STRES BİZİM NEYİMİZE?

STRES BİZİM NEYİMİZE?

 

Saygıdeğer Giresun Gündem Gazetesi okurlarım, bu yazımda sizlerle, günümüzde modern hayatla birlikte bizlere misafir olan(!) ve insanların yaşam boyu şikâyet ettiği yaşam stresinden nasıl kurtulabileceğini veya bu duyguyu en aza nasıl çekileceğine dair bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. Şöyle ki, hayatımıza negatif duygular katan stres, vücutta serotonin ve noradrenalin gibi salgıların düzenli salınımını büyük ölçüde engellemektedir. Nasıl ki araçta oluşan bir eksiklik, aksaklık motorun düzgün çalışmasını engelliyorsa, beyindeki serotonin, noradrenalin gibi hormonal salgıların düzeninin bozulması da duygu, düşünce ve davranışlarda büyük ölçüde sorunlara yol açabilmektedir. Maalesef insanoğlu her daim bardağın sürekli boş tarafını görmekte ısrar etmesi sonucunda yaşamın her döneminde vücudunu kapsayan bir halsizlik, isteksizlik, karamsarlık ve kendine güvensizlik geliştirmiş olmaktadır. Evet, günlük hayatta yaşadığımız stresi aslında özet olarak ikiye ayırmak da mümkündür. Nasıl mı diye soracak olursanız, makbul ve kötü stres olarak diyebilirim. Şöyle ki, insanda belirli bir ölçüde stres oluşması normal hatta faydalı görülmektedir. Çünkü az miktardaki stres insana impuls vermekte, metabolizmasını harekete geçirmekte, zihnini açmakta ve kişiyi daha aktif ve canlı tutmaktadır. Ancak, stresin fazlası ise insanı olumsuz etkileyen bir durum olup, mücadele edilmesi gereken, hayatımızdan uzaklaştırmamız gereken, kötü strestir.

Aşırı stresin insanın bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilediği bir gerçektir. Aşırı stres kimi zaman insana yaşamında kontrolü kaybettirmekte, bazı zihinsel ve fiziksel rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Özellikle hem çalışan hem de çocuk büyüten kadınlar için bu stres düzeyi daha yüksek olabilmektedir. Çünkü iş ve ev hayatındaki dengeyi sağlamak zor üstesinden gelinecek bir çaba gerektirmektedir.

Stres ayrıca kişide, yeme bozukluklarına yol açmakta, tansiyon sorununa neden olmakta, ellerde ve ayaklarda üşümeye yol açabilmektedir. Ayrıca aşırı stres yaşayan kişide bir takım cilt sorunları ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte stresin oldukça arttığı durumlarda aşırı terlemeler, nefes alma güçlükleri ve kalp çarpıntıları da ilave olmaktadır.  Aşırı stres diğer taraftan kişinin sosyal yaşamını ve kişiler arası iletişimini de olumsuz etkileyebilen önemli bir negatif durumdur.

Yaşama pozitif bakabilmek ve iş hayatında başarılı olabilmek için yaşam süresince hedefler koymanın, monoton bir yaşamdan uzak durmalarının ve yaşamlarına küçük renkler katmalarının yaşamı daha anlamlı kılacağı bir gerçektir. Ayrıca, stres sorunu yaşayan bir kişi kendine hobiler edinmeli ve hobilerine zaman ayırmalı, hoşuna giden şeyleri yapmak için zaman yaratmalı ve kendisini mutlu etmek için çaba sarf etmelidir. Şayet bir işte çalışıyorsa eve mümkün olduğunca iş getirmemelidir. Eğer sorunu yaşayan kişi ev hanımıysa kendisini sürekli eve kapatmamalı ve ev dışında yapabileceği bir şeyler aramalıdır. Ayrıca, kişinin kendisini iyi hissettiren, sohbet etmekten hoşnut olduğu, beraber zaman geçirmekten zevk aldığı arkadaşlarının olması da önemli bir konudur. Böyle arkadaşlar veya insanlar kişinin stresini azaltabilmekte, aksine insanda stres yaratan, sohbetinden zevk almadığı, kendisinde sıkıntı yaratan kişilerle zaman geçirmesinin ise stresini daha da artıracağının bilincinde olması gerekir.

Belirli zamanlarda vücuduna uygun bazı egzersizleri yapmak için fırsat yaratmalıdır. Egzersiz stresi büyük oranda azaltmaya ve stresten kurtulmaya yardımcı olmakta, ayrıca müzik dinlemek, sevdiği bir kitabı okumak, güzel bir film seyretmek de stres azaltıcı etkenler arasında yer almaktadır. Stresi azaltmak için dengeli ve düzenli beslenmeye de özen göstermek, sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmak gerekmektedir. Her ne kadar alkolün yatıştırıcı etkisi olduğu bilinse de bu etki kısa süreli olup, tesiri geçtiğinde stresi daha fazla tetiklemektedir. Stresten uzak durmakta asıl en önemli konu zamanı iyi değerlendirmek ve kısa ve uzun planları hayata geçirmektir. Şayet insan ne zaman, neyi yapacağını bilirse daha az stres yaşar. Belirsizlik insanda önemli oranda stres yaratmaktadır. Keza bir anda birden fazla işi yapmaya kalkışmak da stres yaratan bir etkendir. İşleri mümkün olduğunca zaman dilimlerine ayırmak suretiyle kişiler kısa sürede yapılması gereken yüklü bir iş programından kurtulacak ve daha rahat çalışma imkanına kavuşmuş olacaktır.

Stresten uzak, sağlıklı, mutlu nice güzel günler diliyor, saygılar diliyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?