The Economist

The Economist

İngiliz menşeli uluslar arası yayın yapan ekonomi dergisi görünür (Yahudi menşelidir) The Economist. İşçi partisini İşçiler ve sendikalar kurmuştu. 1929’dan sonra ise giderek Britanya egemen sermaye sınıfının partisine dönüştü. Mayıs 2010 seçimlerinde yenilgi alan parti kongreye giderek yeni parti liderini seçti. 5 aday dan ikisi kardeşti, David ve EdMillband’ın babası 1940 yılında Belçika’dan İngiltere’ye  göç etmiş Yahudi bir aile. İki kardeşin parti içerisinde ki liderlik yarışı 4 ay sürdü. Üyelerin Ed’i seçmesiyle, diğer kardeş elenmiş oldu. Hırs, inat, disiplin, zekilik ve iddialı davranması bizi ilgilendirdi.En büyük parti olan Muhafazakar Parti ile Liberal Demokrat Parti İngiltere’de ki başbakan ve 3 büyük parti liderinin Yahudi kökenli olmaları bizi yönlendirdi…Britanya adasını Yahudi kökenli liderler sevk idare etmektedir, dolasıyla dünyayı da…!

TheEconomist’in  Ocak 2016 yılında yayınlanan sayısının kapağında G 20 ve diğer liderlerin resimleri vardı ama bizim liderimiz sayın Recep Tayip ERDOĞAN’ınresmi yer almıyordu. Televizyonda akşam o programı izlerken çok dikkatimi çekti ve hayra yorum yaptım. Geçen zamanı dikkatle incelediğimiz zaman görmekteyiz kiülkemiz ile ilgili kirli hesaplar uzunca süredir yapılmakta… Bu hesabı kimler yapıyor, Ülkede lider giderse kimi getirilip kirli hesaplarını kiminle kaldığı yerden devam edeceklerdi.The Economist’in kapağındaki resimde, Fethullah Gülen’in papaz kıyafetiyle yer aldığı ifade edilen( benzetilen) bir fotoğraf var. İngiliz The Economist dergisi geleneksel olarak her yıl başında yayınladığı ve o yılla ilgili öngörülerini sıraladığı, özel ekinde şifreli semboller kullanarak 2016’ya ait gizli mesajlar verilmişti. 15 Temmuzda yaşadığımız olay böylece günyüzüne çıkmış oldu. Bence öncelikli olarak bu olayın siyasi ve dini istismar ederek kötü amacı olan örgütlerin titizlikle incelenip, cezalandırılması gerekir yoksa 5–10 yıl sonra ayni olaylarla uğraşmak zorunda kalırız.

Bugün dünyada bulunan Yahudi nüfusunun %92’si en zengin 20 ülkede yaşamaktadır.15-18  milyona yakın dünyada Yahudi nüfusu bulunmaktadır, bu dünya nüfusunun % 0.2’ne tekabul eder. Ancak sahip olduğu sermaye dünya nüfusunun yarısına yakın sermayeye sahiptir. Yahudiler, sırasıyla İsrail, ABD, İngiltere, Avusturalya, Kanada, Rusya,Brezilya, Arjantin, Almanya, İtalya ve Fransa gibi ülkelerdedir. Yaşadıkları ülkelerde politika, ekonomi ve bilim dünyasını sarsacak eylemlere imza atanların önemli çoğunluğunu teşkil ederler,her ülkede etkin lobileri vardır.

Dünya’nın en zengin 500 kişisinin 200’ü Yahudi kökenlidir. Bu dünya’dadolaşan paranın %35’ne tekabül eder. Sahip oldukları sermaye ise Afrika, Asya ve Latin Amerika ülkelerinin yıllık gayri safi milli gelirine yakındır.Mark Zuckerberg (Facebook’un sahibi) , Michael DELL, Roman Abramovich, SheldonAdelson, Michael Bloomberg,  JackCohen  (Tesco’nun kurucusu), Marks&Spencer, Citigroup, HSBC, Barclays bank gibi işverenleri, büyük sermaye sahiplerini bilmeyen kalmadı. Dünya’nın en zengin medya baronu Murdoch ve Hükümetler yıkan en büyük para spekülatörüGerorgeSoroz’un daha bir çok kişi, aile ve şirketin Yahudi kökenli sermaye olduğu bir dünya’da yaşıyoruz.

Biz den söz edelim Osmanlı tarihine ve Cumhuriyete baktığımızda biz tüm etnik guruplara olduğu gibi bu topluluğada hoşgörü ile bakmışız .İSPANYA ülkesinden kovduğu zaman ve HİTLER ikinci dünya savaşında gene Yahudileri öldürürken Türkiye sahip çıkmıştır. Ülkemizde bu topluluğu bürokraside, sanatta, bilimde, ticarette ve siyasette hep görmekteyiz. Ama biz dinimizin bize verdiği edep, terbiye ve  hoşgörü düsturu ile hareket ettik ve hareket etmeye devam ediyoruz. Bence akıl oyununun zaman zaman ön plana çıkması  gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?