“Taşerona kadro ne oldu?”

“Taşerona kadro ne oldu?”

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, orman işçileri için konuştu ve AKP’ye yine seçim vaadini hatırlattı.

CHP Giresun Milletvekili 5620 sayılı yasa kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan işçilerin hak mağduriyetleri yaşadığına dikkat çekerek, yasal düzenleme istedi.

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan Bektaşoğlu, sayıları 24 bini bulan işçilerle ilgili şunları söyledi: “ Orman Genel Müdürlüğüne bağlı iş yerlerinde, sendikalı, düşük ücretli, vahidi fiyat sistemiyle veya taşeron menfaatiyle toplum yararına çalışma programı kapsamında olmak üzere sayıları 24 bini bulan işçi görev yapmaktadır. Bu işçilerin büyük bölümü 5620 sayılı Yasa ve buna bağlı yönetmelikte bir düzenleme yapılmaması nedeniyle mağduriyet yaşamaktadırlar. Taşeron marifetiyle işe alınan ve sayıları 8 bini bulan bu işçilerin çalışma süresi beş ay yirmi dokuz gündür. Oysa onlara sürekli ihtiyaç vardır.

Ordu’nun da bağlı olduğu Giresun Orman Bölge Müdürlüğünde bu statüyle çalışan işçilerden yoğun şikâyetler ve tepkiler gelmektedir. Diğer işçilerle aynı görevleri yaptıkları hâlde ayrı kategorilerde ve ayrı ücretlendirme yöntemiyle çalıştırılan bu işçilerin hak mağduriyetleri önlenmelidir.

Bu işçilerin durumunu buradan sayın bakana iletirken Hükûmetin taşerona kadro vaadini bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak istiyorum”.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?