Tığlı, fındık üzerinden AK Parti’ye yüklendi

Tığlı, fındık üzerinden AK Parti’ye yüklendi

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı fındık üreticisinin sorunlarının çözümü noktasında Meclise sundukları fındık önergesine AK Parti’nin tek bir olumlu adım atmayarak red oyu vermesi, üreticinin bir kez daha mağdur olmasına neden olmuştur dedi.
Tığlı yaptığı yazılı açıklamada; “Bu duruma karşı haklı tepkimizi dile getirdiğimiz zaman da açıklama gereği hisseden AKP Giresun milletvekili sayın Sabri Öztürk sosyal medya hesabı üzerinden hiç kimseyi tatmin etmeyen, soru işaretleri ile dolu bir paylaşım yapmıştır.
Sayın Öztürk, açıklamasında fındık üreticisinin sorunlarına yönelik önergenin içeriğine karşı olmadıklarını ancak partilerinin imzası olmayan önergelere usulen red oyu kullandıklarını ifade etmiştir.
Şimdi soruyorum;
Doğru olduğuna inandığınız her konuda temsil hakkını aldığınız, mağdur olan kesimleri hiçe sayarak, partinizin teamüllerini mi ön planda tutuyorsunuz?
Bu durumda; SOMA Maden Faciası araştırılsın dedik. KABUL ETMEDİNİZ.
Ensar Vakfı Araştırılsın dedik. KABUL ETMEDİNİZ.
Aladağ’da ki Kız Öğrenci Yurt Yangını araştırılsın dedik. KABUL ETMEDİNİZ.
15 Temmuz Darbe Girişimi araştırılsın dedik. KABUL ETMEDİNİZ.
Çorlu Tren Kazası Araştırılsın Dedik. KABUL ETMEDİNİZ.
Demek ki bunların hepsinin araştırılmasına sizde inanıyordunuz ama usul böyle diye kabul etmediniz.
Bu açıklamanızdan bunu mu anlamalıyız?
Yıllardır kafa karıştıran bir şekilde tamamen durumu speküle etmeye yönelik rekolte açıklamalarından dolayı yaşanan sıkıntıları gidermek için rekolte bildiriminin sadece tarım bakanlığı tarafından yapılacağı söylenirken, bu sezon herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu ilginç durum sektörün paydaşlarının merak konusu olarak ortada dururken, sayın Öztürk halen tarım bakanlığı tarafından yapılan çalışmalardan bahsediyor. Artık çalışma yapılmasına çok fazla gerek kalmadı. ”Neden” sorusunun yanıtı ise, gerçekten geçimini fındıktan sağlayan üretici ürününü çoktan sattı ve gelecek sene içinde borçlanmaya başladı. Bu saatten sonra partinizin yapacağı çalışmalar ancak zengin üreticiyi ve fındık tüccarlarını memnun edecektir.
Fındık fiyatları için alt limitin 15 lira olacağı yönünde açıklamalar yapan AKP milletvekillerinin şu an fiyatın 12.50 lira olması konusunda konuşmamalarına bir anlam veremiyoruz.
Fındıkla alakası olmayan kurumlar bile REKOLTE açıklamışken, Tarım Bakanlığı REKOLTEYİ ben açıklayacağım demesine rağmen açıklama yapmayı unuttu!
Hasat bitti, fındık pazara indi, üretici yok pahasına ürününü sattı. Tarım Bakanlığı TMO üzerinden belirleyeceği alım fiyatını açıklamayı da unuttu!
Tüm bunları duyurduğu halde Tarım Bakanlığı rekolte ve fiyat ile ilgili yaptığı her hangi bir çalışmayı bizlere örnek gösterebilir mi?
Biz hepsinin cevabını biliyoruz ama yine de soruyoruz.
Genel Kurulda oylamadan önce AKP’ye vereceğimiz en basit katkı şöyle olur. İnanın bu katkı için teşekkür bile istemeyiz.
Araştırma Önergesi hazırlamak için hiç zahmet etmesinler.her dönem CHP tarafından Fındık Üreticilerinin Sorunlarının Araştırılması için TBMM’ye verilen Önergelerden her hangi birini alıp, altına imza atarak ve hiç vakit kaybetmeden TBMM Başkanlığına verebilirsiniz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?