TAKSİRLE ADAM ÖLDÜRMEK

TAKSİRLE ADAM ÖLDÜRMEK

Bilinçli taksirle adam öldürmek masum bir kaza olamaz,  aslında kısmen de olsa bir cinayettir.

Adam öldürmek eylemi kasıtlı veya kasıtsız olabilir, kasten adam öldürmenin cezası müebbet hapistir.

Kasten adam öldürmenin değişik şekilleri olabilir örneğin; tasarlayarak öldürmek, işkence ederek öldürmek, kan davası nedeniyle öldürmek, anayı babayı veya çocuğunu öldürmek.

Yukarıda belirtilen şekillerde kasten adam öldürmek suçunun cezası ise, ağırlaştırılmış müebbet hapistir, yani bu hallerde adam öldürme suçunun cezası daha ağırdır.

Kasıt olmaksızın taksirle, yani dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu bir insanın ölümüne neden olmak da gayet tabi suçtur ve cezası vardır,taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Taksirin bilinçli olması halinde faile verilecek ceza yarı oranında artırılır, bilinçli taksir demek adeta bilerek hata yapıp suç işlemektir, örneğin geçtiğimiz günlerde medya dünyasından birinin çocuğu alkollü şekilde araba kullanırken fazla hız yapıp karşı yönden gelen polis arabasına çarparak bir polis’in ölümüne neden oldu, bu olay bilinçli taksirle adam öldürmektir ve cezası dokuz yıla kadar hapistir.

Ancak bu ceza yeteri kadar caydırıcı değildir, çünkü dokuz yıl ceza alan kişi infaz yasasına göre altı yıl yatacak ve şartla tahliye olacak, kaldı ki altı yılın çoğunu da açık ceza evinde geçirecek.

Ceza kanunu 2004 yılında değişti ve cezalar artırıldı, önceki kanun zamanında taksirle adam öldürmenin cezası daha azdı, toplumun hafızasında bu yer ettiği için halen taksirle adam öldürmek masum bir kaza olarak kabul edilmekte ve özellikle trafikte gereken dikkat ve özen gösterilmemektedir

İnsan hayatı bu kadar ucuz ve değersiz olmamalıdır, taksirle işlenen öldürme olaylarının azalması için cezaların caydırıcı olması yani miktarının artırılması gerekir. Örneğin alkollü bir şekilde aşırı hız yaprak bir insanın ölümüne neden olan kişiye bilinçli taksirden değil olası kasıttan ceza verilirse insanlar alkollü şekilde araç kullanırken hız yapmaktan çekinir ve taksirle ölüm olayları hiç şüphesiz azalır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?