Teknoloji Orucu Tutabilir miyiz?

Teknoloji Orucu Tutabilir miyiz?

Teknoloji orucu mu? O da ne? Diyebilirsiniz. Peki, nedir bu teknoloji orucu? Geçenlerde bir yerde dinlemiştim, çok dikkatimi çekmişti. Kendimiz için teknolojiyle olan bağımlılığımıza bir süre ara vermektir bu oruç. Bu kavram bid’at olarak algılanmasın lütfen, teşbihte hata olmaz. Amacım bu bağımlılık şekline dikkat çekmek. Neydi oruç? En genel anlamı ile imsak ile akşam vakti arasında hiç bir şey yememek, en sevdiğin yiyeceklerden uzak durmak.

Teknoloji bağımlısı mıyız?

Bir araştırmaya göre günde 5 saatten fazla teknoloji, yani akıllı telefon bilgisayar vb kullanan kişiler teknoloji bağımlısı demektir. Ben dâhil birçok arkadaşım, kardeşim maalesef teknolojinin bağımlısı olmuşuz. Her tarafımızı Whatsapp grupları, facebook, twitter, instagram, swarm sarmış… Bakmadan yapamıyoruz, evde, işte, arabada, yürürken, otururken, yatarken her yerde elimizde telefonumuz, sanki elimizin bir parçası gibi olmuş.

Teknoloji kullanılmamalı demiyorum, şahsen ben de yoğun bir teknoloji kullanıcısıyım, hayatımızı elbette kolaylaştırıyor. Ancak sosyalleşme adı altında bizi evimizde eşimizden, çocuklarımızdan, dışarıda arkadaşlarımızdan alıkoyuyor ve uzaklaştırıyor.

Gelelim Teknoloji orucuna?

Hazır oruç tuttuğumuz bugünlerde bence denemeye değer, kendimize iki vakit belirleyelim ve bu süreçte asla facebook, WhatsApp, twitter, instagram vb sosyal medya sayfalarına bakmayalım. Kendimizi uzak tutalım, hatta bu süreçte kitap okuyalım, Kur’an-ı Kerim okuyalım, eşimizle sohbet edelim, çocuklarımızla vakit geçirelim.

Bir deneyelim neden olmasın?

Bağımlılığın her türlüsü problemdir. Nasıl oruç ibadeti bizi yeme içme bağımlılığımızdan bugünlerde 17 saat ayrı bırakıyorsa bu teknoloji orucu da bizi bir süre ayrı bırakabilir. Bence denesek kendimize bir iyilik yaparız ve ne kadar bağımlı olup olmadığımızı da denemiş oluruz. Lütfen kendinize en uygun olan bir süreyi belirleyin bir deneyin bakalım. Mesela akşam 17, sabah 8 saatleri arası gibi… Tabi bakılması gereken önemli mail sayfaları falan hariç.

Deneyenler bize yorumlarını iletirse seviniriz 😉 Bende denememi inşallah bir daha ki yazımda sizinle paylaşacağım. Ayrıca bize ileteceğiniz en ilginç yorumu sizin adınızla yine buradan duyuracağım.

Hadi hayırlısı,

Vesselam..

Web Yazı : http://www.ubeydullahgoktekin.com.tr/teknoloji-orucu-tutabilir-miyiz/

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?