TARİHİ CARTOĞLU DEĞİRMENİ YETKİLİLERDEN İLGİ BEKLİYOR

TARİHİ CARTOĞLU DEĞİRMENİ YETKİLİLERDEN İLGİ BEKLİYOR

Haber: Hatice Satgun

Giresun’un Dereli İlçesi yolu üzerinde, Dereli İlçesi’ne yaklaşık 3 km kuzey mesafesinde bulunan 70 yıllık tarihî Cartoglu Değirmeni, Tahsin ve Yusuf  Küçükyıldız’ın babaları olan Kazım ve Ali Küçükyıldız’ adındaki iki kardeş tarafından, 1950’li yıllarda, Amasya’da bulunan ”Ferhat İle Şirin Su Kanalları’ndan” esinlenilerek yapılmıştı.

Dereli’den aşağı Karadeniz’e akan Aksu Deresi kenarında bulunan kayalıkları, yaklaşık 500 mt. keserek su kanalı yapmışlar ve babadan oğula bugüne kadar devredilerek korunan değirmenin bir özelliği de taşının ender bulunan bir taş olmasıdır. Taşın özelliği ise, öğütülen unun yapışmasını önleyen ve una ayrı bir lezzet katan inceliğe getirmesidir. Bu özelliği ile de civar il’lerden özellikle Ordu ve Trabzon’dan tahıl getirenler olduğu gibi, Şebinkarahisar, Keşap, Bulancak gibi  ilçelerin halkı tarafından da ilgi görmekte ve tahıl getirilmekte olan bir değirmendir.

2020 yılı Ağustos ayında tüm Giresun’da yaşanan sel felaketi sonrasında su kanallarında çökme ve patlamalar yaşayarak bir zaman hizmet veremez duruma gelen değirmen, sahiplerince ve köylünün desteği ile, ayrıca Giresun’dan gelen kepçe yardımı ile de değirmene su getiren kanalın tıkanmış olan ilk giriş bölümleri açılmış, köylüler ve değirmen sahipleri su kanalı kenarlarına kum çuvalları yerleştirerek suyun değirmene akışını bir nebze olsun sağlamışlar ve değirmeni yeniden işler hale getirmişlerdir. Ancak bu geçici onarım ve çalışmalar çok fazla gitmemiş, birkaç kez aynı akıbete uğrayan değirmen çalışamaz hale gelmiştir.

Son olarak 24 Mart 2021 tarihinde yıkılan ve patlayan su kanalının tamiratı yapılmış ve yeniden 29 Mart 2021 tarihinde un öğütmeye açılmıştır.

Değirmen sahiplerinin talebi üzerine gazeteci, şair ve yazar Hatice Satgun Dereli Kaymakamı Murat Atıcı’yı makamında bizzat ziyaret ederek değirmen hakkında  bilgi vermiş ve Kaymakam Murat Atıcı’dan değirmene ziyaret sözü almıştır.

Cartoglu Değirmeni yetkililerce verilecek destek ve restorasyon yenileme çalışmaları ile değirmenin dış cephesine, Dereli’ye yeni yapılan konut ve Kamu Kurumlarına uygulanacak olan sistemdeki gibi ahşap mimari doku giydirilerek, tıpkı Amasya, Tokat, Turhal yolu üzerinde bulunan ünlü ‘Ferhat ile Şirin Su Kanalları’ gibi turizme de açılabilir ise, yöreye bir turizm ayağı kazandırılmış olacaktır.

Değirmen ile ilgili olarak, Fatih ve Baki Küçükyıldız kardeşler ile babaları ve amcaları Yusuf ve Tahsin Küçükyıldız kardeşler de; ‘yetkililerden isteğimiz, yöremizde bir değer arz eden bu tarihî değirmenimize sahip çıkmaları gerektiğinin çağrısında bulunuyoruz’ dediler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar