TAKSİCİ ESNAFI HANGİ ÇİLELERİ NASIL BOŞA ÇIKARIYOR?

TAKSİCİ ESNAFI HANGİ ÇİLELERİ NASIL BOŞA ÇIKARIYOR?

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun,  1 Kasım seçim çalışmaları kapsamında ilk konuşmasını yaptığı ilin Samsun olması anlamlıdır… Kurtuluş savaşını  ATAMIZ’ ın Samsun’dan başlatması gibi ; Davutoğlu da yola Samsun’dan çıkmıştır…Bu da verilen sözlerin tamamının gerçekleşeceği  anlamına  gelmesi bakımından , taahhütlerin  T.C  Devletinin  tapusu gibi kabul edilerek, halkımız tarafından sorgulanmadan kabul görmüş, adeta açık çek kabul edilerek, vaatlerin  1 Kasım ‘dan itibaren hayata  geçeceği, vurgusu vatandaşlar ve de gençler üzerinde büyük bir etki yapmış, bu da sandığa  % 50 OY olarak  yansımıştır.

Ak Parti’nin 13 yıldır” Yaptıklarımız  yapacağımızın da teminatıdır” demesi, bu vaatlerin ilk Samsun’ da açıklanmış olması , vatandaş üzerinde algı acısından hiç şüpheye yer bırakmayacak , tamamını resmi gazete de yayınlanmış kanun gibi algılanmasına sebep olmuş, bu inanç ise hala devam etmektedir..

Bu arada trafikle ilgili bir konudan bahsetmek istiyorum…Herhangi bir gencimiz bir ticari taksi – minibüs alıp ticaret hayatına atılmak ,kendi işini kurmak istediğinde   aracın noter satışını aldığı an ,trafik tescil şubesine gitmeden ,aracın üzerine ait trafik sigortasını yaptırmak zorundadır.  Sigortacının karşısına oturup aracın trafik sigorta bedelini sorduğunda ise şoka uğramaktadır. Çünkü bu şahıs genç olduğu ve ilk aracına sigorta yaptırdığı için riksli kabul edilmekte ve sigorta pirimi aracın modeline göre  aracın satış fiyatını geçmektedir.Günümüzde toplumda esnaf ve ticaret adamlarının bir çoğunun ilk başlangıcının  Şoförlük- pazarcılık –bakkallık ,olduğunu düşünürsek gelecekte ticaret erbabı olan genç girişimcilerimiz ilk adımda bu uygulamayla adeta hayal kırklığına uğrayıp yıkılmaktadır.bugün Türkiye’nin en büyük firması olan Ülker’in kurucusu Sabri Ülker’in  Giresun’a fındık almaya  kamyonuyla, kendinin geldiğini  büyüklerinden dinleyen biri olarak, bu genç girişimcilerin  hangi yatırımlara imza atabilecek olmalarının  hayali bile beni heyecanlandırırken,  ilk adımda hayalleri yıkılan bu gençlerin   önündeki engelleri aşmak çok zor olmasa gerek. Oysa Samsun’da sayın başbakanımız.

– Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize 50 bin liraya kadar destek sunma imkanı getiriyoruz. Bakın kredi değil, 50 bin lira karşılıksız destek. Cebine 50 lira konacak ve diyecek ki buyur. Eğer bu yetmiyorsa 100 bin liraya kadar faizsiz kredi vereceğiz. Gençlerimizin kullanacakları 100 bin lira kredi için yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlayacağız. Yeni iş kuran gençlerimize 3 yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlayacağız.

-İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.Bu hem işçiye hem iş verene destektir. Gençlerin istihdamının  bu derece desteklendiği dünyada örnek yoktur. Gençler ya kendi işini kursun,  diye  açıklamamış mıydı. ?    Bu gencimiz  22 yaşında olduğu için 14.000 TL’ye  aldığı aracına 6-7 bin arası  sigorta bedeli vermektedir.  Aracının tescilini üstüne yaptığı gün Maliyeye gidip,  vergi  kaydı olup, vergi mükellefi olmaktadır.   Sonra esnaf sicili yaptırıp meslek odasına kayıt yaptırıp, sosyal güvenlik kurumuna kaydolup  bağ -kurlu olmak zorundadır. Daha sonra belediye’ den  işyeri ruhsatı almak için  harçlarını yatırıp,   belediye ruhsatını aldı mı, aldı.  TRABZON ‘dan “ Y “ yetli belgesi aldı mı  , sıra geldi çalışacağı güzergahtaki diğer arkadaşlarıyla tanışmaya…. kooperatife kaydolması lazım…  Tabiki  hoşlanacak …

Ya dahası … kış geldi kışlık lastik mecburidir…  Diğer rakipleri hoşnut değil. Gönülleri alınacak kendini kabul ettirmek zorundasın  …   diğer kooperatifler hiç kabullenemedi… her an can güvenliğin yok ..hemen aracına kamara sistemi taktırmalısın…  Dahası  artık gözün korkmuştur…   caydırıcı olsun diye bir ateşli silahın olsa keşke….!!!!!!!!

Hoşgeldin aramıza oldun 22 yaşında genç bir girişimci esnaf.

Ha bu arada  bu sene  babanın topladığı 3 ton fındığı isterken,” işim olursa evlenirim” demiştin de baban iyi olur oğlum bir der ortağın olur” demişti ,

Sen” benim derdin yok demiştin “ de  …Ak saçlı baban” olur oğlum sen bir başla da derdin de” olur demişti, ya…. fındık 42  bin TL etmişti … Onu harcadın..  8000 TL de borçlandın… işler de kesat,  Bağkur  primi de ödenecek …her ay vergi mükellefisin ya, muhasebe parası cabası …vergi verilecek yıl sonu,  aracın mutat masrafları var…  müşteri kazanmak için temiz bakımlı olmak gerekir, giyimine kuşamına dikkat etmelisin.

Ha bu arada başbakanımız acıklamıştı ya…  1 kasım’dan sonra  yeni girişimciye verilecek elli bin lira vardı ya o ne zaman verilir?..  Başlangıcı 1 kasım’dan sonra diye çıkmazsa ben faydalanamazsam ne yaparım.

Yok yok 1 kasım’dan itibaren diye yayınlayacak resmi gazete de görürsün; diye  düşünüyorsun ya  akşam eve geldiğinde elini yüzünü yıkarken, aynaya baktığında sacların da beyaz saclar mı cıkıyor. Televizyonun karşısına geçip, Başbakanımızın hayırlı haberlerini  takip ederken, saçlarının sim siyah olduğunu görüp aldanma , dikkatli baktığında bıyıklarının beyaz olduğunu görüp, ülke  dertlerinin seninkinden çok fazla olduğunu anlayacaksın.

Gölden karşıya gecene 50.000 tl diye başlamıştın ya, işte  karşıya geçtin amma kol bacak  parçalandı, canını zor kurtardın , göl timsah doluymuş. Geriye dönüp bana soruyorsun ya beni bu göle kim attı diye? …  Yazımızın başını oku, tekrar aramıza hoş geldin… genç esnaf arkadaşım yeni işin  hayırlı olsun… kayıtlarda artık işsiz değilsin… ülkende işsizlik oranının düşmesine katkın oldu. Teşvik resmi gazetede yayınlanınca, babana borcunu ödersin değil mi ?. Ha bu arada dert ortağını bir an önce bulmaya bak .babanın toprağından vazgeçme ,yine sana fayda toprağından olur..  bu arada fındığını 14’ten şatmıştın.. fındık 10 TL’ ye düştü yine kardasın. Devlet baban var arkanda.. teşvikten faydalanırsın canını sıkma vesselam.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?