TIĞLI: “CEREN ÖZDEMİR’İ ÖLÜME GÖTÜREN HATALARI KİMLER YAPTI?”

TIĞLI: “CEREN ÖZDEMİR’İ ÖLÜME GÖTÜREN HATALARI KİMLER YAPTI?”

CHP Giresun milletvekili, TBMM kadın erkek fırsat eşitliği komisyonu üyesi Necati Tığlı, geçtiğimiz hafta Ordu’da meydana gelen Ceren Özdemir cinayetini Meclis gündemine taşıdı.
Tığlı, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, olayın arkasındaki ihmaller zincirini gözler önüne serdi.
Tığlı, 2005 yılında Ordu’da bir çocuğu kasten öldürmekten hüküm giyen ve 12 ayrı suçtan toplam 23 yıl 79 ay 148 gün hapis cezasına çarptırılan Özgür Arduç’un, Ceren Özdemir cinayetini işlediği ana kadar yaşanan ihmaller zincirini şu sözlerle gündeme getirdi:
“2005 yılında Ordu’da bir çocuğu kasten öldürmekten hüküm giyen ve 12 ayrı suçtan toplam 23 yıl 79 ay 148 gün hapis cezasına çarptırılan Özgür Arduç, 2017 yılında cezaevinden kaçmış ve 2018 yılında hırsızlık yaparken yakalanınca cezasını çekmesi için Rize Kapalı Cezaevine konulmuştu. Ancak, 2016 yılında yayınlanan 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile birlikte Rize Kalkandere Yarı Açık Cezaevi’ne gönderilmişti. Mahkûm Ardıç, ilk fırsatta açık cezaevinden firar etmiş olsa da Ordu’da yakalanınca önce Ordu Efirli Kapalı Cezaevi’ne oradan da 28 Ekim 2019 tarihinde Ordu Açık Ceza İnfaz Kurumu’na gönderilmiştir.
Açık ceza evinden firar etmenin kolaylığına alışmış cani Özgür Arduç, 30 Kasım 2019 akşamı, saat 22.00 sıralarında Ordu Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan firar etmiş ve 4 Aralık 2019 tarihinde Ceren Özdemir’i vahşice ve hunharca katletmiştir. “
CHP’li Tığlı, verdiği soru önergesinde, Adalet Bakanı Gül’e kamuoyunun merak ettiği şu soruları sordu;
1. 17 Ağustos 2016 tarihinde yayımlanan 671 sayılı KHK kapsamına göre 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda yapılan düzenleme ile 01.07.2016 tarihinden önce işlenen suçlar bakımından denetimli serbestlik ve açık cezaevine geçiş sürecinden yararlanan mahkûm sayısı kaçtır?
2. Denetimli serbestlik ya da cezaevinden izinli olarak dışarıya çıkan ve suç işlediği tespit edilen kaç mahkûm vardır? Bu mahkûmların işlediği suçların kendi içinde dağlımı nasıl olmuştur?
3. Ceren Özdemir’i vahşice katleden cani Özgür Arduç, cezaevinden firar etmiş olmasına rağmen neden tekrar açık ceza infaz kurumuna gönderilmiştir? Dosyasında kasten adam öldürme dâhil onlarca çeşitli suçtan cezası olan bir kişinin psikolojisine bakılmadan, ıslah edilmeden ve her ne şekilde olursa olsun 5275 sayılı kanunda yapılan düzenlemeleri dayanak göstererek tekrar açık cezaevlerine gönderilmesini doğru buluyor musunuz?
4. Emniyette verdiği ifadeye göre “cezaevinden firar ettiği andan itibaren ‘kime zarar veririm, kimi öldürebilirim’ gibi vahşi düşüncelerle insanları takip etmeye başlayan ve cezaevinden çıkarsam yine insan öldürmeyi düşünüyorum” diyen bir caninin cezaevinden kaçmasını engelleyemeyen Ordu Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü ve Cezaevi Savcısı hakkında soruşturma açacak mısınız? Daha önce Ordu Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan firar eden mahkûm olmuş mudur? Bu cezaevinde güvenliğin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?
5. Özgür Arduç’un Ordu Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan firar ettiğini Ordu Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü ve Cezaevi Savcısı ne zaman kayıt altına almıştır? Ordu Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü ve Savcısı firarinin bir an önce yakalanması için İçişleri Bakanlığına ve Emniyet Güçlerine ne zaman haber vermiştir? Bu firarın meydana gelmesinde Cezaevi Müdürünün ya da Cezaevi Savcısının ihmali olabilir mi? Konu hakkında araştırma yapılmaya başlanmış mıdır?
6. Eylül ayında İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde 23 yaşındaki Halil Ayar’ı bıçaklayarak öldüren kişinin de 671 sayılı KHK’da yapılan düzenlemelere göre cezaevinden izinli çıktığı gerçeği ortadayken hâlâ 671 sayılı KHK ile 5275 sayılı kanunda yapılan düzenlemelerin arkasında duracak mısınız? Yoksa yeni düzenlemeler yapılması için girişimlerde bulunacak mısınız?
7. Bu yaşananlardan sonra Ordu Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü ve Cezaevi Savcısının görevden uzaklaştırılması için gerekli işlemleri ne zaman yapacaksınız? Ayrıca, cani Özgür Arduç’u yakalamakta geç kalan Valinin görevden alınması için İçişleri Bakanlığına her hangi bir talepte bulunacak mısınız? Yoksa Valinin her hangi bir ihmali yoktur deyip ihmallerin araştırılmasını talep etmeyecek misiniz?
8. Hunharca insan öldürmeye odaklanmış canilerin, kadın katillerinin ıslah edilemeyeceği gün gibi ortadayken, bu kişilerin ıslah edilmiş gibi gösterilip açık cezaevlerine konmalarına nasıl izin verebiliyorsunuz?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?