TAŞERONLA İLGİLİ AÇIKLAMANIZ TATMİNKÂR DEĞİL

TAŞERONLA İLGİLİ AÇIKLAMANIZ TATMİNKÂR DEĞİL

Sayın Rektör… Sizi gerçekten seviyoruz. Ancak taşerondan Büro Personeli 30 kişiyi işlerinden başka birimlere temizlik işçisi olarak sürmenizi  hoş karşılamamız mümkün olmazken; bu konuda açıklamanızı tatminkar bulmuyoruz. Ertelenerek… 30 Haziranda yürürlüğe giren yasayı gerekçe göstererek…  Üniversitede çalışan 30 Büro Personelini temizliğe sürdünüz. Açıklamanızda yasayı uygulamayayım mı diyorsunuz. Elbette! Kimse, hiçbir kuruluş yasaların üzerinde değildir. Ancak temizlik şirketi bünyesinde Türkiye genelinde asıl işte çalışanları hükümetimizce kadroya geçirme çalışmaları vardır. Ve bu çalışmalar devam etmektedir. Bu konuyla ilgili üniversite Maliye Bakanlığından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından mütalaa yaparak görüş aldı mı? Sizin bu uygulamanız Türkiye de başka kurum ve kuruluşlarda var mı? Mesela Belediyeler, mesela Hastaneler ve benzeri kurumlar da asıl işte çalışanlarına bu uygulamayı yaptılar mı?

Sayın Rektör; şu anda yanlış olduğunu iddia ettiğimiz bu uygulamanızdan bu insanlardan bazılarını garson olarak,  basıncı olarak veya masa başında,  yarın kaloriferci olarak çalıştıracakmışsınız? eğer çalıştırırsanız, uyguladığınız bu yasaya göre bu yaptırdıklarınız suç sayılmaz mı? eğer kayırma olmayacaksa bu 30 kişiye temizlik haricinde hiçbir şey yaptıramazsınız. Bunların  çalışma tanımlarında bu görevlerin olmadığını biliyor musunuz? Yaptığınız basın açıklamasında mobbing yapmadığınızı belirtmişsiniz. Peki… Sürgüne gönderdiğiniz taşerondan Büro Personeli A.I’ yı kendisine önceden uyguladığı mobbing den dolayı soruşturma açtırdığı H. K’nın olduğu binaya  verdiğinizden haberiniz var mı? Bu da bir mobbing değil midir? Böylelikle A.I ya  mobbing  yapılmış olmuyor mu?

Sayın Rektör sizi gerçekten seviyoruz sevmesine de, bir gazeteye taşeronla ilgili verdiğiniz beyanatta bu işçilere mobbing  uygulanmadığından bahsediyorsunuz. Tıp Fakültesine sürdüğünüz A.I  bir sabah hasta olur hastaneye gider. Dekan Sekreterine…. Hastanede olduğunu doktora çıkacağını bildirir. Bir buçuk saat sonra A.I Dekan sekreteri tarafından aranıp… Dekan Yrd.’nın  Hastaneden bir günlük rapor getirmesini istediğini söyler; çalışan işçide,  işçinin hastaneye çıktığı gün, işçinin ücretli izinli sayıldığını, bununda toplu sözleşmelerinde gözüktüğünü  beyan etmesine rağmen, aradan geçen yirmi dakika sonra Dekan Sekreteri tarafından, tekrar aranarak Dekan Yardımcısının; o zaman hastaneye girişini çıkışını gösteren bana evrak getirsin dediğini söyler. O zaman bende soruyorum? İşçi mesai başladığında hastanede olduğunu beyan ettiyse; tekrar arandığında sıra numarasını ve gittiği uzman doktorun adını söylemesine rağmen, işçi tekrar aranıp öğlene kalacaksan rapor getir denmesi, olmadı yirmi dakika sonra tekrar aranıp, giriş çıkış belgesi getir denmesi mobbing  değil de nedir. Bu işçinin yalancı duruma düşürülmesi, onurunun kırılması, sıra beklerken toplumda rencide edilmesi değimlidir? Acaba bu kişiye Dekan Yrd mı  mobbing yaptı? Yoksa Dekan Yrd’na baskı yapılarak mı… Mobbing yapıldı ? bu gelgeççe değil… adilce sorgulanmalı.

 

Olmuyor… Uygulamalarınız hoş olmuyor Sn.Rektör. Geçende de yazdım. Sizler geçmiş yönetim zamanında tarafınıza yapıldığını düşündüğünüz haksızlıkları GÜNİDERDEN bizlere bildirirken, bizde değerlendirip haksız bulduğumuz uygulamaları haber yapıyorduk. Şimdi sizde benzeri haksızlıkların beterini yapıyorsunuz. Bilginiz haricinde veya bilginiz dahilin de.

Gelin şu Büro Personellerini eski yerlerine döndürün döndürün de, orada geçmişteki gibi çalışarak üniversitenin gelişimine katkıları olsun .Eğer! derseniz ki… onları eski birim amirlerinden bazıları istemiyor?  Baş amir sizsiniz… birim amirleri sizin emrinizde. Birim amirlerinin siparişine göre idarecilik olmaz.

Sayın Rektör bu konu da Maliye Bakanlığından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından lütfen bir görüş alın… uygulamanızı ona göre yapın. Bu işçileri eski yerlerine geri döndürün. Döndürün ki! Kadro hakları kaybolmasın. Ortalık durulsun, sizde rahatlayın, üniversitemiz rahatlasın, çalışanlar ve kamuoyu da rahatlasın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?