TMO fındık alım depolarında son durum!..

TMO fındık alım depolarında son durum!..

TMO, Giresun Merkez’de iki ayrı yerde alım yapıyor: Dereli yolu üzerinde ve Yeni Lisanslı depo mahallinde.

***

Dereli yolu üzerindeki alım yerinde; bazı eksiklikler olsa da, abartılacak derecede pek olumsuzluklar bulunmuyor. Aksine alım ekibinin takdir edilecek olumlu tavırları göze çarpıyor.

Bu alım yerinde 20 Eylül Çarşamba günü bizzat gidip de gördüğüm tespitler:

Alım ekibi için söylenecek olumsuz bir durum yok. Sabırlı ve işini yapıyor. Üreticilere karşı zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı gayretleri göze çarpıyor…

Banka kartı olanlara ödeme, teslimden 15 gün sonra yapılıyor… Banka kartı olmayanlara yardımcı olmak için bir banka personeli alım yerinde hizmet veriyor. 5-10 dakikada masrafsız banka kartı hazırlanıp veriliyor.

Özellikle randıman tespitindeki hassasiyetleri takdire şayan!.. Randıman hususunda dışarıda dolaşan dedikodu ve olumsuz algıların hiçbirini görmedik. En azından o gün görmedik.

O gün itibariyle fındığı alınmayıp, geri gönderilen hiçbir üretici olmadı.

Bu sene çürük ve buruşuk olmasına rağmen randımanlar genelde yüksek. Ortalama randıman 52-54 seviyesinde. 55 gelende var.

Üreticinin eline net 11 lira üzerinde para geçenler var.

Olması gereken bazı eksiklikleri yetkililere ilettiğimizde olumlu cevap aldık.

***

Alım yerinde namaz kılınabilecek bir yerin hazırlanmamış olması büyük bir eksiklik!.

Fındık teslim etmek için sırada bekleyen üreticilere çay-kahve gibi küçük ikramlar, müesseseye fazla külfet olmasa gerek.

***

“TMO YA ÜRÜN SATANLAR ÜRETİCİLER TAHMİL TAHLİYEİŞÇİLERİNE HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMEYECEKTİR” şeklinde uyarıcı yazı asılmış, lakin vatandaş fındığını alım yerinde kantar mahalline arabadan kendi indiriyor. Bu ikaz yazının anlamı pek anlaşılmıyor.

***

Yeni açılan lisanslı depo mahallindeki alım ekibinden Dereli yolundaki merkez ekibinin aksine ciddi eleştiriler ve şikâyetler geliyor.

Alım ekibinin eksik ve kusurlu tavırları, üreticileri perişan ettiği gibi onların hareketinin faturası da doğrudan TMO ve Bakanlık yetkililerine çıkartılacaktır.

TMO yetkililerinin acilen lisanslı depodaki alım ekibini takibe almalı, oraya fındık teslim eden üreticileri dinlemelidir.

***

Üreticilerin randevu almalarında ve fındık teslimlerindeki uygulama hususunda yeterli bilgilendirilme yapılmadığı görülüyor.

Gaye bağcı dövmek değil de üzüm yemekse; eksiklikler yetkililere söylenmeli ve yazılmalı, lakin iyi niyetle çalışan alım personellerine de yardımcı olunmalı, onları rencide edici tepkilerden de uzak durulmalıdır.

Vesselam…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?