TOLGA ERENER İLE DOBRA DOBRA

TOLGA ERENER İLE DOBRA DOBRA

Başarılı Gazeteci Hilal Karaibrahim sordu,Başkan Erener içtenlikle yanıtladı

Haber: Fatma Bulduk Uğurlu

Görele Belediye Başkanı Tolga Erener; Perşembe akşamı ‘Hilal’in Penceresi’nin konuğu oldu.

Başkan Erener; Görele’nin tarihini ve kültürünü ‘Hilal’in Penceresi’nde izleyicilerle paylaştı. Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, Hilal Mutlu Karaibrahim’in sorularını yanıtladı.

HİLAL MUTLU KARAİBRAHİM: “Başkanım, kendinizi tanıtır mısınız?”

TOLGA ERENER: “1976 Görele doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Görele’de tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimi aldım. Daha sonra Giresun Barosu’nda avukatlık stajını tamamladıktan sonra askerliğimi yaptım.

2001 yılında Giresun’da serbest avukatlığa başladım. Yine aynı yıl kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi’nde (AKP) Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldım. Yaklaşık 5 yıl kadar İlçe Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. 2007 yılında ise AKP Görele İlçe Başkanı oldum. 2014 yerel seçimlerinde Belediye Başkan Aday Adaylığı için görevimden ayrıldım. 2014 seçimlerinde aday gösterildim ve halkımızın da teveccühü ile beraber Belediye Başkanı seçildim.

2019 yerel seçimlerinde tekrar aday gösterildim ve bir önceki seçime göre almış olduğumuz oydan %33 daha fazla oy alarak ikinci kez Belediye Başkanı seçildim. Görele’de kurulmuş olan birçok sivil toplum örgütünde üyeliğim var. Elimden geldiği kadar siyasetin haricinde bütün sivil toplum örgütlerinde görev almaya çalıştım. Evliyim, 2 tane kız çocuğum var. Okumuş ve büyümüş olduğum ilçeme hizmet etmeye devam ediyorum.”

HİLAL MUTLU KARAİBRAHİM: “Görele’de alt yapı çalışmalarında yıllardır dokunulmayan yerlere dokundunuz. İlçeler arasında en ucuz suyu Görele Belediyesi veriyor. Bundaki en büyük etken nedir Başkanım?”

TOLGA ERENER: “Belediye Başkanı olmadan önce esasında Görele’de neler eksik onları bir masaya yatırdık. Bir proje ekibimiz var. Halkımıza da birtakım taahhütlerde bulunduk. Hangilerini yaparız, yapamayız diye. Toplam 19 proje ile beraber halkımızın karşısına çıktık. Bu 19 projeyi dinleyen halkımız şöyle dedi:

– “3 tanesini yapsa bile, bizim için kafidir.”

Bugün itibariyle 16 tanesini bitirmiş olduk. 3 tanesi hala proje aşamasında. Bunlar çok güzel bizim için. Altyapı esasında çok önemli. Bir Belediye Başkanı için en zor olan şey alt yapıdır. Çünkü gözle görülmeyen ancak en çok para harcanan bir hizmettir. Karşılığını her zaman göremeyebilirsin.

Biz popülist davranmadık. Göreve geldiğimizden bu yana alt yapıda değiştirmediğimiz su borusu kalmadı. 1960- 1970’lı yıllarda döşenmiş borulardan sular içiyorduk. Şimdi onların hepsi kalktı çok şükür. Yine derin deşarj ve kanalizasyon altyapısını çalışmasını bitirdik. Şimdi de Görele’mizin üst yapısını güzelleştirmeye başladık.”

HİLAL MUTLU KARAİBRAHİM: “Sahil yolu yapıldıktan sonra Görele’nin çoğu ilçemiz gibi denizle arasında mesafe oluştu. Bununla ilgili geliştirdiğiniz bir proje var mı? Yeni dönemde hangi projeler gündemde?”

TOLGA ERENER: “Karadeniz Sahil Yolu esasında çok gerekli olan bir yol. Biz Görele’den Giresun’a gitmek için yola çıktığımız zaman 1 saatte zor varıyorduk. Şimdi ise 35 dakikada varabiliyoruz. Trabzon’a 1 saat 10 dakika varıyorduk, şimdi 40 dakikada varabiliyoruz. Görele’den Samsun’a gitmek için yola çıktığımızda 2,5 saatte varabiliyoruz.

Bu anlamda Karadeniz Sahil Yolu çok lazım olan bir projeydi. Ama güzergahı sahilden değil de, biraz daha güney taraftan gitseydi de Karadeniz’in güzel olan kıyıları bu şekilde kötüleşmeseydi.

Ama bu mevcut iktidarın suçu değil. Bundan önceki iktidar döneminde yapılmış olan bir projeydi. AK Parti iktidara geldiğin bu yolun %40’ı tamamlanmıştı. Çok kısa süre içerisinde %60’ı da bitirilerek 2006 yılında hizmete açıldı. Bu saatten sonra biz ne yapabilirdik?

Çünkü Görele İlçesi denize sıfır konumunda olan bir ilçe. Biz rahatlıkla denizin havasını, kokusunu ve dalgaların sesini duyabiliyorduk. İnsanlar gerçekten stres atıyordu. Karadeniz Sahil Yolu geçince karşınızda kocaman bir yol ve trafik görüyorsunuz. Bu sefer halkımızı denizle barıştırmanın yollarını aradık. Bizim bir liman iskelemiz vardı, o iskelemiz yıkıldı Karadeniz Sahil Yolu çalışmalarında. Halkımızın yürüyüş yaptığı ve balık tuttuğu çok güzel yerimiz vardı, yıkıldı. Tekrar yapılmasını talep ettik ama ticari olarak düşünüldüğü için iskeleler; ‘Limanımız var’ dedikleri için yapmamışlar.

Biz de neyi düşündük? Karayolları’nın yapmış olduğu mendirekler var. Onun üzerini bir güzel betonladık, yürüyüşe hazır hale getirdik, kamelyalar koyduk, kafeteryalar var, bir baktık ki eski iskeleden daha güzel olmuş.

Şimdi yine Karadeniz Sahil Yolu’nda deniz ile karayolu arasında 47 dönümlük tam denizin kenarında bir alanımız var. Buraya çok güzel bir proje çizdirdik. Ocak ayından itibaren Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ile beraber, umudumuz bu projenin de gerçekleşmesi. Yapacak olduğumuz protokol ile beraber; buraları halkımıza piknik ve mesire alanı olarak açacağız.”

HİLAL MUTLU KARAİBRAHİM: “Görele’de insanların hafta sonunu geçireceği mekanlar var mı?

TOLGA ERENER: “Görele dediğimiz zaman Giresun’un en önemli renklerinden bir tanesi. Kültürüyle, sanatıyla ve mutfağı ile beraber. Piknik ve mesire alanları yaptık. Piknik, mesire, mendirek kafe, dokuz gözü, denizimiz, sis dağımız ve ayrıca pide yemek isteyenler için çok güzel yerlerimiz var. Gününüzü ve hafta sonunu geçirebilecek olduğunuz güzel bir ilçe haline geldik.”

HİLAL MUTLU KARAİBRAHİM: “Bir şehri markalaştıran temel taşlardan biri de spordur. Görelespor ve Görele Belediyespor Bayan Hentbol Takımı’nın son durumu hakkında bilgi verir misiniz?”

TOLGA ERENER: “Takımımızın ismi Görele Belediyespor’dur. Belediyemizin bünyesinde kurulmuş bir hentbol takımıdır. Bunun hikayesi benim ilk Belediye Başkanı olduğum günlere dayanıyor. Belediye Başkanı olduğumda Görele’mizde yapılan spor; sadece futboldu ve Görelespor vardı. O bizim bir değerimiz. Fakat; “Kızlarımıza ve bayanlarımıza yönelik bir sporumuz, özellikle neden bir salon sporu yok” diye kendime dert etmiştim.

İlk önce Görele’de beden eğitimi öğretmenlerini topladım. Görele’de hangi spor yapabiliriz, amatör olsa da hangi sporu yapabilir diye bir istişare yaptık. Ve şuna karar kıldık. Yöre halkının fiziki özelliklerine göre en uygun sporun hentbol olacağını düşündük.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile anlaştık. Onların 2. Lig’de hentbol takımı vardı. O takımı devraldık. İlk yıl Birinci Lig’e yükselme başarısı gösterdik, ikinci yılımızda şampiyon olarak Süper Lig’e yükseldik. Çok kaliteli bir antrenör aldık. Çokta kaliteli oyuncular aldık.

