Tığlı’dan, Üretici Örgütlerine Çağrı

Tığlı’dan, Üretici Örgütlerine Çağrı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Başkanı Necati Tığlı, üretici örgütlerine seslenerek; “Ana muhalefet partisi olarak biz yerelde ve genelde üzerimize düşeni yapıyor, üreticinin sorununu ülkeyi yönetenlerin dikkatine sunup, çözüm yollarını da anlatıyoruz. Ama bu yetmez, üretici örgütleri bu konuda daha da duyarlı çalışmalı” dedi.

Başkan Tığlı, fındık üreticisinin geçmiş yıllara oranla bu yıl çok daha mağdur olduğuna dikkat çekerek de; “Bu sene hem fındık çok az, hem de fiyat çok düşük. Fındık bu yöre halkının öncelikli geçim kaynağıdır. Ciddiye alınmalı ve her çeşit destek sunulmalıdır” ifadelerini kullandı. Ürünün toplanarak satış aşamasına geldiğini belirten CHP İl Başkanı Tığlı, üreticinin geçen yıldan borçları olduğunu, bu yıl ise ürünün çok az olmasından kaynaklı daha fazla sıkıntılar yaşanacağın ifade ederek şunları dile getirdi:

“Milli ürünümüz olan, ülkeye hatırı sayılır döviz girdisi sağlayan fındığımız bu yıl tüm geçen yıllara göre daha da sorunlu. Hem fiyat düşük, hem de çok az miktarda. Hal böyle olunca üreticimiz mağdur, perişan. Öncelikli geçim kaynağı fındık olan üretilenimizin durumuna çare olunmalı. Bunu da kuşkusuz hükümet yapmalı. CHP olarak biz elimizden geleni yapıyor, sorunu gündeme taşıyıp, sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Esas olarak üretici örgütleri birlikte hareket ederek, sorunu hükümete götürmeli ve desteklenmesini sağlamalıdır.

Biz sadece yerelde değil, genel merkez olarak da sorunu hükümetin dikkatine sunuyoruz. Üretici örgütlerinin yapacağı çalışmayı da destekleyeceğimizin sözünü veriyoruz. Bir an önce piyasa dengelenerek fındık fiyatının fiyatın yükselmesi sağlanabilir, üreticinin geçmişe dönük borçları silinebilir, ertelenebilir, her çeşit destek sürdürülebilir. Yoksa sadece üretici mağdur olmayacak, yöre ekonomisi de bu durumdan ciddi ölçüde zarar görecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?