Tıp fakültesi’ni komşu iller mi bitiriyor?

Tıp fakültesi’ni komşu iller mi bitiriyor?

Ordu, Rize, Trabzon ve  Samsun’da  Tıp Fakültesi olması nedeniyle mi,  yoksa Özel hastaneler için mi İhalesi yapılan Sağlık Kampusu ihalesinden vazgeçildi. Bektaşoğlu, bu konuyu TBMM’ye taşıyarak Bakan Akdağ’a sordu.

* BEKTAŞOĞLU,“PROJESİ ONAYLANAN, İHALESİ YAPILAN, TIP FAKÜLTESİNİN DE OLDUĞU SAĞLIK KAMPÜSÜ İNŞAATINDAN NEDEN VAZGEÇİLDİ” DİYE SORDU..

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, halen 200’ü aşan öğrenci sayısı, 63 öğretim üyesi mevcudu olan Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, 9 yıldır bir hastaneye kavuşamadığını, 4 yıl önce  devlet hastanesiyle ortak kullanım protokolünün de iptal edilerek Giresunluların tıp fakültesi hizmetlerinden yararlanmasının engellendiğini belirterek “bunun sorumlusu kim” diye sordu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2017 yılı Sağlık Bakanlığı Bütçesi görüşmeleri önceki akşam Bakan Recep Akdağ’ın sunumuyla başladı. Toplantıda söz alan Milletvekili Bektaşoğlu, ilimizde yaşanan sağlıkla ilgili sorunları dile getirdi. Yoğun bakımlarda yaşanan sıkıntıları, ilimizde yanık ünitesi olmadığını ve ilçelerdeki sorunları anlatan Bektaşoğlu, Tıp Fakültesi ile ilgili bilgiler de aktararak, Bakandan destek istedi.

2012’DE İMZALANAN ORTAK KULLANIM PROTOKOLÜNÜ KİM ENGELLEDİ?

Geçtiğimiz günlerde üniversite ile Kamu Hastaneleri Birliğinin Giresun Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum Çocuk Hastanesi için Ortak Kullanım Protokolü imzalandığını söyleyen Bektaşoğlu “Bu protokol YÖK ve Sağlık Bakanının onayının ardından yürürlüğe girecektir. Bu protokol hangi maddeleri içeriyor? Sayın Bakanım, bu konuyla bilginiz var mı, bilemiyorum. Aynı protokol 2012 yılında bir kez daha imzalanmış, onaylanmış, fakat yürürlüğe girmemiştir. Bunun nedenini de gerçekten Giresun halkı ve biz merak ediyoruz. Yani bir protokol varken ve bütün üniversite hastaneleri araştırma uygulama merkezi olarak illerinde hastaneleri kullanırken, dört yıl Giresunluların hastane üzerinden tıp fakültesi sağlık hizmetleri kim tarafından ve neden engellenmiştir, bunu da bilmek isteriz. Üniversitemizin gelişmesine neden engel olunmuştur, bunun sorumlusu kimdir” diye sordu

“HASTANEDE HİZMETLER DURMA NOKTASINDA, ÖĞRENCİLER UYGULAMA YAPAMIYOR,POWER POİNTLE SUNUMLA DERS GÖRÜYORLAR”

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, üniversitenin kendi oluşturduğu uygulama ve araştırma hastanesinde ayda 6 bin hastanın muayenesiyle ve başarılı pek çok ameliyat gerçekleştirildiğini belirterek,”ancak şu anda tüm faaliyetleri durma noktasına gelmiş, malzeme alımı yok ve altyapı eksikliği nedeniyle hasta kabul edilemez, ameliyatlar yapılamaz durumdadır. Öğrenciler de zaman zaman bana ulaşıyor, 4’üncü ve 5’inci dönemde okuyanlar polikliniklerde pratik yapamadıklarından dert yanıyorlar. Bilgisayar üzerinden programlarla, Power Point’ten canlandırma yöntemiyle hasta varmış gibi sınıflarda ders görüyorlarmış. Daha doğrusu tıp fakültesi öğrencilerimizin büyük bir kısmı Anadolu’da kadavra görmeden mezun olma durumuyla karşı karşıyalar. Bunun bir izahı var mıdır? Hasta görmeden, iğne yapmadan, tansiyon ölçmeden bu öğrencilerimiz nasıl mezun olacaklar? Kaldı ki 5’inci sınıfta verilmesi gereken küçük stajlardan beyin cerrahi, psikiyatri, nöroloji, plastik cerrahi gibi bölümlerin öğretim üyesi şu anda fakültemizde maalesef yoktur. Sayın Bakanım, tüm bu bilgileri sunuyor ve gereğinin yapılmasını sizden özellikle bekliyorum”

“PROJESİ ONAYLANAN, İHALESİ YAPILAN, TIP FAKÜLTESİNİN DE OLDUĞU SAĞLIK KAMPÜSÜ İNŞAATINDAN NEDEN VAZGEÇİLDİ”

CHP Milletvekili Bektaşoğlu, aynı konuşmasında Bakan Akdağ’a Jandarma Bölge Müdürlüğü arkasındaki üniversitenin 48 bin metrekare arsası üzerinde ihalesi yapılan TOKİ tarafından inşaatına başlanan Sağlık Kampüsünü de sordu.

“Müteahhite yer teslimi ve sözleşme yapıldı. TOKİ tarafından yapılacak inşaatla; ve Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu birimlerini içinde barındıracak bir sağlık kampüsüne kavuşacaktı, ödeneği de hazırdı ancak mayıs ayında inşaatlara başlanacakken projenin iptal edildiği ve başka alana kaydırıldığı duyuruldu, bunun nedenini merak ediyoruz”diyen Bektaşoğlu. “Arazide kurumuş dere var.” dediler, bu nasıl tespitti? Daha önce TOKİ’nin mühendislik veya jeolojik etüt çalışmalarını tamamlayarak onaylanan projeden neden vazgeçildi? Giresun Üniversitesinin Tıp Fakültesi Hastanesine sahip olmasını kim ve neden geciktirdi? Bunları açıklamanızı bekliyorum” ifadesini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?