Biz ilk yıl Türkiye şampiyonu olduk. Özellikle Mardin Büyükşehir Belediyespor’du rakibimiz. 12 takım arasında ikimiz de namağlup olarak gelmiştik. Mardin Büyükşehir Belediyespor’un arkasında çok büyük bir sermaye vardı. Buna rağmen şampiyon biz olduk ve Süper Lig’e yükseldik.

Çıktığımız yıl nüfus olarak Süper Lig’in en küçük takımıydık. Büyük takımlara karşı tutunabilir miyiz diye korktuk. Ama çok şükür Süper Lig’de 4. sezonumuz. Başarıyla beraber gidiyoruz. O gözümüzde büyüttüğümüz dev gibi takımları mağlup etmeyi başarıyoruz.

Ama en önemli konu, kız çocuklarını yetiştirebilmek. Çok güzel bir altyapı kurduk. Şu an Görele’deki bütün okullarda hentbol kulübü var. Yarı finale kalan çocukların hepsi Göreleli. Giresun’u Bölgeler Arası Hentbol Ligi’nde altyapımız olan Görele Anadolu Lisesi Genç Kızlar temsil edecek.”

HİLAL MUTLU KARAİBRAHİM: “Sizin döneminizde kemençe daha çok konuşuldu. ‘Kemençe ve Horon Günleri’, uluslararası bir festival boyutu kazandı. Bunu nasıl başardınız?”

TOLGA ERENER: “Kültürümüze sahip çıkmazsak, başkaları sahip çıkar. Kemençenin anavatanı Görele’dir. Kemençenin Anavatanının Görele olduğunu tescil etmemiz gerekirdi. Bundan 200 yıl öncesine kadar eski kemençeciler hep Görele’den çıkmıştır. Kemençe üstatlarının hepsi Göreleli.

Kemençe üzerine bizden daha eski tarihi olan başka İl ya da İlçe yok. ‘Kemençe ve Horon Günleri’ni markalaştırmak adına başvurumuzu yaptık ve bu kabul edildi. ‘Uluslararası Kemençe ve Horon Günleri’nin resmi tescili Görele Belediyesi’ne ait. Türkiye’de hiçbir kimse bu isimle festival yapamaz. ‘Kemençe ve Horon Günleri’ inşallah bu yıl da devam edecek.”

HİLAL MUTLU KARAİBRAHİM: “Döneminizde bu kadar hizmetin yanı sıra; satan belediye değil, alan belediye oldunuz. Merkez’de bulunan 5 katlı İl Özel İdare binasını da Belediye’ye kazandırdınız. Bu hizmetinizden bahseder misiniz?”

TOLGA ERENER: “2014 yılında devir aldığımız faizi ile birlikte borç 35 milyon Lira’ydı. Gerçekleşen bütçemiz ise 6 milyon Lira’ydı. O dönemde bütçenin 6 katından fazla borcumuz vardı. Bugün itibariyle 40 milyon Lira civarında borcumuz var. Bu arada bütçemizi 5 kat büyüttük, borcumuzu da azalttık. İl Özel İdare binasını biz satın aldık. İyi ki de satın almışız. 3. katı hentbolcu kızlarımızın yeri oldu. İlk 2 katını da Görele’ye bir Aile ve Sosyal Hizmetler Merkezi açıyoruz. Orayı onlara tahsis edeceğiz.”

HİLAL MUTLU KARAİBRAHİM: “Görele turizm olarak Karadeniz’in parlayan yıldızı haline geldi. Bize turizm ile ilgili yapılan çalışmalardan bahseder misiniz?”

TOLGA ERENER: “Kemençe ve Kültür evimiz var. Kemençenin hangi safhalardan bir kemençe haline geldiğini insanların canlı gözlerle beraber izleyebilecekleri Kemençe Müzesi yaptık. Bu kemençe müzesi Türkiye’de bir ilk. Bir enstrümanın adına yapılmış olan tek müze Görele’de. Bunun yanında marka tescili aldığımız dondurmamız vardı. Şu anda Dondurma Park yapıyoruz. Burada deneyim atölyelerimiz olacak. İnsanların, dondurmanın nasıl yapıldığını canlı gözlerle izleyebilecek. Yayları birbirine bağlayan Bir Yeşil Yol projesi var. Karadeniz güneş turizmi yapılacak olan bir yer değil, yayla turizmi yapılabilecek bir yer. İnşallah yaylalarımız ile ilgili de müjdeli haberlerimiz olacak.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?