TENKİS DAVASI

TENKİS DAVASI

Mirasçılardan mal kaçırma olaylarına karşı dava açma süresine dikkat etmek gerekir!

Bir kimse hayatta iken onun mirasçıları miras paylarını isteyemezler, miras miras bırakanın ölümünden sonra açılır.

Ancak, bazı kişiler ölmezden önce diğer mirasçı veya mirasçılardan mal kaçırmak amacıyla sahip oldukları mal varlığının bir kısmını çocuklarından birine satış veya bağış şeklinde vererek, diğerlerinin mağduriyetine sebebiyet vermektedir.

Bu şekilde mirasçılardan mal kaçırma olaylarına oldukça çok sık rastlanmaktadır, gerçi miras bırakanın mal varlığının belli bir kısmını istediğine verme hak ve yetkisi vardır, fakat bunun bir sınırı vardır, miras bırakan bu sınırı aşmışsa mirastan mahrum edilen diğer mirasçı veya mirasçılar miras bırakanın ölümünden sonra durumu biliyorlarsa bir yıl içinde dava açmaları gerekir.

Şayet, kendilerinden miras kaçırıldığını bilmiyorlarsa, dava açma süresi her halde on yıldır ve bu süre hak düşürücü süredir, bu süre de geçmişse mirastan mahrum edilen kişiler dava açma haklarını kaybetmiş olurlar.

Davacıların açacağı dava mirasın tamamını kapsamaz, mirasçıların saklı paylarına yapılan tecavüzü kapsar, davacıların haklarına yapılan tecavüze karşı tenkis davası açmaları gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?