ŞU SAÇMA SAPAN FİLMLERE VERİLEN EMEKLER

ŞU SAÇMA SAPAN FİLMLERE VERİLEN EMEKLER

 

Türkiye’de güvenilir ve ciddi çalışan ajansların sayısının 20’yi bulduğu belirtiliyor. Ancak “çanta ajans” diye tabir edilenlerle birlikte bu sayının 200’ü geçtiği tahmin ediliyor. Sadece gençler değil her meslekten insan bu ajanslara oyuncu ve model olmak için kaydoluyor. Avukattan ev hanımına, öğretmenden mühendise birçok meslekten insan biraz şöhret, biraz da para ümidiyle ajansların kataloglarına giriyor.

Asıl konuya gelmek benim için her zaman zor ama isterseniz size dizilerde çalışanlar ne ücret alıyor,ilk oradan başlayayım. Daha sonra sizlere asıl köşemdeki amacımı açıklayacağım değerli okurlar.Yönetmen 5-20 bin TL,senarist 5-15 bin TL ,müzisyen 2-8 bin TL ,yönetmen yardımcısı 500-5 bin TL,başrol oyuncusu 10-30 bin TL,orta kademe oyuncular 5-10 bin TL, noname (ünlü olmayan) oyuncular 1-5 bin TL, bölüm oyuncusu 500-1.000 TL arası,diyaloglu yardımcı oyuncu 50-150 TL,figürasyon 20-25 TL  alıyorlarmış.

Buraya kadar herşey tamam da anlam veremediğim konu şu.Bari adam akıllı filmler çevirseniz de bana göre bu paraları hak etseniz.Sakın kıskandığımı düşünmeyin yemin ederim ki film oyunculuğu doğduğumdan bu güne dikkatimi çeken meslek değil!Hem vallahi hem de billahi.Bu  kadar keskin söylüyorum…

Ama işin ilginç yanı şudur ki  habercilik işinden fırsatım olup film,dizi yada programlar izleyemesem de genel olarak tv izlemeyi severim.Ama kalkıp da ‘aaaaaaaaah ah bende oyuncu olsaydım’ diye de düşünmedim kusura bakmayın.Hani neden kusura bakmayın dedim,bazılarınız bu sözlerimi başka yerlere çekip, ‘Kedi uzanamadığı ete murdar der ‘ demesin diye dedim.

Televizyonlarda zaten şimdilerde bir dizi film furyası aldı başını gidiyor.Hep de aynı senaryolar veya benzeri.Tek farklı oyuncular bir de kanallar.Hele bir de rekabet var ki sormayın.Bir ulusal kanal diğer ulusal kanalın aynı saatine denk getiriyor,yayına koyduğu diziyi..Saçma sapan filmler dedim isterseniz o filmin adını vererek  söyleyeyim.Cennet Mahallesi..Ne kadar amaçsız ne kadar boş bir film yaaa.Affına sığınıyorum sevenlerinin ama bu kadar mı insan enayi yerine konulur!

Oyuncularına bakıyorum her biri de seçmece işi bilen insanlar aralarında merhum isimlerde var ama.Bu kadar da hipnozlanır mı insan.Bu kadar kafaya alınır mı bu Yüce Türk Milleti!..

Masal Fuat Özkan(MFÖ),Alişan,Çağla Şıkel,Melek Baykal ve adını burda zikretmek istemediğim iki merhum isim.Vallahi ölenlere saygılı olmak gerek başka da yaaa aklımın almadığı bu kadar  emek vermişler ki saçmalığa hem de nede parçalanarak! Uzun zaman ekranlarda kaldı,şimdilerde biz hala doyamadık ya tekrarı yayınlanıyor.Buna film demeye bin şahit ister kimse kusura bakmasın.Her dakikası her saniyesi saçmalık.

Ben sadece bu köşe yazısını yazmak için yıllardır beklerken denk geldim de sırf cümlem olsun diye izledim.Asla ve asla şiddetle tavsiye ETMEYECEK olduğum bir dizi.Etmeyecek olduğum kelimesini büyük harfle yazdım ki izleyip de hataya düşmeyin diye.Evet sesinizi duyar gibi oluyorum.Sadece bu film mi diyorsunuz.Eh bu konuda da siz de haklısınız tabi.

Hatta ajansların çoğu Facebook’ta da kendini tanıtıyor. Bir ajansın veri bankasına giren oyuncu adayı, rol beklemeye başlıyor. Çekime çağrılan oyuncunun ücretini, bağlı bulunduğu ajans yapımcıdan alıyor. Yüzde 20-30 komisyonunu kesip kalanını oyuncuya veriyor. Örneğin, figürasyonlar (bir kafede oturan müşteri rolü) için cast ajansları yapım firmalarına 35 TL fatura kesiyor. Bunun 20 TL’sini oyuncuya veriyor. Bazen adaylar ücret almadan da setlere gidiyor. Bunun nedeniyse sektör temsilcileriyle setlerde tanışıp iyi bir rol kapma hayali…

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar