Tığlı’dan soruşturma çağrısı

Tığlı’dan soruşturma çağrısı

Tığlı: 5 askeri ölüme götüren olay öncesi vatandaşlar dilekçe ile uyarmıştı.Bahsi geçen raporu sümen altı edenler ve gereğini yapmayanlarla ilgili soruşturma neden açılmamıştır?”DİYE

CHP Giresun İl Genel Meclisi Üyelerinin 22 Ağustos felaketinin sorumlularının hala ortaya çıkarılıp hesap vermediğine ilişkin açıklamaları, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı tarafından ilgili Bakanlara soru önergeleriyle tekrar gündeme getiriliyor.

CHP’li Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına iki soru önergesi daha verdi.

Önceki gün, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hala yanıt bulamayan soruları hatırlatan CHP Tığlı “5 asker ve 1 operatörün ölümüne yol açan menfezin yarattığı tehlikeyi felaketten önce fark edip uyaran vatandaşlarımızı dikkate alma gereği duymayan Karayolları Bölge Müdürlüğüne yönelik de bir soruşturma yürütme gereği duyulmadı” dedi.

Tığlı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, “afete sebep olan bu unsurların ve bundan sorumlu olan kişiler, şirketler ve faaliyetlerine ilişkin herhangi bir soruşturma açılması konusunda bir talebi olup olmadığını ve uyarıları dikkate değer bulmayan Karayolları Bölge Müdürlüğünün ihmali ile ilgili bugüne kadar herhangi bir soruşturmanın neden açılmadığını” sordu.

Milletvekili Necati Tığlı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ise, “22 Ağustos 2020’de Giresun’da yaşanan sel afeti öncesinde, Devlet Su İşleri (DSİ) 22. Bölge Müdürlüğünün hazırlamış olduğu rapor doğrultusunda Genel Müdürlüğünüz ve Bakanlığınız hangi tedbirleri almış, hangi çalışmaları yürütmüştür” diye soru sordu.

Necati Tığlı, Bakan Pakdemirli’ye ayrıca şu soruları yöneltti:

Devlet Su İşleri (DSİ) 22. Bölge Müdürlüğünün dere yataklarına ilişkin hazırladığı rapor gerekli tedbirleri almak üzere ilgili diğer Bakanlıklarla paylaşılmış mıdır?

Rapor doğrultusunda gerekli çalışmaları yapmadığı, tedbirleri almadığı için hakkında soruşturma yürütülen kişi ya da kişiler olmuş mudur?

Bahsi geçen raporu sümen altı edenler ve gereğini yapmayanlarla ilgili soruşturma neden açılmamıştır?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar