TIĞLI’DAN PANDEMİDE  İHMAL İDDİASI

TIĞLI’DAN PANDEMİDE  İHMAL İDDİASI

Giresun,Ordu,Rize ve Trabzon’daki artışların ihmalden kaynaklandığını iddia eden Tığlı” En az 15 günlük tam bir kapanma yarın değil hemen şimdi başlatılmalıdır”dedi

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı,Giresun’daki virüs artışlarını eleştirdi

Tığlı”Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs vakalarının illere göre nasıl dağıldığını belirtmek için her hafta başı açıklama yapacağını söylemiş ve 8-14 Şubat tarihleri arasında ki ilk haftanın verilerine göre virüsün en çok Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun’da görüldüğünü ifade etmişti. Bu veriler 15-21 Şubat haftasında da değişmemiş ve salgın bu 5 ilimizde hızla yayılmaya devam etmiştir. Ancak bir haftanın sonunda Giresun ilinde ki vaka artışı nüfusa oranla çok hızlı olduğu unutulmamalıdır.”dedi

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Giresun’da haftalık vaka sayısı 1000’lere yaklaştı. 60’dan fazla kişi yoğun bakımda hayata dönmeyi beklerken, 100’den fazla kişi de normal servislerde tedavi görüyor. Günde kaç kişinin öldüğünü bilmiyoruz. Tabi ki Giresun’da yaşanan bu artışın tek sorumlusu AKP iktidarının atanmış il başkanlarını kutsandığı il kongreleri ve gençlik kolları kongreleri ve cenaze törenleridir. Koronavirüs nedeniyle ölen, hakkın rahmetine ulaşan kişilerin, hocaların, kanaat önderlerinin cenaze törenlerine kuralları hiçe sayarak binlerce kişinin katılması ve tüm bu olanlar karşısında Valiliğin sessiz kalması, görevini yapmaması ve cezai işlem uygulamamasıdır” dedi.

Sivil toplum örgütleri, vakıflar ve odalar kongrelerini ve toplantılarını yapamıyor, kafe, restoran, eğlence mekanları kapalı çünkü aynı iktidar insanlar bir araya gelmesin diye kısıtlamalar getirdiğini açıklayan Tığlı, “Giresun’da ki hastane şartlarının ve sağlık sisteminin bu tablo karşısında ne kadar aciz duruma düşeceği biliniyorken ve virüsle yapılan mücadele ortadayken AKP iktidarının “ağzına kadar dolu” kapalı spor salonlarında insanları bir araya getirip, adına da demokrasi şöleni diyerek İl ve Gençlik Kongreleri yapması bile bile halkı ölümün kucağına itmekten başka bir şey değildir” ifadesini kullandı.

“AKP Sorumsuzluğuna Karşı Devlet Aklına İhtiyaç Var”

CHP’li Tığlı, “Giresun valiliğinin yeni tedbirler ve bunları ihlal edenlere cezai müeyyidelerin eksiksiz uygulanacağını duyurduğu gün AKP Gençlik Kolları İl Kongresi gerçekleştiriyordu. Halka yapılan saygısızlık mı, canını ortaya koyup aylardır mücadele veren sağlık çalışanlarına hakaret mi dersiniz hepsi bu tabloda yerini almıştır. Valisinden AKP İl temsilcilerine kadar gözümüzün içine baka baka alay ettiler. Hele de bu şehirde bizimle yaşayıp bizimle nefes alan AKP yöneticilerinin, her gün bir yakını, hemşerisi hayata gözlerini yumarken utanmadan kongrelerinden fotoğraflar ve methiyeler dolu kutlama mesajlarını sosyal medyadan paylaşmaları tarih sahnesinde kendileri için bir utanç vesikası olarak yerini alacaktır” açıklamasını yaptı.

Kitlelerin bir araya gelmesini, taziyeleri görmezden gelenleri ve iktidar sahiplerine uygulanmayan yeni kuralları web sayfasından ilan edenleri hatırlatan Tığlı, “Giresun’da ki covid-19 kaynaklı her ölümün sorumlusu AKP iktidarı ve karantina kurallarını uygulamayan, muhtarları hafiye gibi kullanan Valiliktir” vurgusunu yaptı.

“Vatandaş Ne Görüyorsa Onu Yapıyor”

Necati Tığlı, “Basında yer alan haberlere göre Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun illerinde hatta tüm Türkiye’de vaka artışlarının tek sorumlusu -çok ilginç bir şekilde- vatandaşın kurallara uymaması ve duyarsızlığı olarak dile getiriliyor. Ama unutulan bir şey var ki! O da vatandaş Devlet Erkânı’nda ne görüyorsa, kimi görüyorsa, hangi davranışı görüyorsa onu örnek alması ve onu yapmasıdır. Eğer, Cumhurbaşkanı AKP İl Kongrelerine, AKP Genel Başkanı, Valiler, Belediye Başkanları, Diyanetçiler ve Siyasiler sorumsuzca hatta hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen büyük şehirlerin, büyük camilerinde yapılan cenaze törenlerine katılıyorsa, onları örnek alan ve onları dinleyen vatandaşta aynısını yapar” ifadesini kullandı.

“2021 Normalleşmesi 2020 Yılı Gibi Olmasın”

Temennisinin ve beklentisinin 1 Mart 2021 tarihinde başlayacak kademeli normalleşmenin geçtiğimiz yıl yani, 1 Haziran 2020’de yaşanan saçma sapan normalleşme gibi bir anda olmaması gerektiğinin üstünü ısrarla çizen Tığlı, “Aylardır karantinadayız. Biraz daha beklemeliyiz ve 65 yaş üzeri kişilerin 2. doz aşıları yapılmadan normalleşme sürecine girmemeliyiz. Sakın ola ki vatandaşlarımız bu konuda Devlet Erkânını örnek almasın. Onlar aşılarını oldular, bağışıklık sistemlerini güçlü tutacak tüm vitaminleri içiyorlar. Hatta AKP Genel Başkanı düzenlediği kongrelerde salonda kalabalığın arasına yer almadan, kimseyi yanına yaklaştırmadan kitlesine hitap ediyor. Sizler dikkatli olun, kongrelerden, organizasyonlardan uzak durun, cenaze törenlerine gitmeyin, giderseniz de maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyun” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Vakaları kontrol altına almak ve bulaş hızını düşürmek için Giresun’da yapılması gerekenleri şöyle açıkladı:

  • AKP İl ve Gençlik kongrelerine katılan kişiler ve onlarla temasta bulunan herkes derhal karantinaya alınmalıdır.
  • 1 Mart’ta başlayacak yüz yüze eğitim vakalar kontrol altına alınana kadar ileri bir tarihe ertelenmelidir.
  • Hastanelerde yoğun bakım yatak kapasitesi ve ventilatör cihazları arttırılmalıdır.
  • Giresun’da ki hastanelere derhal sağlıkçı ataması yapılmalı ve saha da çalışan filyasyon ekiplerinin sayısı arttırılmalıdır.
  • En az 15 günlük tam bir kapanma yarın değil hemen şimdi başlatılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?