TEMAYÜL

TEMAYÜL

Kimin boyu kaç santim.
Kimin cismi kaç kilo.
Kimin göze kara,kimin gözü ela.
Kimin cebinde beş parası var,kimin alemde arsası var.
Tabi ki hiç biri oylanmadı.
Salın da boyuna,konuş da huyuna bakayım denilmedi.
Kasada paraya,kata yata bakılmadı.
Ortaya çıkanlarda liyakat,asalet,görenek var mıdır aranmadı.
Birinci öncelik Reise bağlılık denildi.
İkincisi ilçemden, yani hemşehrim olsun denildi.
Bir de ekibimden.
Geçen pazar ilimizde AKP nin Giresun il ve İlçelerinin belediye başkanlıkları için temayül yoklaması yapıldı.Her ilçeden onlarca aday adayı müracaat etti.Bunları teke düşürmekti amaç.Bunu da partinin kayıtlı üyeleri yapacaktı.
Artık sandıkta oy kullanmak demode oldu.Oylar elektronik ortamda yapıldı.Ancak neticeyi sen göremeyeceksin,Ankara’dakiler görecek.Sonuçları sadece parti genel merkezde bir kaç kişi bilecek…Kaygıya gerek yok.Bir kişi bilecekse sırdır,korkma.İki kişi görecekse “yandı pilav tenceresi”
AKP 16 yıldır temayül yoklamalarını; milletvekili seçimlerinde,belediye başkanlığı seçimlerinde düzenli olarak yapıyormuş.Bir nevi mecbur da oluyormuş.Ama neticede bu yoklamada birinci gelen adaya şans tanınmıyor.Yerine Genel Başkanın temayülüne itibar ediyormuş.
Madem birinci geleni liste başına,ikinci geleni ikinci sıraya koymayacaklar; bu kadar meşakkate,aday yarıştırmasına ne lüzum var.Neticede kırgın,kızgın,küsmüş,hüsrana uğramış,aldatılmış bir dargın kitle oluşacak.Bu dargınlar biraz da kaprisli ise,gerçekten adayı Allah korusun.
Bol aday adaylı temayül yoklamasına oy kullanan,içinden birini tercih eden partili,oy kullandığı adayın sonuçta kaçıncı sırada olduğunu bilmesi lazım.Yoksa bu kadar heyecan ve iştiyak boşuna mı çekildi.Sonra netice açıklanmıyor,kimse kimin ipi göğüslediğini bilmiyor.O vakit temayüle ne lüzum var.Oylama dediğin teşebbüs,yapıldığı salonda nihayetlen meli.
Diyorlar ki;AKP il başkalığı seçimlerinde birden fazla adaya müsaade etmiyor.Türkiye bizi,iri ve diri görsün taktiği güdüyor.
İl başkanı seçimlerine katılan adaylar, kişi başı partilerine beşer bin lira yatırmıyor.İl başkanlık seçimlerinde rant yok.Gerek milletvekili, ve gerekse belediye seçimlerinde aday olan her üye, AKP ye katkı payı altında bir miktar para yatırmak zorunda kalıyor.Hem seçim masraflarına,hem de genel merkeze bağış olsun isteniyor.Şimdilik görünen katkı beş bin lira ile sınırlı.Lakin atamayı yapanların aldıkları hakiki payı görmüyoruz.
İşte Giresun’da AKP; Merkezdeki belediyeyi bu yüzden kayıp ediyor.Genel seçimde 35 bin oy alıyor,belediye de bu sayı 23 bine düşüyor.Seçilemeyen,temayülde yüksek oy alıp hak ettiğini alamayan,tüm hırsını adaylardan alıyor.Oy atmadığı gibi,nüfusu geçen herkesin müspet oy atmasına mani oluyor.
AKP de, rakibi CHP gibi çok adaylı kişilerin arasında temayül , veya bunların arasından birini tercih yerine, tek müracaatla aday atama yöntemini seçse,belediye başkanlığını seçme ihtimali çok yükselir…
Diyorlar ki,mevcut ortamda AKP anket şirketlerinin; 31 Mart 2019 yapılacak Yerel Seçimlere yönelik yapılan anketlerde: AKP adayı %40,Kerim Aksu % 44 çıkıyor.
Yapılan anketlere bakarsak Sayın Kerim Aksu’yu 3. defadır Giresun’un Belediye Başkanı olarak ilan edebiliriz.
AKP bu denli kariyer ve liyakat sahibi aday adaylarından birini;belediye başkanlığına aday gösterirse kazanamaz mı ?Kazanır.Ama yanına MHP yi ortak olarak alabilirse…!!!
Ankara şehrinde güvenilir ve sağlam istihbaratın var ise temayül,Giresun AKP içinde kaç tane adamın var,onu bilmektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?