TIĞLI: GİRESUN BELEDİYESİ’NDE USULSÜZLÜK VAR

TIĞLI: GİRESUN BELEDİYESİ’NDE USULSÜZLÜK VAR

Tığlı “Önümüzde ki günlerde İş yeri açma ve çalışma ruhsatları, otoparklardan elde edilen gelirlerin kayıtlara alınmaması ve özel kalem müdürlüğüne yapılan atamalardaki ki kirliliğe de değineceğim”dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı, Sayıştay Raporları ile belgelenen Giresun Belediyesi’nde yaşanan gerçekleri gün yüzüne çıkardı.

“Sayıştay Başkanlığı’nın, belediyelere ilişkin 2019 yılı denetim raporlarını açıklamasıyla birlikte iktidar belediyelerinin yaptığı usulsüzlükler tek tek gün yüzüne çıkmaya başladı. Rapor da Giresun Belediyesi’ni konu alan bölümler incelendiğinde birçok konunun usule ve mevzuatlara aykırı yapıldığı görülmüştür. “

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Sayıştay Başkanlığı tarafından açıklanan Giresun Belediyesi 2019 yılı Sayıştay Denetim Raporlarına baktığımızda Giresun Belediyesi, Motorin, Kurşunsuz Benzin, Kalorifer Yakıtı, Fuel Oil ve Motorin XTR gibi Akaryakıt Ürünleri Alımı için yapılan ihalede hassas davranmadığı ve şartlara uymadığı için sınıfta kalmıştır” dedi.

Sayıştay Başkanlığı’nın hazırladığı 2019 yılı Denetim Raporu Bulgu 7’ye göre Belediyenin Motorin, Kurşunsuz Benzin, Kalorifer yakıtı, Fuel Oil ve Motorin XTR gibi Akaryakıt Ürünleri Alım ihalesinde usulsüzlük yaptığını ifade eden Tığlı, “ihaleye katılma şartnamesinde hangi belgelerin gerekli olduğu ve hangi yeterlilik kriterlerine uyulması gerektiği açıklanmış olmasına rağmen ihaleyi kazanan yüklenici firmanın ihale dosyasına ve bu belgeleri incelemekle mükellef olan Giresun Belediyesi’ne Banka Referans Mektubu’nu sunmaması açıklanabilir bir durum değildir” dedi.

“İHALEYE GİRİŞ BELGELERİ YANDAŞA ŞART DEĞİL”

CHP’li Tığlı, “Banka Referans Mektubu ihalelere katılabilmek için zorunlu bir katılım belgesidir. Giresun Belediyesi de açıkladığı İhale Şartnamesinde bunu duyurmuştur. Zaten ihalelerde istenebilecek kriterlerin ne olduğu 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 10’uncu maddesinde de çok açık bir şekilde sayılmıştır. Mali durumu gösteren Banka Referans Mektubu da bunlardan bir tanesidir. Ancak ihale öyle yapılmamış ve söz konusu belgeyi teklifinde sunmayan yüklenici firma hem ihaleye girebilmiş hem de ihaleyi almıştır. Oysa bırakın ihaleyi kazanmasını ihaleye katılamamış olması gerekirdi. Bu ihaleye katılmasına kim ya da kimler razı gelmiştir. Bu ihaleyi nasıl almıştır. Kimler buna göz yummuştur. Mutlaka araştırılmalı ve kamuoyuna açıklanmalıdır” dedi.

Bu hassas konunun; Denetim Görüşünü Etkilemeyen Tespit ve Değerlendirmeler içinde yer almasına da değinen CHP’li Vekil Tığlı, “böyle bir konu nasıl olurda denetimin görüşünü etkilemez? Aynı durum acaba CHP’li belediyelerde olsaydı denetmenler yine aynı tespiti yapacak ve denetim görüşümüzü etkilemedi mi diyeceklerdi? sorularına cevap ararken acaba Sayıştay ne kadar Bağımsız?” vurgusunu da yaptı.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Önümüzde ki günlerde İş yeri açma ve çalışma ruhsatları, otoparklardan elde edilen gelirlerin kayıtlara alınmaması ve özel kalem müdürlüğüne yapılan atamalardaki ki kirliliğe de değineceğini” açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?