TIĞLI’DAN, BAKAN SOYLU’YA ELEŞTİRİ

TIĞLI’DAN, BAKAN SOYLU’YA ELEŞTİRİ

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı’dan Kadın Cinayeti Raporu geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı bir açıklama da “Türkiye’de kadın cinayetleri oranının yılbaşından beri yüzde 29 düştüğünü söylemişti.
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “iktidar temsilcilerinin her fırsatta İstanbul Sözleşmesini yerle bir ettiği açıklamalar ile Sayın Soylu’nun yaptığı açıklama maalesef pek uyuşmamaktadır. Zira kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı görülmektedir. Açıkladığımız verilerin doğruluğu hem emniyet hem de savcılık kayıtlarında yer alırken nasıl olurda sayın bakan kadın cinayetlerinin yüzde 29 azaldığını söyler, bunu anlamak mümkün değil” dedi.
AKP iktidarları ile birlikte kadının sosyal statüsünde ve topluma katılımında sistemli ve bilinçli bir geriye gidişin söz konusu olduğunu ifade eden CHP’li Tığlı, “Cumhuriyet döneminde haklarını almış kadınlarımız AKP iktidarıyla birlikte sosyal, siyasal ve ekonomik hayattan sistemli bir şekilde dışlandı. Oysa demokrasinin beşiği olan Avrupa’da dahi kadının sosyal ve siyasal hayatta yeri yokken, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan kadınlarımız devrim niteliğinde atılımlara imza atarak erkek ile eşit şartlara kavuşmuş hem siyasal hem soysal hem de ekonomik hayatta haklarını almışlardır. Ama buna rağmen bugün gelinen nokta da her alanda geri kalmıştır. 2020 Sosyal Cinsiyet Uçurumu Raporuna göre Cinsiyet Eşitliği Kategorisinde 153 ülke arasında 130’ncu sıradadır” hatırlatmasını yaptı.
CHP’li Tığlı, “Kadınlara yönelik şiddet eğilimleri, hedef göstermeler, ayrımcılık, ötekileştirme uygulamaları ve siyasilerin medya yolu ile yaptıkları açıklamalar her geçen gün daha da meşru bir hal almaktadır. İktidarın koruyamadığı kadınlar maalesef her geçen gün öldürülmekte, tecavüz edilmekte ve şiddete uğramaktadırlar. Oysa! Demokrasinin asli öğesi özgür bireydir. Temel hak ve özgürlükler Anayasa’nın ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası antlaşmaların sözüne ve özüne uygun biçimde ancak ve yalnızca yasayla sınırlanabilir” dedi.

YAŞAM HAKKI KUTSALDIR

Kadın ve erkeğin eşit şartlar altında yaşaması gerektiği ulusal ve uluslararası kanunların belirlediğini dile getiren Tığlı, “erkeklerin yaşam hakkı ne kadar kutsalsa, kadınların yaşam hakkı da o ölçüde kutsaldır. Kadınların can güvenliğini tehdit eden istismara ve tecavüze neden olan hiçbir koşula müsamaha gösterilemez. Kadının ötekileştirilmesine ve kötü muameleye maruz kalmasına asla geçit verilmmelidir. Bunu da yapmak yasaların uygulanmasıyla mümkündür” dedi.

Tığlı, “Türkiye’de kadına yönelik saldırıları ve işlenen suçları gerçekleştirenler nedense hep iyi hal uygulamalarından mahkemelerde ya beraat etmişlerdir ya da cezayı en alt düzeyden almışlardır. İşlenen bir suç varsa karşılığında da alınacak bir ceza olmalıdır. Kadın cinayetlerinde iyi hal uygulamaları kaldırılmalıdır” vurgusunu yaptı.

274 GÜNDE 369 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Türkiye’nin kanayan bir başka yarasının da çocuk istismarları olduğunu dile getiren Tığlı, “2020 yılının ilk 9 ayında da çok çocuk istismar edildi. Çocukların korunması için gerekli adımlar atılmadı, koruma odaklı istatistikler ve analiz bilgi paylaşım sistemi oluşturulmadı ve çocuklara adalet sağlanmadı. Çocuk istismarının üzeri herzaman örtülüyor haliyle de çocukların uğradığı şiddetin boyutu büyük oluyor” dedi.

Tığlı “Türkiye’de 2003 yılında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 83 iken, 2020 yılının dokuz aylık bölümünde bu sayı 369’dur ve yıl daha bitmemiştir. 17 yıldaki dehşet verici artış yüzde 344.5 civarında olmuştur.

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı’nın hazırladığı çarpıcı raporun verileri aşağıdadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?