecinin takip edebileceğini, Sağlık Bakanlığının önerisiyle hazırlanan talimatnameye göre, AKREDİTE OLAN HER SPOR BASIN MENSUBUNUN DA MÜSABAKADAN 2 GÜN ÖNCE COVİD-19 TESTİNE TABİ TUTULACAĞINI AKTARDI.
Testi pozitif çıkan veya testi yaptırmayanların maçlarda görev yapamayacağını kaydeden Kabahasanoğlu, şöyle devam etti:
“Test sonuçları her maç günü saat 11.00’de TSYD görevlisi tarafından TFF Sağlık Tedbirleri Kontrolörüne teslim edilecek. TEST SONUÇLARI NETİCESİNDE SALGIN HASTALIĞI GEÇİRMEKTE OLANLAR İLE TEST YAPTIRMAYANLARIN DERHAL AKREDİTASYONU İLGİLİ KURULUŞ TARAFINDAN İPTAL ETTİRİLİR, STADYUMA ALINMAZ VE MÜSABAKADA GÖREV YAPAMAZLAR. Sağlık Bakanlığının önerisiyle müsabakalarda görev yapacak basın mensubu sayısına da kısıtlama getirildi.
TFF TALİMATNAMESİNE GÖRE BASIN TRİBÜNÜNDE 10 MUHABİR, SAHA İÇİNDE DE 12 FOTO MUHABİRİ GÖREV YAPABİLECEK (FOTO MUHABİRİ KONTENJANINDA OYNANAN İKİ TAKIMA 1’ER KONTENJAN VERİLMEK ZORUNDADIR).
Basın tribünündeki medya sayısı, önemli kabul edilen bazı müsabakalarda iki katına çıkartılabilecek. Bu kişiler her zamanki gibi TSYD tarafından belirlenecek.”
TFF’NİN TALİMATLARINDAN BAZILARI
Kabahasanoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu talimatnamesinde basınla ilgili diğer kararları ise şöyle sıraladı:
Müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında sahada foto muhabiri ve yayıncı kuruluş kameramanları dışında medya mensubu bulunamaz. Müsabakaya akredite olan medya mensupları sadece Basın Tribünü alanlarını kullanabilir. Yayıncı kuruluş görevlileri tribündeki görev alanlarında görev yapabilir.
Basın Tribünü’nde sosyal mesafe kuralı gözetilerek TSYD görevlisi tarafından oturma düzeni sağlanacak olup kişiler arasında 3 koltuk boşluk bırakılacak şekilde ve ARKA SIRADAKİ OTURMA DÜZENİ ARADA BİR SIRA BOŞ BIRAKILMAK SURETİYLE ÖN SIRAYA GÖRE ÇAPRAZLAMA OLARAK OTURMALIDIR.
Saha içinde görev yapan foto muhabirleri sadece kale arkasında görev yapacaklardır. Foto muhabirleri ev sahibi kulübün sorumluluğu ve gözetiminde, 4 korner direği ile kale direkleri arasında en az 1,5 (bir buçuk) metre aralıklarla konumlanacaktır. Gerekli kontrol müsabaka boyunca müsabakada görevli olan TFF temsilcileri tarafından sağlanır.
BASIN TOPLANTILARI SADECE TÜRKİYE GENELİNDE TEMSİLCİLİK VE BÜROSU BULUNAN ULUSAL AJANS MUHABİRLERİ (AA – İHA – DHA) VE YAYINCI KURULUŞ KAMERAMANININ KATILIMI İLE YAPILIR. MÜSABAKAYA AKREDİTE OLMUŞ MUHABİRLERİN SORULARI BASIN TOPLANTISI BAŞLAMADAN ÖNCE TSYD GÖREVLİSİ ARACILIĞI İLE İLGİLİ TAKIM MEDYA SORUM-LUSUNA İLETİLİR.
Basın toplantılarından sadece yayıncı kuruluş görüntü alır ve talep eden diğer lisanslı medya kuruluşlarına müsabakanın bitiminden 75 dakika sonra paylaşmak üzere sinyal üretir.
Müsabakalarda yapılacak olan röportaj ve basın toplantılarında medya mensupları ile arada en az 1,5 (bir buçuk) metre mesafe bırakılması ve mikrofonlarda kılıf ve mikrofon çubuğu kullanılması zorunludur.
Stadyuma girecek tüm kişilerin ev sahibi kulüp tarafından belirlenecek sağlık görevlileri aracılığı ile kulak yolundan tek kullanımlık uç aracılığı ile ateş ölçümü yapılacak. Ateşi 37,8 derece ve üzerinde olanlar stadyuma alınmayacak.
AYRICA AKREDİTASYON MÜRACAATLARININ HAFTA BAŞINDA EN GEÇ SALI GÜNÜ SAAT 15.00’E KADAR TSYD’YE BİLDİRİLMESİNİ RİCA EDİYORUZ.
COVID-19 Testinin nerede yapılacağı ve kolaylık sağlanması için TFF ile görüşmelerimiz devam etmektedir.
Yapılan testlerin süresi de 48 saatle sınırlıdır. DOLAYISIYLA BİR HAFTA İKİ MAÇ OYNANIRSA 2 DEFA TEST YAPTIRILMASI GEREKMEKTEDİR.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?